W pokoju rozbrzmiewa znajomy dźwięk budzika. Przestawiłeś już alarm dwa razy, ale nadal nie możesz się zmotywować, żeby wreszcie wstać. Gdy w końcu udaje ci się zwlec z łóżka, sięgasz w pierwszej kolejności po kawę, która – przywykłeś uważać – postawi cię na nogi. Znajomy obrazek? Dla wielu z nas na pewno.
Mała kawa wpływa korzystnie na zdrowie, a Yoga?
Choć w umiarkowanych dawkach kawa wpływa korzystnie na zdrowie, badania sugerują, że kofeina, którą zawiera, posiada właściwości zbliżone do uzależniających. Na dłuższą metę powoduje zaburzenia snu, a co za tym idzie, coraz większe zmęczenie. Przygotowaliśmy dla ciebie propozycję, czym możesz zastąpić poranną kawę – z pożytkiem dla zdrowia i koncentracji. Odpowiedzią jest yoga.
Zamiast następnym razem parzyć rano kawę, wypróbuj kilka poniższych ćwiczeń, które doskonale poprawiają krążenie, a poprzez swoją dynamikę rozbudzą cały organizm. Spokojnie, nie namawiamy cię do przesadnie intensywnego wysiłku, nie w tym przecież rzecz, żeby stawiać się zdyszanym na ważne spotkania biznesowe. Yoga, to również szereg spokojnych, choć pobudzających ćwiczeń.
Zastąp więc kawę szklanką soku i przeczytaj niniejszy artykuł.
-
- Zacznij od klęku, przy niewielkim rozstawie kolan. Opuść pośladki na pięty, duże palce u stóp powinny się ze sobą stykać). Następnie weź głęboki oddech. Przy powolnym wydechu opuść powoli głowę przed kolana. Ramiona wyciągnij przed siebie lub ułóż wzdłuż tułowia. Postaraj się rozluźnić i rozciągnąć tułów. Pozostań w skłonie przez 10 głębokich oddechów.
-
- Pora na klęk podparty. Zwróć uwagę na to, żeby twoje nadgarstki znalazły się na wysokości ramion. Rozluźnij tułów. Kontroluj swój oddech tak, żeby był miarowy i głęboki. Przy każdym wydechu wygnij plecy w kształt łuku w górę, przyjmując pozycję przypominającą najeżonego kota. Przy wdechu, odwrotnie, opuść plecy i brzuch (ramiona ciągle wyprostowane). Powtórz to proste ćwiczenie 10 razy.
-
- Połóż się na plecach. Ugnij nogi w kolanach, stopy niech przylegają mocno do ziemi. Ramiona ułóż wzdłuż tułowia. Przy każdym wydechu unieś biodra możliwie wysoko. Skup uwagę na nacisku, jaki wywierany jest na twoje łopatki. Powolny i miarowy wdech poświęć na powrót do pozycji wyjściowej.
-
- Stań wyprostowany. Następnie wykonaj skłon, wysuń ręce do przodu i oprzyj się dłońmi na podłodze (lub na macie do ćwiczeń). Utrzymuj ręce na podłożu i spróbuj krok po kroju zbliżyć się do nich stopami. Gdy Twoje dłonie i stopy znajdą się możliwie blisko siebie, postaraj się wyprostować nogi w kolanach i wytrzymać w tej pozycji przez 10 oddechów. Nie zniechęcaj się, to ćwiczenie wymaga pewnej wprawy.
- Na zakończenie pora na ćwiczenie rozluźniające. Stań wyprostowany, nie napinaj jednak żadnych partii mięśni. Zegnij prawa nogę w kolanie i umieść stopę na lewym udzie. Wykonaj głęboki wdech. Przy wydechu unieś wyprostowane ręce w górę. Utrzymaj tą pozycję przez kolejnych 5 wdechów i ćwiczenie wykonaj ponownie, zamieniając tylko strony.