fbpx
wtorek, 4 października, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaURODACzy równowaga PEH to nowy trend w pielęgnacji włosów?

Czy równowaga PEH to nowy trend w pielęgnacji włosów?

-

Piękne włosy to zadbane włosy. Można używać wielu różnych produktów do dbania o ich kondycję i wciąż nie widzieć efektów. Ale też są osoby, które używają tylko jednego szamponu i trzech odżywek do włosów od lat i mają najpiękniejsze włosy. Dlaczego u jednych pielęgnacja się sprawdza, a u innych nie? Dużo zależy od samego stanu włosów, ale jeszcze więcej od zachowania równowagi PEH. Czym jest ta równowaga i o co chodzi w pielęgnacji włosów?

PEH – proteiny, emolienty i humektanty

O równowadze PEH w pielęgnacji włosów zrobiło się głośno dopiero niedawno. Jednak sama forma pielęgnacji oparta o trzy główne grupy składników aktywnych ma sens. Bez protein nie uzupełnimy ubytków we włosach. Bez emolientów wszystkie dostarczone uprzednio składniki nie będą się w nich trzymać, ponieważ to emolienty tworzę okluzję, która ochrania włos. A co z humektantami? Są to składniki nawilżające. Stosując produkty PEH dostarczamy więc włosom składników odżywczych, które one potrzebują.

Warto jednak pamiętać, że choć coraz więcej kosmetyków do włosów oznaczana jest już przez producenta jako: proteinowe, emoleintowe i humektantowe, to zawartość tych składników w produktach może być różna. A sama ilość lub częstotliwość nakładania na włosy takich składników zależna jest od aktualnego stanu włosów! Gdy zaczynaliśmy świadomą pielęgnację ze zniszczonymi włosami, a obecnie mamy piękne niskoporowate kosmyki, to nasza pielęgnacja powinna się zmienić.

Skąd mamy wiedzieć, że równowaga PEH jest zachwiana?

Jeżeli mimo wielu starań włosy wciąż nie wyglądają dobrze, jest to pierwsza wskazówka, że równowaga jest zachwiana. Może być jednak tak, że nasza ulubiona maska do włosów już nie działa tak, jak kiedyś, a nawet odwrotnie – pogarsza wygląd włosów. Pasma mogą być suche lub przetłuszczone i strąkowe. Aczkolwiek mogą być też pięknie nabłyszczone, a w dotyku trzeszczeń jak siano. Co ciekawe zdarza się, że u osób, które nie są świadome istnienia tej zasady pielęgnacji, jedynych składników jest za dużo, a innych za mało. Dlatego włosy co mycie wyglądają inaczej. Także bezskuteczne stosowanie wielu różnych produktów, pokazuje, że równowaga PEH w naszej pielęgnacji nie została osiągnięta.

Pierwsze kroki w świecie PEH

Nie ma produktów, które będą działać u każdego tak samo. Jest to podstawowa wiedza, która pozwoli nam się nie zawieść i nie poddać. Każde włosy mogą wymagać innych proporcji składników odżywczych. 

Najważniejszym celem tej metody pielęgnacyjnej jest dążenie do równowagi PEH i jej utrzymanie. Oznacza to, świadomą pielęgnację i kupowanie produktów przez wzgląd na ich skład, a nie na obietnice producenta. Na szczęście obecnie coraz więcej firm jasno opisuje swoje produkty i od razu na etykiecie mamy napis np. maska emolientowa. Przez co łatwiej jest nam kupić odpowiedni produkt.

Jak dopasować składniki PEH do typu włosów?

Mówiąc o świadomej pielęgnacji włosów, warto wspomnieć o typach włosów. Z reguły wyróżniamy trzy: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Aby sprawdzić, jaki konkretnie mamy typ włosa można zrobić prosty test wodny. Wystarczy wrzucić jeden włos do szklanki wody i obserwować. Jeśli nie opada, mamy włosy niskoporowate, gdy opadnie na dno – wysokoporowate. Wynik pośredni sugeruje, że mamy do czynienia z włosami średnioporowatymi.  

Przykładowo pasma rozjaśniane zwykle są wysokoporowate, a więc potrzebują sporo protein, aby odbudować uszkodzenia i wypełnić włos. A włosy, które są naturalne, z reguły powinny być niskoporowate z bardzo gładką strukturą, a przez to wymagają tylko nawilżenia, wygładzenia i odrobiny protein. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ do typu włosów wybieramy składniki PEH. Brzmi skomplikowanie, ale takie nie jest.

Można sobie zrobić nawet ściągę ze składników, które powinny nam służyć. Pomocne są też opisy producentów kosmetyków, które nie raz mówią wprost: szampon do włosów niskoporowatych proteinowy. A jeśli nie ma jasnych oznaczeń, dobrze jest mieć pod ręką krótką listę.

Składniki idealne dla włosów wysokoporowatych:

  • Proteiny – roślinne, np. soja, pszenica, kukurydza, owies.
  • Emolienty – oleje małocząsteczkowe, np. olej kokosowy, masło kakaowe, masło shea.
  • Humektanty – lekkie, np. aloes, pantenol, kwas hialuronowy.

Składniki sprawdzające się przy włosach średnioporowatych:

  • Proteiny – średniocząsteczkowe, np. keratyna, jedwab.
  • Emolienty – oleje redniocząsteczkowe, np. oliwa z oliwek, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów.
  • Humektanty – każdy rodzaj.

Składniki dla włosów wysokoporowatych:

  • Proteiny – wielocząsteczkowe, np. proteiny mleczne, kazeina, elastyna, kolagen, owsiane, pszeniczne, jedwabiu.
  • Emolienty – oleje wielkocząsteczkowe, np. olej z nasion ogórecznika, olej z czarnuszki, olej z nasion bawełny.
  • Humektanty – siemię lniane, kwas hialuronowy.

Czy jest możliwe, że inne składniki będą korzystanie działać na nasze włosy? Jak najbardziej! Niestety, jeśli chcemy uzyskać sprawdzoną rutynę pielęgnacji, musimy wszystkie produkty przetestować na własnych włosach. W ten sposób odkryjemy, co nam najlepiej służy.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...

Inwestycje społecznościowe – forma inwestycji czy metoda oszustwa?

Nie ma osoby, która by nie chciała zarabiać w sposób pasywny. Raz inwestujemy środki, a potem przez wiele lat czerpiemy z tego zysk. Sporo...

Typy i podtypy cery – jak je rozpoznać?

Jeszcze do niedawna mówiliśmy o tym, że mamy cztery typy cery: suchą, normalną, mieszaną i tłustą. Jednak teraz wiemy o wiele więcej i możemy...

Czy równowaga PEH to nowy trend w pielęgnacji włosów?

Piękne włosy to zadbane włosy. Można używać wielu różnych produktów do dbania o ich kondycję i wciąż nie widzieć efektów. Ale też są osoby,...