fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaURODACzy równowaga PEH to nowy trend w pielęgnacji włosów?

Czy równowaga PEH to nowy trend w pielęgnacji włosów?

-

Piękne włosy to zadbane włosy. Można używać wielu różnych produktów do dbania o ich kondycję i wciąż nie widzieć efektów. Ale też są osoby, które używają tylko jednego szamponu i trzech odżywek do włosów od lat i mają najpiękniejsze włosy. Dlaczego u jednych pielęgnacja się sprawdza, a u innych nie? Dużo zależy od samego stanu włosów, ale jeszcze więcej od zachowania równowagi PEH. Ilość emolientów, protein i humektantów musi być odpowiednia. Ponadto musi być dopasowana do aktualnych potrzeb skóry głowy i pasm. Czym jest ta równowaga i o co chodzi w pielęgnacji włosów?

Równowaga PEH – proteiny, emolienty i humektanty

O równowadze PEH w pielęgnacji włosów zrobiło się głośno dopiero niedawno. Równowaga PEH w pigułce, to po prostu stosowanie trzech głównych grup składników aktywnych w zależności od rodzaju włosów.

Bez protein nie uzupełnimy ubytków we włosach. Bez emolientów wszystkie dostarczone uprzednio składniki nie będą się w nich trzymać, ponieważ to emolienty tworzę okluzję, która ochrania włos. A co z humektantami? Są to składniki nawilżające. Stosując produkty PEH dostarczamy więc włosom składników odżywczych, które one potrzebują. Niektóre włosy mogą potrzebować więcej nawilżenia, a niektóre włosy uwielbiają proteiny i po nich wyglądają najlepiej.

Warto jednak pamiętać, że choć coraz więcej kosmetyków do włosów oznaczana jest już przez producenta jako: proteinowe, emoleintowe i humektantowe, to zawartość tych składników w produktach może być różna. A sama ilość lub częstotliwość nakładania na włosy takich składników zależna jest od aktualnego stanu włosów! Gdy zaczynaliśmy świadomą pielęgnację ze zniszczonymi włosami, a obecnie mamy piękne niskoporowate kosmyki, to nasza pielęgnacja powinna się zmienić.

Po czym poznać potrzeby włosów?

Jeżeli mimo wielu starań włosy wciąż nie wyglądają dobrze, jest to pierwsza wskazówka, że równowaga jest zachwiana. Może być jednak tak, że nasza ulubiona maska do włosów już nie działa tak, jak kiedyś, a nawet odwrotnie nasze ulubione kosmetyki zbyt mocno obciążają włosy. Pasma mogą być suche lub przetłuszczone i strąkowe, a nawet same włosy zniszczone bardziej niż kiedykolwiek.

Aczkolwiek mogą być też pięknie nabłyszczone, a w dotyku trzeszczeń jak siano. Co ciekawe zdarza się, że u osób, które nie są świadome istnienia tej zasady pielęgnacji, jedynych składników jest za dużo, a innych za mało. Warto też pamiętać, że każda odżywka i maska musi być dopasowana do aktualnych potrzeb włosów, które mogą się zmienić w zależności od pory roku, ale i naszego stanu zdrowia. Włosy też potrzebują witamin i minerałów. Dlatego włosy co mycie wyglądają inaczej. Także bezskuteczne stosowanie wielu różnych produktów, pokazuje, że równowaga PEH w naszej pielęgnacji nie została osiągnięta.

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Nie ma produktów, które będą działać u każdego tak samo. Jest to podstawowa wiedza, która pozwoli nam się nie zawieść i nie poddać. Każde włosy mogą wymagać innych proporcji składników odżywczych. I nie należy z nimi przesadzać, ponieważ to może przynieść odwrotny efekt. Poszczególne składniki mogą być potrzebne w innych ilościach. Innej pielęgnacji potrzebują włosy nisko i średnioporowate, a inna jest dobra dla kręconych włosów.

Najważniejszym celem tej metody pielęgnacyjnej jest dążenie do równowagi PEH i jej utrzymanie. Oznacza to, świadomą pielęgnację i kupowanie produktów przez wzgląd na ich skład, a nie na obietnice producenta. Na szczęście obecnie coraz więcej firm jasno opisuje swoje produkty i od razu na etykiecie mamy napis np. maska emolientowa. Przez co łatwiej jest nam kupić odpowiedni produkt.

PEH – dopasowane do porowatości włosów

Mówiąc o świadomej pielęgnacji włosów, warto wspomnieć o typach włosów. Świat świadomej pielęgnacji można nam dostarczyć wielu przydatnych wskazówek, ale zdadzą się one na nic, jeśli nie będziemy wiedzieli, jakie mamy włosy.

 Z reguły wyróżniamy trzy: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Aby sprawdzić, jaki konkretnie mamy typ włosa można zrobić prosty test wodny. Wystarczy wrzucić jeden włos do szklanki wody i obserwować. Jeśli nie opada, mamy włosy niskoporowate, gdy opadnie na dno – wysokoporowate. Wynik pośredni sugeruje, że mamy do czynienia z włosami średnioporowatymi.

Przykładowo pasma rozjaśniane zwykle są wysokoporowate, a więc potrzebują sporo protein, aby odbudować uszkodzenia i wypełnić włos. A włosy, które są naturalne, z reguły powinny być niskoporowate z bardzo gładką strukturą, a przez to wymagają tylko nawilżenia, wygładzenia i odrobiny protein. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ do typu włosów wybieramy składniki PEH. Brzmi skomplikowanie, ale takie nie jest.

Zachowanie równowagi PEH – składniki, które w tym pomogą

Można sobie zrobić nawet ściągę ze składników, które powinny nam służyć. Pomocne są też opisy producentów kosmetyków, które nie raz mówią wprost: szampon do włosów niskoporowatych proteinowy. A jeśli nie ma jasnych oznaczeń, dobrze jest mieć pod ręką krótką listę. Każda maska do włosów zawiera jakieś składniki odżywcze, ale preferencje co do rodzajów mogą być inne. Dlatego warto sprawdzać jakich składników dla naszych włosów powinno być najwięcej.

Składniki idealne dla włosów wysokoporowatych:

  • Proteiny – roślinne, np. soja, pszenica, kukurydza, owies.
  • Emolienty – oleje małocząsteczkowe, np. olej kokosowy, masło kakaowe, masło shea.
  • Humektanty – lekkie, np. aloes, pantenol, kwas hialuronowy.

Składniki sprawdzające się przy włosach średnioporowatych:

  • Proteiny – średniocząsteczkowe, np. keratyna, jedwab.
  • Emolienty – oleje redniocząsteczkowe, np. oliwa z oliwek, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów.
  • Humektanty – każdy rodzaj.

    Składniki dla włosów wysokoporowatych:
  • Proteiny – wielocząsteczkowe, np. proteiny mleczne, kazeina, elastyna, kolagen, owsiane, pszeniczne, jedwabiu.
  • Emolienty – oleje wielkocząsteczkowe, np. olej z nasion ogórecznika, olej z czarnuszki, olej z nasion bawełny.
  • Humektanty – siemię lniane, kwas hialuronowy.

Czy jest możliwe, że inne składniki będą korzystanie działać na nasze włosy? Jak najbardziej! Niestety, jeśli chcemy uzyskać sprawdzoną rutynę pielęgnacji, musimy wszystkie produkty przetestować na własnych włosach. W ten sposób odkryjemy, co nam najlepiej służy. Pomiędzy trzema grupami składników można przebierać tak długo, aż trafimy na kombinację, która nam pasuje. Może się zdarzyć, że przesadzimy z dużą ilością protein i humektantów, czy zbyt często używamy emolientów. Jednak używając różnych składników, można opracować przykładowy plan pielęgnacji, który w końcu pozwoli nam uzyskać piękne włosy.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...