W życiu codziennym każdego dnia podejmujemy się większych i mniejszych wydatków, które nie pozostają bez wpływu na nasz budżet. Przy względnie stałych przychodach można sobie jednak pozwolić na wyrobienie zdolności kredytowej, dzięki której te większe wydatki można rozłożyć w czasie, spłacając rata po racie wymarzone zakupy. Można tak kredytować zupełnie niewielkie potrzeby, na przykład zakup nowej pralki, ale również duże, wielotysięczne zakupy, takie jak choćby samochód prosto z salonu.
Czy warto kupować najnowszy model auta?
Jeśli fascynujemy się samochodami i często nimi podróżujemy, wówczas oczywiste jest dla nas, że dobry, nowy samochód nie jest tylko fanaberią mającą sprawić, że będziemy czuć się lepiej od innych. Dzięki unowocześnieniom w najnowszych modelach aut można dużo wygodniej parkować bez stłuczek i otarć, bezpieczniej jeździć, a różne ekstremalne sytuacje na drodze stają się przez to mniej ryzykowne. Dobry, nowoczesny samochód to także wysoki komfort jazdy, który powoduje, że przejechanie kilkuset kilometrów jednego dnia nie sprawi, że jesteśmy wykończeni. Samochód prosto z salonu daje nam kilkuletnią gwarancję od producenta, dzięki czemu przez ten czas jesteśmy chronieni przed dodatkowymi wydatkami w postaci napraw u mechanika. Wymieniamy tylko to, co niezbędne podczas eksploatacji – płyny, olej, opony letnie i zimowe. Mając auto z najnowszego rocznika, zapłacimy sporo za jego zakup , ale za to po kilku latach intensywnej eksploatacji nie straci ono wiele na wartości . Choćby dlatego warto wziąć kredyt na samochód nowy.
Jak wziąć kredyt na nowe auto?
Jeśli wiesz, że twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca, aby kupić auto za kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych, możesz iść do banku, by złożyć wniosek o kredyt na samochód nowy. Zawczasu jednak przejrzyj oferty dealerów i upewnij się, które konkretnie auto chcesz – weź pod uwagę również wszelkie dodatkowe opcje wyposażenia, które podnoszą cenę podstawową, a które koniecznie chcesz uwzględnić w swoim nowym aucie. Dzięki temu będziesz znał dokładną wysokość kredytu, jakiego potrzebujesz, by nabyć ten samochód. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku w banku. Możesz to zrobić bezpośrednio w oddziale, możesz skorzystać z doradcy bankowego lub usług doradcy kredytowego, który pomoże ci wybrać najkorzystniejszą ofertę i dopasuje wysokość rat, jaka będzie dla ciebie optymalna. Następnie wystarczy już tylko czekać na decyzję i na przyznanie kredytu, a potem po prostu jeździć!
Czy kredyt samochodowy to dobre rozwiązanie?
Kredyty samochodowe dedykowane są konkretnemu celowi, czyli przeznaczone mogą być wyłącznie na samochód, który zadeklarowaliśmy we wniosku. Wynika to z tego, że samochód ten będzie stanowił zabezpieczenie kredytu. To między innymi z powodu tego zabezpieczenia na aucie, bank może ci zaproponować niższe odsetki kredytu i wówczas taki kredyt celowy staje się korzystniejszy pod względem finansowym. Biorąc nowe auto na kredyt, często będziesz zmuszony do wykupienia OC, a także AC, które wskaże ci bank, w konkretnym, wybranym przez niego towarzystwie ubezpieczeniowym. Co więcej, w dowodzie rejestracyjnym bank będzie jednym ze współwłaścicieli auta – dopóki nie spłacisz ostatniej raty. Oznacza to, że jeśli po jakimś czasie zechcesz sprzedać auto, nie będziesz mógł tego zrobić bez zgody banku. Sprzedaż auta, które jest zabezpieczeniem kredytu, teoretycznie jest możliwa, ale jest to procedura bardzo skomplikowana, której lepiej uniknąć. To między innymi z tego powodu warto się zastanowić, czy rzeczywiście potrzebujesz mieć właśnie ten najnowszy model auta prosto z salonu, a jeśli tak – to czy kredyt samochodowy będzie dla ciebie korzystnym rozwiązaniem. Okazuje się, że dla wielu osób jest to rozwiązanie dobre – szczególnie dla tych, które planują używać auta do celów własnych bezterminowo i nie planują jego sprzedaży ani zamiany w najbliższym czasie. Taki kredyt jest bardzo korzystny i warto się nad nim zastanowić, kupując samochód!
Artykuł Partnera