fbpx
wtorek, 4 października, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaFINANSECo to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

-

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem. Jednocześnie możemy też rozmyślać czy inwestycja w dobra elektroniczne jest mądrym posunięciem. Wystarczy globalna awaria sieci lub niedobór energii elektrycznej, aby stracić wartości niematerialne. Czy tak też działa NFT?

Co można uznać za NFT?

Już od roku 2017 trwają prace nad technologią stojąca za tworzeniem NFT. Można jednak powiedzieć, że sama technologia, jak i rynek korzystający z Blockchain przechodzą dynamiczne zmiany. Warto jednak wiedzieć, że mimo rozwoju samej technologii, to NFT nadal pozostaje niezamiennym tokenem kryptograficznym. Każdy produkt w postaci NFT jest wyjątkowy, unikalny i niepowtarzalny. Tokenów NFT nie można skopiować. A zatem każda osoba, która posiada token NFT, jest jego właścicielem i nikt inny na świecie nie będzie miał identycznego produktu. Samo oznaczenie NFT jest certyfikatem, że istnieje tylko jeden oryginalny plik.

Ale co można nabyć w postaci NFT? Najprościej można powiedzieć, że cyfrowe aktywa, czyli pliki. Najczęściej są to kolekcjonerskie karty w formie .jpg czy .gif, ale i w ten sposób można kupić wirtualną nieruchomość czy wirtualne dzieła sztuki. A nawet produkty digital fashion, czyli cyfrowe ubrania od projektantów mody.

Jak stworzyć NFT?

Choć tokeny NFT może kupić każdy, kto jest zainteresowany taką inwestycją, to można się zastanawiać, jak one powstają i czy każdy może stworzyć taki wirtualny produkt. Najczęściej NFT sprzedawane jest przez domy aukcyjne, internetowych projektantów dzieł cyfrowych czy przez firmy z branży rozrywkowej, oferujące treści kolekcjonerskie związane z gwiazdami muzyki.

Tokeny opierają się o technologię Blockchain, która łączy obszary baz danych i kryptografię. Dlatego można powiedzieć, że tworzenie oryginalnych NFT bez odpowiedniej wiedzy nie będzie możliwe. Dlaczego akurat taka technologia? Na chwilę obecność rozproszona baza danych, jaką oferuje Blockchain, gwarantuje niezmienność danych. A zatem można w niej przechowywać różne rekordy, w tym znaczniki identyfikujące, transakcje kupna-sprzedaży i płatności, oraz wiele innych informacji przekazywanych elektronicznie.

Jednakże Blockchain nie zadziała bez ogromnej mocy obliczeniowej. Dlatego jest to sieć obliczeniowa rozproszona po całym świecie. Nie da się w niej zmienić nawet jednego impulsu – blocka. Z tego powodu ta technologia wzbudza kontrowersje. Z jednej strony dzięki niej otrzymamy unikatowe, oryginalne tokeny, a z drugiej, aby je uzyskać, wszyscy użytkownicy sieci wydają ogromne kwoty na opłacanie rachunków za energię elektryczną. Dlaczego?

NFT a środowisko naturalne

Dyskusja o wpływie produktów cyfrowych na środowisko naturalne związana jest z poborem energii elektrycznej. Choćby sam Blockchain jest siecią rozproszoną, ponieważ potrzebuje tak gigantycznych ilości energii elektrycznej do pracy sieci komputerowej, że potrzeba setek, a nawet tysięcy współdziałających razem komputerów, aby je zaspokoić.

Uznaje się, że transakcje finansowe bazujące na podstawie kryptowaluty zużywają więcej energii niż stosowane do tej pory metody rozliczania płatności. Wiele osób w trosce o środowisko apeluje rządy i firmy prywatne, aby nie inwestowały i nie wspierały rozwoju kryptowalut, a obecnie i NFT. Jednakże są też osoby, które uważają, że zużycie energii elektrycznej nie jest zagrożeniem dla środowiska. A ponadto sam Blockchain może być nawet korzystnym zastępstwem fizycznych przedmiotów. Co na to dane?

Według danych udostępnionych przez NFTexplained.info jedna transakcja zużywa 48kWH, czyli tyle, ile średnio zużywa jedno gospodarstwo domowe w USA przez 1,5 dnia! Z kolei University od Cambridge już w 2021 roku informował, że transakcje NFT zużywają więcej energii niż cały kraj! Raport bazował na przykładzie Argentyny, która jest klasyfikowana jako duży kraj.

Warto jednak rozpatrzyć też drugą stronę medalu. Projektując dobra cyfrowe, które są sprzedawane wirtualnie jako NFT, nie zużywamy zasobów naturalnych. Obrazów nie trzeba malować na płótnie, bo dostajemy je w formie pliku. Planów wirtualnych nieruchomości również nie trzeba drukować na papierze czy budować modelu z plastiku, czy drewna. Można więc powiedzieć, że przenosząc dobra w świat NFT, oszczędzamy zasoby naturalne. Zdecydowanie jest to więc technologia przyszłości.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...

Inwestycje społecznościowe – forma inwestycji czy metoda oszustwa?

Nie ma osoby, która by nie chciała zarabiać w sposób pasywny. Raz inwestujemy środki, a potem przez wiele lat czerpiemy z tego zysk. Sporo...

Typy i podtypy cery – jak je rozpoznać?

Jeszcze do niedawna mówiliśmy o tym, że mamy cztery typy cery: suchą, normalną, mieszaną i tłustą. Jednak teraz wiemy o wiele więcej i możemy...

Czy równowaga PEH to nowy trend w pielęgnacji włosów?

Piękne włosy to zadbane włosy. Można używać wielu różnych produktów do dbania o ich kondycję i wciąż nie widzieć efektów. Ale też są osoby,...