Za dobrą kondycję naszych oczu odpowiada wiele składników odżywczych, makro- i mikroelementów. Tak samo jak o każdy narząd, również o oczy należy dbać, aby służyły nam długie lata bez wspomagania w postaci okularów lub soczewek kontaktowych.
Obecnie jesteśmy narażeni na wiele czynników mogących powodować ich podrażnienie, przesuszenie oraz zaczerwienienie. W konsekwencji wzrok się pogarsza, tkanki budujące gałkę oczną szybciej się starzeją i tracą swoje zdolności.
Ciężko jest jednak uniknąć zanieczyszczenia powietrza, spalin, promieniowania słonecznego czy długiej pracy przy komputerze. Oczywiście możemy się wspomagać i stosować nawilżające krople lub żele, jednak jest to tylko pomoc doraźna. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie stanowi odżywianie tego niezwykle ważnego dla nas narządu od wewnątrz.
Witaminy
Dieta poprawiająca kondycję oczu jest przede wszystkim kolorowa i pełna witamin. Beta-karoten, czyli witamina A, zawarta jest w pomarańczowych i czerwonych warzywach oraz owocach. Bogactwo witaminy C to natka pietruszki, porzeczki, dzika róża, aronia. Z kolei E znajdziemy w olejach roślinnych i pestkach.
Witaminy z grupy B, w szczególności B1 i B2, wspomagają za to prawidłową pracę nerwów wzrokowych. Szukajmy ich w nasionach i pestkach, jajkach, kaszach i pełnoziarnistych produktach, a także różnego rodzaju warzywach i owocach.
Barwniki roślinne
Bardzo ważnymi związkami, mającymi protekcyjne działanie na nasz wzrok, są antocyjany. To grupa niebieskich, fioletowych i czerwonych barwników roślinnych. W naszym organizmie będą odpowiedzialne za wzmocnienie naczyń krwionośnych, a także pobudzenie wytwarzania rodopsyny, czyli związku, który umożliwia widzenie po zmroku oraz ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Znajdziemy je w dużych ilościach w fioletowych i niebieskich roślinach. Korzystajmy więc i kiedy nastaje sezon, nie odmawiajmy sobie jagód, borówek, jeżyn, porzeczek, winogron ani śliwek.
Kolejne ważne barwniki, które są niezbędne do prawidłowego działania siatkówki oka to luteina i zeaksantyna. Są one żółto-pomarańczowe i to właśnie spożywając produkty roślinne w tych kolorach, dostarczymy ich najwięcej do organizmu.
Minerały
Wiele minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku znajdziemy w orzechach. Będą to selen, miedź i mangan. Kolejnym ważnym pierwiastkiem jest cynk. Dzięki niemu oko szybciej przyzwyczaja się do słabszego oświetlenia. Bogactwo cynku, to różne rodzaje mięsa, ryby i owoce morza.