fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEZdrowe zamienniki cukru

Zdrowe zamienniki cukru

-

Większość z nas nie potrafi sobie odmówić słodkiej przekąski. Wrażliwość na ten smak wykształca się już na bardzo wczesnym etapie rozwoju płodowego. Będzie to też pierwsze wrażenie, którego za sprawą bogatego w laktozę mleka matki doświadczymy zaraz po urodzeniu.

Nic więc dziwnego, że smak słodyczy uspokaja i pomaga obniżyć napięcie. W końcu bardzo wiele osób „zajada” stres właśnie czekoladą i ciastkami.

Niestety istnieje też ciemna strona produktów zawierających duże ilości cukru. Spożywane w nadmiarze przyczyniają się do rozwoju poważnych chorób cywilizacyjnych. Nadciśnienie tętnicze, otyłość, miażdżyca, cukrzyca lub próchnica zębów. To tylko część z wielu grożących nam schorzeń.

Sięgajmy zatem po zdrowsze zamienniki cukru, włączając je do swojej diety. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele propozycji na jego zastąpienie.

Stewia

Stewia jest rośliną uprawianą w Ameryce Południowej i Środkowej. Pomimo tego, że jest kilkaset razy słodsza od białego cukru (pozyskiwanego z buraka cukrowego), w ogóle nie zawiera kalorii. Jak to możliwe? Substancje nadające słodki smak tej roślinie nie są trawione przez nasz układ pokarmowy, zatem nie dostają się do krwioobiegu. Możemy cieszyć się słodkim smakiem i nie martwić o dodatkowe kilogramy. Ta szczególna cecha sprawia, że stewia jest też świetnym rozwiązaniem dla cukrzyków i osób borykających się z nadwagą.

Co więcej, ten zamiennik cukru nie przyczynia się do powstawania próchnicy, ponieważ nie stanowi pożywki dla szczepów bakterii bytujących w jamie ustnej.

Ksylitol

Jest rodzimym zamiennikiem cukru uzyskiwanym z kory brzóz. Mimo równie słodkiego, porównywalnego do białego cukru smaku jest o wiele mniej kaloryczny. Podobnie jak stewia, sprawdzi się jako alternatywa dla diabetyków, ponieważ jego spożycie praktycznie nie powoduje zwiększenia stężenia glukozy we krwi.

Właściwości ksylitolu sprawiają, że może być dodawany do potraw zimnych i gorących, zatem z powodzeniem upieczemy z nim ciasto czy posłodzimy nim napoje.

Syrop z agawy

Agawa, to rosnąca w Meksyku roślina, z której pozyskujemy bogaty w cukry sok. W wyniku obróbki termicznej wytwarzany jest z niego syrop, który znajdziemy w sklepach; najpewniej w dziale ze zdrową żywnością.

Chociaż w skład tego zamiennika wchodzi głównie fruktoza niepowodująca nagłych wahań stężenia insuliny we krwi, produkt ten nie jest polecany cukrzykom. Syrop z agawy jest bowiem dużo bardziej kaloryczny niż np. ksylitol, zatem nie będzie odpowiedni dla osób na diecie. Niemniej i tak jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny biały cukier, pod warunkiem że będzie spożywany z umiarem.

Chociaż rynek zamienników cukru wciąż rośnie, nie zapominajmy o owocach. Może zamiast sięgać po napój lub batonika za każdym razem, gdy najdzie nas ochota na słodkie, wybierajmy suszone lub świeże owoce. Są one świetnym źródłem nie tylko naturalnego cukru, ale też wielu składników odżywczych i minerałów.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...