fbpx
czwartek, 26 stycznia, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEZnamiona - skontroluj je po wakacjach

Znamiona – skontroluj je po wakacjach

-

Wakacje, nawet te przedłużone jeszcze do października, skończyły się definitywnie. Przed nami ciemne, zimowe miesiące i najlepszy czas na kontrolę naszej skóry po pełnych słońca dniach. Bo choć przebywanie w ciepłych promieniach i kąpiele słoneczne są przyjemne, to mogą negatywnie wpływać na znamiona oraz wszelkie plamy skórne. Zarówno te wrodzone, jak i nabyte.

Na ich powstawanie co prawda ma wpływ wiele czynników, w tym genetycznych, jednak przeważającym sprawcą jest promieniowanie słoneczne. Na pewno bardziej narażone będą też osoby o jasnej i delikatnej karnacji.

O skórę wystawianą na działanie słońca bezsprzecznie trzeba dbać, chroniąc ją kremami z filtrem. Szczególnie jeśli wiemy, jak reaguje na opalanie, a także, jeśli mamy już jakieś znamiona lub zmiany barwnikowe.

Znamiona

Znamiona są to ciemne plamki na skórze, które zwyczajowo nazywa się pieprzykami. To nic innego, jak namnożone komórki barwnikowe skóry, czyli melanocyty. Są to zmiany, na które szczególnie powinniśmy zwracać uwagę, ponieważ mogą się przekształcić w nowotwór skóry, potocznie zwany czerniakiem.

Co może zaniepokoić?

Obserwując nasze znamiona, zwróćmy uwagę na kilka aspektów:

KSZTAŁT

Zaobserwujmy, czy zmiana jest symetryczna, jeśli ma kształt inny niż owal, poszarpane, nierówne brzegi, wystaje ponad skórę, koniecznie skontrolujmy ją u specjalisty dermatologa.

KOLOR

Ważne, aby zmiana była jednobarwna, wszystkie plamy, które mają niejednolity kolor, szczególnie gdy są w odcieniach czerwieni lub granatu, muszą zostać poddane badaniu.

WIELKOŚĆ

Powinny nas zaniepokoić pieprzyki, których średnica przekracza 6 mm.

WIDOCZNE PRZEMIANY

Jeśli na przestrzeni kilku miesięcy zaobserwujemy zmianę wybarwienia, wielkości i kształtu naszego znamienia, to również sygnał, aby jak najszybciej wybrać się do specjalisty.

Dermatolog dysponuje sprzętem służącym do oceny wszystkich wyżej wymienionych parametrów, ma też możliwość przechowywania wyników badań w bazie danych. Dzięki temu przy kolejnej kontroli będzie można porównać ewentualne zmiany i zadecydować o tym, czy je usunąć.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...

Inwestycje społecznościowe – forma inwestycji czy metoda oszustwa?

Nie ma osoby, która by nie chciała zarabiać w sposób pasywny. Raz inwestujemy środki, a potem przez wiele lat czerpiemy z tego zysk. Sporo...