fbpx
czwartek, 4 kwietnia, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEZnamiona - skontroluj je po wakacjach

Znamiona – skontroluj je po wakacjach

-

Wakacje, nawet te przedłużone jeszcze do października, skończyły się definitywnie. Przed nami ciemne, zimowe miesiące i najlepszy czas na kontrolę naszej skóry po pełnych słońca dniach. Bo choć przebywanie w ciepłych promieniach i kąpiele słoneczne są przyjemne, to mogą negatywnie wpływać na znamiona oraz wszelkie plamy skórne. Zarówno te wrodzone, jak i nabyte.

Na ich powstawanie co prawda ma wpływ wiele czynników, w tym genetycznych, jednak przeważającym sprawcą jest promieniowanie słoneczne. Na pewno bardziej narażone będą też osoby o jasnej i delikatnej karnacji.

O skórę wystawianą na działanie słońca bezsprzecznie trzeba dbać, chroniąc ją kremami z filtrem. Szczególnie jeśli wiemy, jak reaguje na opalanie, a także, jeśli mamy już jakieś znamiona lub zmiany barwnikowe.

Znamiona

Znamiona są to ciemne plamki na skórze, które zwyczajowo nazywa się pieprzykami. To nic innego, jak namnożone komórki barwnikowe skóry, czyli melanocyty. Są to zmiany, na które szczególnie powinniśmy zwracać uwagę, ponieważ mogą się przekształcić w nowotwór skóry, potocznie zwany czerniakiem.

Co może zaniepokoić?

Obserwując nasze znamiona, zwróćmy uwagę na kilka aspektów:

KSZTAŁT

Zaobserwujmy, czy zmiana jest symetryczna, jeśli ma kształt inny niż owal, poszarpane, nierówne brzegi, wystaje ponad skórę, koniecznie skontrolujmy ją u specjalisty dermatologa.

KOLOR

Ważne, aby zmiana była jednobarwna, wszystkie plamy, które mają niejednolity kolor, szczególnie gdy są w odcieniach czerwieni lub granatu, muszą zostać poddane badaniu.

WIELKOŚĆ

Powinny nas zaniepokoić pieprzyki, których średnica przekracza 6 mm.

WIDOCZNE PRZEMIANY

Jeśli na przestrzeni kilku miesięcy zaobserwujemy zmianę wybarwienia, wielkości i kształtu naszego znamienia, to również sygnał, aby jak najszybciej wybrać się do specjalisty.

Dermatolog dysponuje sprzętem służącym do oceny wszystkich wyżej wymienionych parametrów, ma też możliwość przechowywania wyników badań w bazie danych. Dzięki temu przy kolejnej kontroli będzie można porównać ewentualne zmiany i zadecydować o tym, czy je usunąć.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...