fbpx
piątek, 2 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaFINANSEWakacje – idealny czas na zmianę w życiu

Wakacje – idealny czas na zmianę w życiu

-

Podczas wakacji zawsze łatwiej znaleźć chwilę czasu na refleksję. Zatrzymujemy się w życiowym pędzie i podejmujemy decyzję o zmianach.  Obserwując morskie fale czy potężne szczyty górskie, często nachodzi nas myśl: od jutra zmieniam swoje życie! Łatwo powiedzieć, ale jak się do tego zabrać?

Półki w księgarniach uginają się od ciężaru poradników, a w telewizji coraz częściej natykamy się na programy, w których celebryci  doradzają, jak skutecznie zmienić złe nawyki i zacząć być w pełni szczęśliwym. Niestety, zmiany w życiu nie zaczynają się od wycieczki do Empiku, ani od wzięcia w garść telewizyjnego pilota. Można przeczytać całe stosy książek i tygodnie spędzić na wpatrywaniu się w telewizor. Początkiem drogi do nowego JA jest zmiana myślenia. Schemat działania jest prosty:

Czas na zmianę -> Myślenie -> Uczucia ->  Działanie -> Wyniki

Przykład – „Zadręczasz się z byle powodu? To wyobraź sobie, że jesteś martwy“ – poleca znany psychoterapeuta Rafael Santadreu i wyjaśnia, że wyobrażanie sobie własnej śmierci jest świetnym środkiem zapobiegawczym dla trosk dnia powszedniego. Wyobraźnia jest kluczem do szczęścia lub dramatu. To właśnie odpowiednia praca na naszej wyobraźni jest podstawą wszelkich zmian. Takie dobre modyfikacje w życiu są możliwe.
Okazuje się, że to, jak myślimy będąc dorosłymi, zależy od naszych doświadczeń z dzieciństwa. Chodzi o wzorce wpajane nam przez rodziców i rodzinę. Dotyczą one wielu kwestii i dziedzin życia. Zaczynając od podejścia do pieniędzy i biznesu po zagadnienia związane z miłością i przyjaźnią. Jeżeli jako dziecko słyszałeś, że bogaci ludzie są nieuczciwi i na pewno dorobili się na krzywdzie innych, a w gruncie rzeczy pieniądze nie są takie ważne, to wielce prawdopodobne, że nie zostaniesz milionerem.
Twój ojciec zabierając cię na ryby lub rowerową wycieczkę powtarzał, że najlepiej pracować w biurze w określonych godzinach będąc zatrudnionym na umowę o pracę? Wątpliwe jest, że zdecydujesz się na własny biznes lub wolny zawód.

Bardzo dobrze kiedy rodzice, rodzina oraz znajomi z dzieciństwa mieli rację. Gorzej, gdy sami kierowali się stereotypami, pełni byli irracjonalnych przekonań, a do tego ten cały bagaż przekazali tobie. Jak pozbyć się pewnych, nieszczególnie właściwych, przekonań?

Zacznij od prostego ćwieczenia. Weź kartkę, przedziel ją na pół i po jednej stronie wypisz przekonania, którymi karmiłeś się w dzieciństwie. Zastanów się nad nimi i poddaj je krytycznej ocenie. Ile z nich jest absurdalnych, a ile błędnych? Te, które uznasz za szkodliwe przepisz na drugą stronę tabeli. Spróbuj je zamienić.

Przykład

Duże pieniądze to duży kłopot -> Duże pieniądze to wyzwanie i szansa -> Bałem się dużych pieniędzy -> Duże pieniądze nie są szkodliwe, ale pomagają godnie żyć -> Pomyśl co możesz dzięki nim zdobyć – zadowolenie żony, ciekawe wakacje dla dzieci, wyjazd do sanatorium dla rodziców -> czy to czas na zmianę?.
Co dalej, kiedy już się z tym uporasz?  Oczywiście nie musisz robić tatuażu ani wyklejać pokoju złotymi myślami.  Znacznie prostsze byłoby artykułowanie takich myśli do lustra codziennie, przed wyjściem do pracy. Przecież powtarzanie, to najprostszy sposób nauki, a już Goebbels mawiał, że nawet kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą.
To dopiero początek, ale jeśli zrobisz pierwszy krok, łatwiej o kolejne. Jak zaczniesz biec, to trudno będzie cię zatrzymać. Co ważne, w tym biegu nie ma mety.

- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...