fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIETypy i podtypy cery – jak je rozpoznać?

Typy i podtypy cery – jak je rozpoznać?

-

Jeszcze do niedawna mówiliśmy o tym, że mamy cztery typy cery: suchą, normalną, mieszaną i tłustą. Jednak teraz wiemy o wiele więcej i możemy przedstawić bardziej poprawne typy i podtypy skóry. Okazuje się, że praktycznie większość osób źle oceniała swoją cerę, a co za tym idzie, ich metody pielęgnacji nie były najlepsze. Choćby samo twierdzenie, że skórę tłustą należy matować, ale nie trzeba jej nawilżać, jest bardzo zgubnym wywodem. Dzisiaj już wiemy, że nawet cera uznawana za tłustą może być też odwodniona. Jak to jest możliwe?

Cera sucha, normalna, mieszana czy tłusta?

Stara metoda oceny typu cery wywodzi się z pomiaru sebum! Jeśli po umyciu twarzy i odczekaniu kilku minut pojawia się na niej sebum, będzie to cera tłusta. Z kolei, gdy nie pojawi się ono przez kilkadziesiąt minut, a cera będzie bardzo komfortowa i nie będzie ściągnięta, mamy cerę normalną. Cera sucha to taka, która praktycznie od razu po umyciu „woła” o kolejny kosmetyk, który ją nawilży. A co z cerą mieszaną? Ta jest połączeniem cery suchej i tłustej. Najczęściej mówi się, że suche są policzki, a tłusta strefa T – czoło, nos broda.

Jednakże cera sucha może być też wrażliwa. A cera tłusta — trądzikowa. Czy ktokolwiek posiada cerę normalną? Być może. Jednak taki rodzaj cery cechuje się równowagą. Nie wydziela ani za dużo, ani za mało sebum. Bariera hydrolipidowa nie jest naruszona, a skóra jest jędrna i elastyczna. Do tego nie pojawiają się na niej zgrubienia, przebarwienia czy nawet drobne krostki. Można więc powiedzieć, że cera normalna jest rodzajem, do jakiego dąży każda osoba.

Podtypy cery – jakie można rozróżnić?

Choć cera może wyglądać dobrze, a także przyjmować klasyczne cechy pasujące do głównego rodzaju, to są również osoby z bardziej specyficzną skórą. Dobrze jest znać również podtypy, na jakie dzielimy skórę przez pryzmat jej wyglądu i zachowania. Oczywiście są również różne choroby skórne, które mogą zaburzać nasze obserwacje lub też sprawiać, że stan i wygląd cery zmienia się z dnia na dzień.

Najczęściej wyróżniane podtypy cery to:

  • Naczynkowa – ma widoczne i rozszerzone naczynka, często pojawiają się czerwone plamy na policzkach i w okolicy nosa, skóra jest cienka, często towarzyszy nam uczcie rozgrzania, a skóra jest podatna na podrażnienia.
  • Wrażliwa – skłonna do zaczerwienienia przy dotyku, podatna na podrażnienia kosmetykami, występuje u niej nadmierna reakcja np. na zimno, ciepło, stres, a nawet może swędzieć.
  • Alergiczna – podobna do wrażliwej, pojawia się na niej świąd, rumień, pieczenie, zwłaszcza w kontakcie z alergenami lub produktami kosmetycznymi, jej cechą jest również uszkodzona bariera hydrolipidowa.
  • Trądzikowa – widoczne rozszerzone pory, grudki, zaskórniki (tzw. wągry), krosty różnego rodzaju, kształtu i koloru, rozsiane zmiany ropne, blizny i przebarwienia po już wygojonych krostkach, ma nad produkcję sebum.
  • Odwodniona – uznawana również za stan skóry, sucha, cienka, delikatna, podatna na podrażnienia, może się łuszczyć, cechuje ją brak elastyczności, szybko tworzą się na niej zmarszczki, często towarzyszą jej popękane i spierzchnięte usta.
  • Dojrzała – widoczne zmarszczki i linie mimiczne, brak elastyczności i jędrności, nieregularny owal, opadające kąciki ust, częste są też przebarwienia posłoneczne.

Jak dbać o skórę?

Choć bardzo ważny jest rodzaj cery, jak i jej specyficzny typ, to nie można zapominać, że skóra jest jednym z organów w ciele. To, w jakim jest stanie, może świadczyć o naszym stanie zdrowia. Przykładowo cera alergiczna mówi nam o tym, że nasz organizm posiada alergię i należy stosować odpowiednie leki przeciwhistaminowe. Mając cerę odwodnioną, możemy powiedzieć, że cały nasz organizm jest odwodniony, a to również nie jest zdrowe dla organów. A co z trądzikiem? Tutaj najczęściej przyczyną formowania się ropnych krost jest stan zapalny skóry. Co oznacza, że potrzebne będzie leczenie pod okiem lekarza, a nawet terapia farmakologiczna.

Chcąc dbać o cerę w prawidłowy sposób, dobrze jest przyjrzeć się też swojej diecie. Nie tylko brak odpowiedniej ilości wody, może powodować problemy ze skórą. Najczęściej mówi się, że słodycze, potrawy typu fast food czy wysoko przetworzone dania gotowe są winne problemom ze zdrowiem. Dieta powinna być zbilansowana. Jeśli raz na jakiś czas kupimy burgera, nic nam nie będzie. Warto jednak odżywiać się różnorodnie i dbać o stan całego organizmu, a nie jedynie patrzeć na wygląd cery w lustrzanym odbiciu.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...