Żółty ser, poza tym, że ma wiele wartości odżywczych, jest produktem niezwykle uniwersalnym. Spożywamy go w kanapkach, na zimno i na ciepło, dodajemy do sałatek, zapiekanek, makaronów, pizzy i tostów. Oczywiście może też stanowić samodzielną przekąskę podawaną razem z odpowiednim winem, orzechami włoskimi i owocami. W jaki sposób powstaje, jakie gatunki są najpopularniejsze i do jakich potraw dodawać żółty ser?
Prawdziwy, tradycyjny żółty ser produkowany jest z czterech składników. Bazę stanowi mleko, do którego dodaje się podpuszczkę, czyli enzym powodujący tężenie sera. Szczepy bakterii, które biorą udział w dojrzewaniu, odpowiadają za końcowy wygląd, smak i zapach sera. Ostatnim, niezbędnym składnikiem jest sól.
Parmezan
Parmezan to najbardziej znany przedstawiciel twardych, włoskich serów i ciężko sobie bez niego wyobrazić tamtejszą kuchnię. Jest to produkt dojrzewający nawet kilka lat, co znacząco wpływa na cenę. Gdyby tego było mało, do jego produkcji wykorzystuje się mleko konkretnej rasy krów, które mogą jeść jedynie ściśle określoną paszę. Może to właśnie dlatego ser ten ma wielu koneserów. Parmezan konsumujemy solo lub ucieramy jako dodatek do pizzy, zup, zapiekanek i sosów.
Mozarella
Ser Mozzarella również pochodzi z Włoch. Oryginalnie produkowany jest z bawolego mleka. Jednak w sklepach częściej dostaniemy tańszą, choć równie smaczną wersję z mleka krowiego. Jest to miękki, biały ser formowany w charakterystyczne kule. Stanowi podstawowy składnik pizzy, a w wersji na zimno sałatki Caprese. Bardzo często Mozzarellę dodajemy też do kanapek albo domowych zapiekanek.
Cheddar
Cheddar jest tradycyjnym serem angielskim, również produkowanym z mleka krowiego. Jest to najpopularniejszy ser w Wielkiej Brytanii, jednak coraz częściej znajdziemy go na półkach w naszych sklepach.
Charakteryzuje się intensywną, żółtą barwą, choć pierwotnie był niemal biały. Kolor uzyskuje się, dodając naturalnego barwnika, który jednak nie wpływa na jego smak. Cheddar jest serem o wysokiej topliwości, dlatego idealnie będzie się nadawał do zapiekania. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby jeść go na zimno jako przekąskę lub położyć plasterek na kanapce.
Gouda
Ser ten pochodzi z Holandii, dokładnie z miasta Gouda, skąd wzięła się jego nazwa. Jest to produkt średniej twardości, o krótkim czasie dojrzewania. Łagodny smak i niezbyt wygórowana cena sprawiają, że to jeden z chętniej wybieranych serów w naszym kraju. Goudę możemy ze smakiem jeść na zimno, dekorując kanapki i sałatki, oraz zapiekać i ucierać jako wykończenie dań z makaronem.