fbpx
wtorek, 26 września, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMJesienne porządki w ogrodzie

Jesienne porządki w ogrodzie

-

Jesień to czas na przygotowanie ogrodu do niezbyt korzystnych warunków atmosferycznych, które pojawiają się zimą. Mróz, mniej słońca czy śnieg nie sprzyjają hodowli roślin w ogrodzie, mogą także uszkodzić meble i niektóre akcesoria ogrodowe.

Dlatego warto zadbać o odpowiednią ich ochronę, aby przetrwały zimę. Dobrze przy tym wiedzieć, że jesień to również okres sadzenia niektórych roślin pojawiających się na początku wiosny oraz drzew i krzewów. Jak widać, posiadaczy ogrodu czeka dużo pracy przed końcem sezonu.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim zawsze warto zacząć od sprzątania terenu ogrodu. Akcesoria, które się do tego najbardziej przydadzą to grabie, sekatory, ręczne piłki do zeschniętych gałęzi lub pnączy czy elektryczne piły, które pozwolą w szybki sposób uporać się choćby z niesfornym żywopłotem.

Podstawą zachowania porządku, ale też zadbaniem o glebę i rośliny, które zasadziliśmy, jest grabienie opadających liści. Jeśli mamy miejsce w ogrodzie można założyć mały kompostownik, na którym będziemy je składować, aż w końcu nadadzą się jako nawóz do użyźniania gleby.

Gdy nie mamy takiej możliwości, warto je wyrzucić jako śmieci. Nigdy nie wolno jednak ich palić czy specjalnie wypalać traw. Niszczy to glebę i naraża nas na wysoki mandat oraz interwencję straży pożarnej.

Zadbaj o rośliny wieloletnie i posadź nowe

Zanim jeszcze temperatury spadną poniżej zera, trzeba zabezpieczyć rośliny przed chłodem. Warto owinąć pnie drzew osłonami ze słomy czy specjalnego włókna. Można je znaleźć w Ikea ogród czy też w sklepach z materiałami budowlanymi, gdzie sprzedawane są akcesoria ogrodowe. Z kolei drzewka owocowe dobrze jest pobielić wapnem, które można kupić choćby w Castoramie.

Krzewy, zwłaszcza róże, także warto zabezpieczyć w ten sposób. Z kolei rośliny bardzo niskie, jak trawy czy byliny, trzeba przykryć odpowiednią ściółką. Nadadzą się trociny, które czasami można dostać za darmo w tartakach, lub kupiony w tym celu torf.

Co sadzimy jesienią, aby kwitło w nowym sezonie? W Jysku, Ikei czy nawet w Castoramie można znaleźć wiele sadzonej i cebulek kwiatów, które należy wsadzić do ziemi właśnie jesienią. Są to między innymi rośliny bulwowe, cebulkowe, kłącza i rozłogi.

Można też posadzić róże czy byliny zdarniające. Przykładem takich roślin są: szachownica cesarska, czosnek olbrzymi, lilia, hiacynt, tulipan, narcyz bądź przebiśnieg, a także kłącza, jak kosaciec niski czy liliowce.

Jak przechowywać meble ogrodowe i narzędzia?

Wiosną i latem zwykle wystawiamy meble ogrodowe na zewnątrz. Także narzędzia trzymamy po prostu pod balkonem czy składujemy w ogrodzie. Meble ogrodowe Black Red White, Jysk czy Ikea posłużą nam wiele lat pod warunkiem, że schowamy je na zimę. Rattan, technorattan, metal czy szkło to popularnie wykorzystywane materiały do konstrukcji wyposażenia ogrodowego. Choć są trwałe, to warto je chronić przed opadami atmosferycznymi czy mrozem, aby się nie odbarwiały lub nie wyginały. Warto je schować choćby do garażu lub komórki.

Narzędzia ogrodowe również należy przechowywać w miejscu zamkniętym, gdzie nie będą narażone na śnieg, deszcz ani mróz. W sklepach typu Ikea, Jysk bądź Castorama można kupić różnego typu wieszaki, półki, a nawet regały, które świetnie sprawdzą się przy przechowywaniu grabi, sekatorów, konewki czy rękawic.

- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...

Toczenie CNC – na czym polega i do czego jest wykorzystywane?

Istnieje kilka metod uzyskiwania potrzebnych kształtów z podanego materiału. Jedną z najpopularniejszych jest zaś toczenie. Wynika to przede wszystkim z niezaprzeczalnych zalet procesu, ale...

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...