fbpx
wtorek, 18 stycznia, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaROZRYWKAKsiążki na jesienną chandrę

Książki na jesienną chandrę

-

Jesień już za pasem i większość z nas dawno zapomniała o tegorocznych wakacjach. A gdy za oknem coraz ciemniej i mroczniej, najlepszym lekarstwem jest dobra książka, herbata i koc. Jak przedłużyć sobie wakacje i przenieść się wraz z bohaterami w najdalsze zakątki świata? Oto kilka propozycji.

Północ

Pozostając w nieco mroczniejszym klimacie, udajemy się do Szwecji. Jak wiadomo Skandynawia kryminałem stoi, więc i my pozostaniemy w tym gatunku z serią „Ciemne sekrety” M. Hjorth, H. Rosenfeldt. Zaskakująca, wielowątkowa opowieść z bohaterami, których można polubić. Jak na razie mamy 6 tomów, każdy z nich równie dobry, do połknięcia w 2 wieczory!

Nieczęsto trafiają się pozycje, których akcja toczy się na Islandii. A w serii „Thora” Y. Sigurdardottir nie dość, że wybierzemy się na daleką północ, to jeszcze wraz z bohaterami wplączemy się w morderstwo, śledztwo i zaskakujący finał.

Południe

Tym razem opowieść zabierze nas bardzo daleko, bo na półkulę południową, konkretnie do Australii. Miniserial „Ptaki ciernistych krzewów” to klasyk z niezapomnianym Richardem Chamberlainem. Kto oglądał, na pewno nie zawiedzie się książką, która posłużyła za scenariusz. Barwna, wciągająca saga rodzinna, opisująca losy bohaterów na przestrzeni 60 lat.

Skoro jesteśmy już tak daleko, warto zatrzymać się w Nowej Zelandii. „Saga Nowozelandzka” Sarah Lark to opowieść o dwóch kobietach. Każda z nich wyrusza do krainy białych obłoków, aby rozpocząć nowe życie. Zapierająca dech sceneria Nowej Zelandii i burzliwe losy rodzin na przestrzeni lat sprawiają, że mimo setek stron ciężko się oderwać od lektury.

Wschód

Tym razem udajemy się do Gruzji. „Ósme życie” Nino Haratischwili to losy rodziny na tle zmieniającej się Europy XX wieku. Bohaterowie fikcyjni przeplatają się tu z prawdziwymi zdarzeniami tego okresu, rysując barwną, wzruszającą, refleksyjną i zapadającą na długo w pamięć historię.

„Pielgrzym”, którego autorem jest Terry Hayes to z kolei miks kryminału, sensacji i powieści szpiegowskiej, który daje nam lekturę tak wciągającą, że 900 stron mija jak z bicza strzelił. Tym razem będziemy podróżować od Hindukuszu przez Arabię Saudyjską aż na nowojorski Manhattan. Totalne zaczytanie gwarantowane.

Zachód

Jesienna lektura może nas porwać również na południe Stanów Zjednoczonych lat 60. XX w., gdzie „Służące” Kathryn Stockett prezentują nam swoje życie. Stereotypy, ograniczenia, strach, a z drugiej strony przyjaźń i solidarność podane w tak humorystyczny i dowcipny sposób, że nie sposób obok tej pozycji przejść obojętnie. Kto oglądał ekranizację, ten wie!

Na koniec Argentyna i powieść Santa Montefiore „Spotkajmy się pod drzewem ombu”. Mamy tu ranczo na argentyńskiej pampie, miłość, tęsknotę, dylematy, a przy tym wartką, niedłużącą się fabułę.

A jeśli komuś mało, został nam jeszcze jeden kierunek…

Wytycza go „Marsjanin” A. Weir. Naukowiec Mark Watney zostaje sam na Czerwonej Planecie w zdewastowanym obozie, bez łączności z Ziemią. Mimo że główny bohater walczy o przetrwanie, książka napisana jest z ogromnym dystansem i humorem. Ponownie, kto widział film, ten wie!

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.

Przeczytaj róznież

Dom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

Obecnie wiele projektów domów opiera się na standardach wyznaczonych dla budynków energooszczędnych lub pasywnych. Nie jest to tylko nowy trend, który pozwala nam dbać...

Czy zakup mieszkania do remontu się opłaca?

Szukając idealnego mieszkania, możemy mieć duży problem ze znalezieniem właściwego. Często trafiamy na zachęcające ogłoszenie, ale okazuje się, że lokal jest do gruntownego remontu....

Jak dbać o postawę podczas pracy zdalnej?

Wydawać by się mogło, że praca z domu to najwygodniejsze rozwiązanie. A tymczasem już po paru tygodniach bolą nas plecy, budzimy się rano niewyspani...

Jak poprawić jakość snu przy urazach?

Problemy ze snem mogą być niezwykle uciążliwe, tym bardziej, gdy towarzyszą im różnego rodzaju urazy. Mogą one dotyczyć każdego z nas. Dyskomfort i ból...

Rehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?

Jeszcze do niedawna rehabilitacja kojarzyła nam się tylko z pracą nad powrotem do pełnej sprawności. A dzisiaj z fizykoterapeuty korzystają nawet dzieci. Problematyczny jest...

Planujesz remont? To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz!

Każde mieszkanie po kilku latach wymaga odświeżenia. Mogły zmienić się trendy w aranżacji i nasze cztery kąty już nie wyglądają modnie. Jednak o wiele...