fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaKOBIETANajczęściej popełniane błędy w pielęgnacji cery

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji cery

-

Pielęgnacja skóry twarzy wbrew pozorom nie opiera się na umyciu jej mydłem i nałożeniu kremu Nivea.

Wiele osób, mimo że stara się dbać o cerę, popełnia bardzo podstawowe błędy, przez co skóra nie wygląda dobrze lub nawet boryka się z drobnymi wypryskami, podrażnieniami bądź suchością. Jak temu zapobiegać?

Jak prawidłowo dbać o cerę?

Przede wszystkim warto powiedzieć sobie jasno, że skóra jest naszym największym organem. Jeżeli nie zadbamy o nią w prawidłowy sposób, to cały organizm będzie odczuwał tego skutki. Z kolei, gdy będziemy dbać o nią nieprawidłowo, to również reszta ciała nie będzie czuć się dobrze.

Wiele problemów skóry wynika ze źle zbilansowanej diety czy choćby małego spożycia wody. Dlatego dbanie o skórę warto zacząć od skomponowania prawidłowego jadłospisu i dodanie do niego dużej ilości wody.

Po drugie, są różne typy cery. Najczęściej wyróżnia się cery: suchą, mieszaną oraz tłustą. Jednak skóra na twarzy może być przy okazji wrażliwa lub alergiczna.

Ponadto mamy też cerę młodzieńczą, dorosłą i dojrzałą. Pielęgnacja cery suchej czy tłustej bardzo się między sobą różni, dlatego nie warto kupować kosmetyków bez sprawdzenia ich składów.

Codzienna pielęgnacja

Skóra wrażliwa

Pielęgnacja cery wrażliwej lub alergicznej powinna opierać się o bardzo delikatne kosmetyki pozbawione drażniących substancji, np. SLS, który jest bardzo silnym detergentem.

Warto też kupować produkty oznaczone jako te, do pielęgnacji cery wrażliwej, a nawet wyroby apteczne, które mają skład hipoalergiczny i nie będą podrażniać.

Skóra sucha

Jak dbać o cerę suchą? Tutaj podstawą jest odbudowanie naturalnej bariery ochronnej skóry zbudowanej z lipidów. Przesuszenie nasila się, gdy ta bariera jest złamana.

Dla tego typu cery również polecane są produkty z delikatnym składem, ale jednocześnie trzeba ją nawadniać i nawilżać. I tutaj właśnie pojawiają się najczęstsze błędy w pielęgnacji twarzy.

Nawadnianie oznacza używanie kosmetyków, które „oddadzą wodę” skórze, a nawilżanie to kosmetyki, które mają składniki „zamykające” wodę w skórze, dlatego nie pozwolą jej odparować. Można też używać produktów lekko natłuszczających, które całkowicie zamkną wszystkie inne składniki pod sobą.

Nie można używać jedynie kremu nawadniającego, bo odparuje on ze skóry i nic nam taka pielęgnacja nie da. Z kolei na tłusty krem nie można nakładać wodnego serum, bo nie przebije się ono przez powstałą barierę.

Skóra tłusta i mieszana

A co z cerą mieszaną i tłustą? Bardzo wiele osób uważa, że trzeba ją… wysuszać! Niestety, to jest jeden z największych błędów, jaki można popełnić. Używając produktów wysuszających czy silnie matujących, uzyskujemy odwrotny skutek. Sebum produkowane jest mocniej, przez co cera szybciej się przetłuszcza. Tutaj również trzeba skórę dobrze nawilżać. Bez trudu można znaleźć kremy o takim działaniu z dodatkowym efektem matowienia cery.

Jak prawidłowo pielęgnować twarz? Przede wszystkim wszystko zależy od typu cery. Jednak podstawą jest jej oczyszczanie, zwłaszcza z makijażu, oraz nawadnianie i nawilżanie. Te działania tyczą się każdego typu cery – młodej, dojrzałej, suchej czy tłustej.

Nie musimy używać tylko drogich kosmetyków albo tylko produktów naturalnych, ale warto zwracać uwagę na to, czy kosmetyki nie mają substancji podrażniających, dużej ilości konserwantów albo zapachu czy dodatkowego koloru, które również mogą działać niekorzystnie.

REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...