Nadwrażliwość zębów jest problemem powszechnym. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że każda osoba doświadczyła kiedyś nieprzyjemnego kłucia, bólu czy uczucia rozpierania podczas jedzenia zimnych, słodkich lub kwaśnych pokarmów. Taki objaw może świadczyć o odsłaniających się szyjkach zębowych i problemie rozwijającej się nadwrażliwości. Wady zgryzu, silne zwieranie szczęk, szkodliwe nawyki np. związane z obgryzaniem paznokci czy ołówków, wymioty czy zgrzytanie zębami mogą wpływać na zwiększone ryzyko utraty szkliwa. Oczywiście problem rozpoznać może jedynie lekarz stomatolog lub higienistka, ale już na podstawie objawów możemy włączyć w codzienne postępowanie nawyki, które pozwolą zminimalizować odczuwane objawy, a nawet je wyeliminować.
Nadwrażliwość ocenia się na podstawie czterostopniowej skali Schiffa. W czasie oceny bierze się pod uwagę siłę reakcji pacjenta na oddziaływanie na ząb zimnym powietrzem. Jeśli pacjent nie reaguje na bodziec uznaje się, ze jest na skali na poziomie 0, jeśli reaguje wysokość skali zwiększa się proporcjonalnie, aż do poziomu 3, na którym pacjent odczuwa ból i ostry dyskomfort związany z oddziaływaniem na ząb zimnym powietrzem.
Według badań socjologów zajmujących się problemem atrakcyjności oraz szansą na osiągnięcie sukcesu w życiu, wygląd zewnętrzny – w tym wygląd uśmiechu – jest kluczowy z punktu widzenia tego, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez innych. Jednocześnie zdrowie zębów jest połączone ze statusem materialnym danej osoby. Co z tego wynika? Że presja związana z wyglądem uśmiechu jest jeszcze większa. Oprócz konieczności zadbania o zdrowie zębów, pokonania nadwrażliwości i wyeliminowanie ryzyka rozwoju problemu takiego jak próchnica, konieczne jest zadbanie o biel i wygląd zewnętrzny uzębienia.
Czy można pogodzić zdrowie zębów z ich perfekcyjną bielą? Czy obecne na rynku preparaty do wybielania zębów są bezpieczne? Jak zadbać o biel uśmiechu przy jednoczesnym problemie nadwrażliwości zębów? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.
Nadwrażliwość – skąd się bierze?
Nadwrażliwość zębów to nadmiernie intensywna reakcja, zwykle bólowa, na czynniki drażniące i temperaturę (zarówno niską, jak i wysoką) oraz słodkie i kwaśne pokarmy. Najczęściej ból przyjmuje postać krótkiego, przeszywającego epizodu, który samoczynnie mija.
Ta reakcja jest spowodowana odsłonięciem zębiny, czyli unerwionej części zęba. Zębina jest pokryta szkliwem w części koronowej i cementem w części korzeniowej. Utrata części struktury obu tych tkanek może prowadzić do odsłonięcia zębiny i w konsekwencji powodować nadwrażliwość.
Jaka jest mechanika nadwrażliwości? Odsłonięcie zębiny sprawia, że czynnik drażniący (temperatura, kwaśny smak itp.) kanalikami zębinowymi wędrują w górę struktury zębów, aż do nerwów. Z nerwu sygnał o bólu zostaje przekazany do mózgu i zarejestrowany przez pacjenta jako silny dyskomfort.
Jak zapobiegać nadwrażliwości zębów?
Zgodnie z powszechnie krążącym w medycynie i stomatologii powiedzeniem – „lepiej zapobiegać niż leczyć” – receptą na nadwrażliwość zębów jest odpowiednia profilaktyka i dbałość o higienę jamy ustnej. Wprowadzenie szeregu nawyków, które pozwolą wyeliminować np.
- stany zapalne w jamie ustnej,
- znaczne nagromadzenie płytki nazębnej, która może w mechaniczny sposób uszkadzać strukturę zęba,
- próchnicę,
- wady zgryzu
- bruksizm (zgrzytanie zębami)
- obgryzanie paznokci,
pozwala dodatkowo zmniejszyć nadwrażliwość i pozbyć się nieprzyjemnego, przeszywającego bólu.
Białe i pozbawione nadwrażliwości – czy to możliwe?
Wybielanie zębów jest kojarzone z agresywnymi zabiegami chemicznymi i fizycznymi, które mogą trwale uszkodzić strukturę zębów. Rzeczywiście, część zabiegów wymaga konsultacji lekarskiej i są możliwe do przeprowadzenia jedynie w gabinecie lekarskim. Wybielanie za pomocą żeli, nakładek, substancji stymulowanych światłem lub fizycznych, może wiązać się z czasową lub trwałą nadwrażliwością, musisz jednak wiedzieć, że obecnie na rynku istnieje wiele mniej agresywnych metod, które stosowane regularnie pozwalają na wydobycie naturalnej bieli uśmiechu bez szkody dla jego zdrowia.
Podążaj za innowacją – wybierz nowoczesne rozwiązanie
Jeśli problem nadwrażliwości zębów nie jest ci obcy, spróbuj delikatnych past wybielających, które jednocześnie walczą z problemem nadwrażliwych zębów i odsłoniętej zębiny. Przykładem takiego preparatu jest SPLAT Special WONDER WHITE.
Tradycyjne pasty wybielające mogą zawierać czynniki drażniące, które pogarszają stan zębów. Jeśli twoje zęby są wrażliwe, wybierz produkt, który działa łagodnie (enzymatycznie, nie ściernie). Pasta SPLAT Special WONDER WHITE zawiera enzymy roślinne, które w delikatny, ale skuteczny sposób usuwają z zębów osady i sprawiają, że widoczna część zęba jest jaśniejsza i bielsza. Zęby są wypolerowane, a uśmiech prezentują się znacznie lepiej.
Pasta SPLAT zawiera w swoim składzie ficynę. Ficyna to enzym pozyskiwany z owoców figowych, charakteryzuje się delikatnym działaniem i nie uszkadza tkanek zębów. Dodatkowa zawartość ekstraktu z ananasa sprawia, że enzymatyczne działanie produktu jest jeszcze skuteczniejsze
Ponieważ zęby wrażliwe potrzebują dodatkowej troski, pasta SPLAT Special WONDER WHITE została wzbogacona o witaminę E, ekstrakt z lukrecji i olejek eteryczny z bazylii. Jak one działają? Witamina E oraz ekstrakt z lukrecji mają działanie uelastyczniające i nawilżające, sprawiają, że tkanki otaczające ząb są w doskonałym stanie, pielęgnują dziąsła i dbają o zdrowie jamy ustnej. Zdrowie błon śluzowych to większa szansa na uniknięcie problemów w jakie ustnej. Wirusy, bakterie i grzyby nie mają łatwej drogi by przeniknąć w głąb tkanek i w konsekwencji nie wywołują zmian chorobowych.
Ekstrakt z bazylii ma dodatkowe działanie odświeżające i antybakteryjne, co zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych i próchnicy. Wszelkie krwawiące miejsca mają większą szansę na to by się zagoić.
Pasta to nie wszystko!
Pasta jest podstawą pielęgnacji zębów, jednak jej zmiana może być niewystarczająca. Oczyszczaj zęby delikatnie, jeśli cierpisz na nadwrażliwość, rozważ zmianę szczoteczki na taką, która zapobiega zbyt mocnemu myciu. Dobrym wyborem jest miękkie włókna. INNOVA Delikatna szczoteczka do zębów z jonami srebra ma miękkie lub średnie włókna o zaokrąglonym kształcie, które łagodnie wymiatają resztki z przestrzeni międzyzębowych, nie narażając ich na uwrażliwienie. Ta szczoteczka sprawdzi się u osób z bardzo wrażliwymi zębami, dzięki miękkości włókien nie podrażnia, a skutecznie wymiata resztki pokarmowe i płytkę z powierzchni zębów. Ponadto szczoteczka zawiera jony srebra, co zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii, wirusów i grzybów na jej powierzchni.
Pomimo tego, że nadwrażliwość zębów jest powszechna, wiedza o tym jak sobie radzić z tym problemem nie zawsze jest łatwo dostępna. Jeśli twoje zęby ostro reagują na zimne i ciepłe pokarmy, lub kwaśne/słodkie smaki nie musisz się z tym godzić i odmawiać sobie lodów, gorących zup, kwaśnych soków czy słodyczy w rozsądnych ilościach. Zawalcz z nadwrażliwością, wybierz pastę, która wesprze cię w tej drodze i jednocześnie zapewni ci biały uśmiech! W ciągu dnia higienę zębów ułatwi ci pianka i płukanka SPLAT.
Piśmiennictwo:
- A. Bitner, „Postępowanie w nadwrażliwości zębiny”, Manager Apteki.
- Parolia A., Kundabala M., Mohan M. Management of dentinal hypersensitivity: a review. J Calif Dent Assoc 2011; 39(3): 167-179.