Kręgle (z angielskiego bowling) są jedną z najbardziej towarzyskich gier na świecie. Rywalizujemy, popijamy piwo, śmiejemy się i rozmawiamy – jednym słowem świetnie się bawimy. Kręgielni w polskich miastach i miasteczkach przybywa, zatem zbierz grupę znajomych i bawcie się dobrze!
Kręgle, to gra o wielowiekowej tradycji. Powstała w Wielkiej Brytanii i do dziś największą popularnością cieszy się właśnie w krajach anglosaskich, szczególnie w Zjednoczonym Królestwie, USA, Australii i Nowej Zelandii. Spore zainteresowanie kręglami jest również w Niemczech i krajach skandynawskich. Dobrze radzą sobie także Holendrzy, Belgowie i Kanadyjczycy, a w Polsce ten sport staje się coraz popularniejszy. Kręgle doczekały się również licznych turniejów i mistrzostw o międzynarodowym zasięgu.
Jest to gra dla grona przyjaciół, która cieszy i pozwala aktywnie spędzić czas, choć nie wymaga treningu i sprawności. Sama gra w kręgle jest rzeczywiście intuicyjna. Bowling polega na toczeniu kuli po torze i strącaniu kręgli. Nie jest to trudne, choć na początku mogą nam się zdarzyć rzuty po jednym i dwóch strąceniach.
Kolejna zaleta tego sportu, to łatwe i przejrzyste zasady. Zadaniem zawodnika jest rzut (pchnięcie) kulą i strącenie wszystkich 10 kręgli. Sam mecz liczy 10 kolejek, a każda runda przewiduje 2 rzuty. Wyjątkiem jest ostatnia, 10 runda, gdzie wykonuje się trzy rzuty. Poniżej przedstawiamy, jak prezentuje się punktacja.
PUNKTACJA
OPEN FRAME – jeśli nie strąciłeś wszystkich kręgli, to liczą się tylko te, które się przewróciły.
STRIKE – jeśli udało się strącić wszystkie kręgle za pierwszym razem, to nie rzucasz ponownie. Dostajesz 10 punktów plus suma kręgli strąconych przy dwóch kolejnych rzutach.
SPARE – jeśli strąciłeś wszystkie kręgle ale w drugim rzucie, to uzyskujesz 10 punktów plus liczbę kręgli strąconą w następnej rundzie.
MISS – gdy nie strąciłeś żadnego kręgla. Nie otrzymujesz punktów.
SPLIT – następuje gdy udało się strącić kręgle w pierwszym rzucie w taki sposób, że prawie niemożliwe będzie zbicie pozostałych przy kolejnym rzucie.
FAUL – to wtedy gdy przekraczamy linię na torze (faulu), mimo strąconych kręgli nie należą nam się punkty.
Wiemy jaka jest punktacja, jakie są zasady gry, ale jak grać? Wybraną kulę chwytamy wsuwając dwa środkowe palce i kciuk w 3 otwory. Palce wsuwamy do połowy, a kciuk w całości. Reszta palców swobodnie leży na kuli. Robimy zamach całą ręką i puszczamy kulę tak, by ta nabierając prędkości dotoczyła się do stojących na końcu toru kręgli.
Do gry niezbędne są specjalne buty, które zakładamy tylko kiedy wchodzimy na tor. Na kręgielniach zawsze jest możliwość ich wypożyczenia.
Nie pozostaje nic innego jak zabrać przyjaciół i ruszyć na tor!