Alternatywne formy rozrywki dla dzieci zamiast telewizji

Telewizja przebojem wdarła się pod domowe strzechy, czym samym aktywnymi widzami z powodzeniem stali się najmłodsi, którzy często bywają w tej kwestii pozostawieni sami sobie, bez jakiejkolwiek kontroli rodziców. Przekaz telewizyjny niesie ze sobą wiele wartości i może być z powodzeniem wykorzystany również w przypadku dzieci w celach edukacyjnych/poznawczych/rozrywkowych itp., jednak gdy stanie się jedynym zajęciem w ciągu dnia, może skutecznie zdominować pozostałe, lecz nie mniej atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu. Warto zadbać o alternatywę dla telewizji i zaoferować dziecku coś więcej, niż tylko wielogodzinne wpatrywanie się w ekran telewizora.

 Alternatywne formy rozrywki

  • Aktywność na świeżym powietrzu – możliwości jest naprawdę dużo. W trakcie lata mogą to być spacery, jazda na rowerze bądź na rolkach, a zimą lepienie bałwana bądź jazda na łyżwach lub nartach. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu nie tylko pozwoli Twojemu dziecku na relaks psychiczny i fizyczny, ale także poprawi jego odporność i wydajność organizmu.
  • Wyjazd nawet weekendowy – wszelkie wyjazdy i spędzenie czasu w innym miejscu niż dom sprzyja rozrywce i odkrywaniu nowych terenów. Nie musi być to od razu daleka podróż. Czasami warto wybrać się jedynie do sąsiedniego miasta lub parku, w którym jeszcze nie byliśmy. Niekiedy największe atrakcje turystyczne znajdują się w zasięgu naszej ręki, a my nie potrafimy z nich skorzystać.
  • Gry planszowe i gry rodzinne/z rówieśnikami – gry planszowe nie muszą kojarzyć się z jedynie nudnym rzucaniem kostki i przemieszczaniem pionkiem. Obecnie powstało wiele gier planszowych, które aktywizują zawodników i nie pozwalają na nudę. Warto wspomnieć tu chociażby o grze Jenga, bądź Twister, która wymaga niemałej sprawności fizycznej. Niekiedy równie dobrze mogą sprawdzić się tradycyjne bierki bądź domino. Jeśli jednak nie dysponujecie grami planszowymi równie dobrą zabawą będą kalambury – one z pewnością nie będą nudne!
  • Wspólne czytanie, rozwiązywanie łamigłówek, rysowanie – wszystkie te czynności skutecznie poprawiają wyczucie estetyczne dziecka, a także rozwijają wyobraźnię. To szczególnie ważna umiejętność, podczas gdy skondensowany obraz telewizyjny podsuwa widzowi już gotowe scenariusz i rozwiązania. Poprzez rozwiązywanie łamigłówek dziecko uczy się rozwiązywania problemów i niestandardowego myślenia, które przybliży je do sukcesu. Podobnie jest z czytaniem bajek, w trakcie których dziecko może wymyślać alternatywne rozwinięcie fabuły. Z kolei rysowanie poprawia zdolności manualne, a także uczy wyczucia i umiejętnego obserwowania otoczenia, podczas którego obrazy pozostałe w głowie można swobodnie przenieść na papier.

image sources

  • alternatywne formy rozrywki: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *