fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEJak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty?

-

Coraz więcej osób ze swoimi dolegliwościami i problemami ruchowymi, zamiast do lekarza pierwszego kontaktu czy apteki, udaje się bezpośrednio do fizjoterapeuty. W wielu przypadkach to dobry wybór. Przede wszystkim znacznie skraca drogę do rozwiązania problemu bólu oraz ograniczeń ruchowych.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty rodzi szereg pytań. Jak będzie ona przebiegać, jak się przygotować, w co ubrać i co ze sobą zabrać? Poniższy skrót powinien wiele wyjaśnić.

Jak wygląda wizyta?

Terapia MUSI być poprzedzona rozmową z pacjentem i badaniem fizjoterapeutycznym, które przybliży do źródła dolegliwości. Ma to na celu również wyłapanie przeciwwskazań do zabiegów. Nie warto przy tym zatajać informacji o swoim zdrowiu dla własnego bezpieczeństwa i powodzenia fizjoterapii.

Jeśli terapeuta pominie etap wywiadu, lepiej rozejrzeć się za alternatywnym miejscem pomocy. Jeśli zlecone zostanie wykonanie dodatkowego badania, nie wynika to z lekceważenia oceny i wiedzy pacjenta, ale świadczy o profesjonalizmie osoby, do której się trafiło.

Są pewnie schorzenia, niewidoczne gołym okiem, a fizjoterapia może być w ich przypadku niewskazana. Zawsze warto z terapeutą rozmawiać, zadawać pytania, prosić o wytłumaczenie tego, co i po co robi. Nie dość, że budujemy relację, to znika też ewentualny stres związany z kolejną wizytą.

Jak się przygotować?

Całe przygotowanie, to tak właściwie wygodny, niekrępujący strój. Podobnie sytuacja ma się z bielizną. Fizjoterapeuta częściej pracuje na odsłoniętym fragmencie ciała. Chociażby przy dolegliwościach bólowych pleców będzie konieczne zdjęcie koszulki i pozostanie w biustonoszu (w przypadku kobiet).

Wówczas lepiej sprawdzą się modele sportowe bądź bardziej zabudowane. Chcemy, aby pacjent i terapeuta czuli się komfortowo. Nie zdarzają się sytuacje, gdy trzeba rozebrać się całkowicie do naga. Jeśli na taką trafimy, ponownie warto rozejrzeć się za innym gabinetem.

Jeśli wybierasz się na wizytę prosto z pracy bądź twoja bielizna jest koronkowa czy o nietypowym kroju, również nie ma problemu. Terapeuta powinien zaproponować ręcznik lub koc do przykrycia, aby zapewnić ci maksimum intymności i komfortu.

Co ze sobą zabrać?

Jeśli dysponujesz badaniami, np. obrazowymi, bądź historia twojej choroby jest burzliwa i uzbierała się pokaźna teczka wyników, zabierz to ze sobą. Na pewno taki komplet dokumentów ułatwi fizjoterapeucie pracę.

A jeśli ból złapał cię nagle, i jedyne, o czym myślisz, to jak się go natychmiast pozbyć, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z doraźnej wizyty. Nie przy wszystkich dolegliwościach dodatkowe badania są konieczne. Ale jeśli się tak zdarzy, fizjoterapeuta na pewno da ci zalecenie, gdzie się udać na dodatkową konsultację lub jakie badania warto zrobić.

Nie musisz też zabierać ze sobą ręcznika ani jednorazowego podkładu na stół. W godnych polecenia gabinetach jest wszystko, czego potrzeba do odbycia terapii.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...