Myśl o świętach Wielkanocnych spędzonych w gronie domowników na pewno cieszy wiele osób. Jednak zawsze święta są bardziej radosne, gdy ich oprawa jest również wesoła. Zwykle skupiamy się na gotowaniu potraw, które podaje się na polskich stołach. Niemniej serwowanie ich w ładnych talerzach czy stawianie na specjalnie ozdobiony stół może sprawić, że będą smaczniejsze. Przecież jemy oczami, a więc musimy zadbać o to, aby ich podanie wyglądało atrakcyjnie.
Jakimi kolorami dekorować stół?
Co ciekawe, można sięgnąć nawet po mocne i ekstrawaganckie kolory, które nie zawsze kojarzą się z wiosną. W tym roku Instytut Pantone orzekł, że niebieski to najmocniejszy kolor i on będzie królował w naszych wnętrzach. Intensywny odcień niebieskiego nie do końca może nam się kojarzyć z wiosennym stołem, a nawet z samymi świętami. Jednak, jeśli wykorzystamy obrus w tym kolorze i dodamy do niego białe serwetki, stół będzie wyglądał modnie i atrakcyjnie. Można też odwrócić barwy i na białym obrusie położyć niebieskie serwetki. Do tej kompozycji sprawdzą się ponadto białe naczynia oraz złote i srebrne dodatki.
Klasyczny styl rustykalny
Styl rustykalny, a nawet wiejskiego dworku, zawsze kojarzy się z ciepłem domowej kuchni. Do ozdobienia stołu przydatne będą lniane tekstylia, drewniane dekoracje lub rośliny. Gałązki bazi, bukiety związane parcianym sznurkiem bądź wiklinowe koszyczki z pokarmami świetnie będą się komponować. W takiej aranżacji stołu stawiamy na biel oraz kolory ziemi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać biały wazon z kwiatami albo brązowe serwetki dla gości.
Pastele to zawsze dobry pomysł
Obok klasycznej bieli to właśnie pastelowe barwy królują w ozdabianiu stołu na Wielkanoc. Najmodniejsze kolory w tym sezonie to między innymi rozbielony błękit, jasna lawenda, pudrowy róż, a nawet łososiowy. Wiosna lubi kolory, co widać choćby po barwach pierwszych kwiatów. Same krokusy bardzo często występują w odcieniu jasnego fioletu.
A do tego przecież malujemy pisanki na różne kolory. Można i je wykorzystać jako atrakcyjny stroik stołu. Wystarczy pokryć je wzorami w grochy, paski, kratki czy nawet kwiatki i ułożyć w koszyku na białej tkaninie. Wydmuszki można zaczepić o kwiaty, które stawiamy w wazonie na stole. Tak przygotowane dekoracje sprawią, że święta nabiorą nie tylko charakteru, ale i barwy.
Bazą do szalonych kolorów może być biel. Biały obrus można bardzo łatwo udekorować. Wystarczy postawić na nim kolorowe elementy, a przestanie rzucać się w oczy. Można też postawić na total white look, czyli sprawić, że wszystkie elementy będą białe. Białe serwetki, biała zastawa i kwiaty w białym kolorze jak tulipany, zawilce, przebiśniegi, a nawet hiacynty – wszystkie elementy w jednym kolorze będą wyglądać niezwykle gustownie, a sam stół będzie po prostu „czysty”.
Co wykorzystać do dekoracji stołu?
Wszystko, co już mamy. Może się okazać, że niektóre dekoracje chowane jeszcze od Bożego Narodzenia świetnie się sprawdzą o tej porze roku. Warto jednak skupić się na motywach, które są dobrze kojarzone z Wielkanocą – jajkach, zajączkach czy barankach. Jeśli nie mamy takich ozdób, można je wykonać wspólnie z dziećmi. Wycięcie zająca z kartonu i pomalowanie go zajmie kilka minut. Także malowanie wydmuszek dla najmłodszych może być frajdą. Wcale nie musimy też kupować świeżych kwiatów. Jeśli mamy sztuczne, wystarczy je wstawić w ładny wazon. Gdy posiadamy ogródek, możemy wykorzystać te kwiaty, które zaczną kwitnąć, aby przystroić nimi stół.