fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIENierówna walka z trądzikiem – domowe sposoby

Nierówna walka z trądzikiem – domowe sposoby

-

Trądzik można mieć w każdym wieku. Nie tylko jako nastolatek, ale też jako osoba dorosła, a co gorsza nawet bardzo dojrzała. Im później się pojawi, tym mniej komfortowo będziemy się z nim czuć. 

Jednak nastolatkowie też mają ogromne kompleksy związane z trądzikiem. Co jest dobre na tę dolegliwość? Przede wszystkim uświadomienie sobie, że problem sam nie zniknie.

Zacznij od wewnątrz

Bardzo dużo osób leczy się u dermatologa. Skutki mogą być różne. Jednym  to bardzo pomaga i ich skóra wraca do równowagi, ale są też osoby niezadowolone z kuracji. Część, zwłaszcza młodych osób, do lekarza nie chodzi wcale i testuje same domowe sposoby na trądzik.

Nie jest to złe podejście, ale trądzik może mieć bardzo różne przyczyny i warto wiedzieć choćby z jakim typem mamy do czynienia. Przykładowo trądziku hormonalnego nie wyleczymy sami, ale już trądzik pospolity jak najbardziej możemy zredukować.

Pierwszym krokiem jest zbilansowana dieta! Należy pamiętać, że trądzik to choroba skóry, a skóra to największy organ w naszym ciele. Dostarczając zdrowych kalorii, białka, tłuszczów i cukrów w odpowiednich proporcjach sprawimy, że całe ciało, w tym skóra będą zdrowsze.

Ponadto są osoby, które obserwują pojawienie się zmian po zjedzeniu ostrego jedzenia. Jeśli widzimy takie zależności warto zmienić dietę.

Gdy zażywamy leki przeciwtrądzikowe warto je przyjmować wedle zaleceń lekarza. Suplementem dostępnym bez recepty jest maść cynkowa. Niedobór cynku w organizmie może prowadzić między innymi do zaostrzenia się trądziku.

Domowe kosmetyki na trądzik

W drogeriach można znaleźć wiele kosmetyków, które mają pomagać na trądzik. Cera trądzikowa zaraz obok mieszanej jest najpopularniejsza wśród młodych osób, a więc firmy produkują dla nich naprawdę dużo specyfików. Z tym, że czasami jest to tylko marketing. Czego szukać w kosmetykach na trądzik? Glinek, zwłaszcza zielonej i bentonitu, kwasu glikolowego, kwasu salicylowego czy cynku.

Ale domowe sposoby na wypryski, to przecież między innymi maseczki z glinki! Zielona glinka jest bardzo w użyciu. Można kupić gotowe rozrobione glinki lub samą czysta glinkę, którą miesza się z wodą w proporcji 1:1.

Maseczkę można nanieść na całą twarz lub tylko partie trądzikowe. Wystarczy ją trzymać 10-15 minut, a potem spłukać ciepłą wodą. Regularnie robiona poprawi stan cery, oczyści ją i wyreguluje wydzielanie sebum.

Bardzo popularny jest też bentonit, będący składnikiem popularnej maski Aztec Clay. Bentonit można kupić w formie sproszkowanej. Jednak tu receptura jest inna. Miesza się go z octem jabłkowym. Najlepszy będzie domowy, ale można użyć też kupnego. Po wymieszaniu glinki i octu maseczka będzie napowietrzona.

Nakłada się ją na strefę T czy partie z wypryskami. Efekt jest silny, więc warto zacząć od trzymania jej 5 minut i stopniowo dojść do 20 minut. Po zmyciu maseczki cera może być czerwona, jednak zejdzie ono samo w kilkanaście minut.

Ta maseczka dosłownie wyciąga nieprzyjaciół i oczyszcza cerę. Bentonit można też pić, ale warto upewnić się czy na naszym kupionym produkcie jest adnotacja, że nadaje się do spożywania.

Domowe sposoby leczenia trądziku to też maść cynkowa. Aplikuje się ją na zmiany, ale je wysuszyć. Jest to popularny i bezpieczny sposób, ale naprawdę trzeba jej używać punktowo. Dzięki temu nawet pojawi się kolejna zmiana, szybko będzie wyleczona.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...