fbpx

Trądzik – kiedy trzeba iść do dermatologa, a kiedy da się leczyć w domu?

Wbrew pozorom nawet co drugiej osoby mogą dotyczyć problemy z cerą takie jak trądzik. W telewizji każdego dnia można zobaczyć reklamy super produktów, które mają leczyć trądzik i zapobiegać jego nawrotom. Jednak nie warto brać takich produktów na własną rękę, jeśli nie wiemy, z jakiego typu trądzikiem się borykamy.

Każda osoba, która zauważy u siebie niepokojące stany zapalne, powinna się udać do dermatologa, ale później, już po rozpoznaniu choroby, można albo kontynuować kurację pod okiem specjalisty, albo też walczyć z dolegliwością domowymi sposobami.

Leczenie trądziku u specjalisty

Niestety nie każdy trądzik można leczyć domowymi sposobami. Choćby trądzik hormonalny musi być leczony pod okiem specjalisty, ponieważ problem dotyczy nie tylko skóry właściwej, ale i poziomu hormonów w organizmie. Przy podejrzeniu tego schorzenia najpierw wykonuje się badania poziomu hormonów płciowych, przysadki mózgowej, nadnerczy i tarczycy.

Dopiero na podstawie wyników tych badań lekarz dobiera indywidualną metodę leczenia. Zwykle stosuje się doustne leki takie jak antybiotyki czy retinoidy, ale pomocne może też być używanie maści aplikowanych miejscowo. Ani antybiotyków, ani retinoidów nie kupimy w aptece bez recepty, a bez nich leczenie tej formy trądziku nie przyniesie efektu.

Natomiast trądzik różowaty czy pospolity, o ile nie jest mocno nasilony lub też gdy pacjent nie chce korzystać z leków na receptę, można leczyć domowymi sposobami albo produktami przeciwtrądzikowymi dostępnymi bez recepty. Nie oznacza to jednak, że dermatologa można pominąć. Jeśli nasze starania nie przynoszą spodziewanych efektów, warto wybrać się na wizytę.

Co na trądzik różowaty?

Tutaj problemy skórne mogą być również spowodowane problemami wewnętrznymi, do których należą choćby nadkwasota, zaburzenia hormonalne czy zapalenie żołądka. Eliminując te przyczyny, można poprawić stan skóry, jednak niestety trądziku różowatego nie można całkowicie wyleczyć.

Dlatego każda osoba borykająca się z tym problemem powinna dbać o dietę, regularnie się badać, aby sprawdzać ogólny stan zdrowia i wyłapywać przyczyny, które mogą zaostrzać trądzik. W leczeniu stosuje się też retinoidy.

Zewnętrznie można stosować zabiegi z użyciem kwasu azelainowego, który redukuje stany zapalne, przez co skóra jest mniej zaogniona i zdrowsza. Można też stosować zabiegi kosmetyczne, które delikatnie złuszczają skórę, oraz kosmetyki, które odbudowują naturalną barierę lipidową, aby poprawić odporność skóry.

Trądzik pospolity – najłatwiejszy do wyleczenia?

Najbardziej powszechny jest trądzik pospolity. Przyjmuje formę po prostu ropnych krost, czyli małych stanów zapalnych. Choć nie wolno go bagatelizować, ponieważ mogą nam zostać blizny po trądziku, to jego leczenie może przebiegać także domowymi sposobami. Bardzo ważne jest oczyszczanie cery, w tym jej porów.

Można myć twarz olejem, aby zmyć nadmiar sebum. Popularne są też maseczki z zielonej glinki lub bentonitu, które działają oczyszczająco i odkażająco, dzięki czemu w porach skóry nie gromadzi się łój ani nie żerują na niej bakterie. Jednocześnie nie można cery trądzikowej przesuszać, a wręcz trzeba ją nawilżać.

Gdy kupujemy kosmetyki, nie musi to być krem na trądzik, ale warto sprawdzić, czy w składzie nie ma substancji komedogennych, czyli zapychających pory i przez to prowadzących do powstawania nowych wyprysków. U wielu osób trądzik zaostrza się z powodu jedzenia ostrych, tłustych lub słodkich potraw. Jeśli obserwujemy to i u siebie, warto wykluczyć je z diety.

image sources

  • tradzik-kiedy-trzeba-isc-do-dermatologa-a-kiedy-da-sie-leczyc-w-domu-373967: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *