fbpx
czwartek, 19 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMPrace remontowe w Twoim domu – zrób to sam!

Prace remontowe w Twoim domu – zrób to sam!

-

Niestety co kilka lat trzeba w domu zrobić remont, a czasem nawet szybciej. Wystarczy aby w domu były dzieci lub zwierzęta, aby odczuwać konieczność malowania ścian raz do roku. Może też się zdarzyć, że nieopatrznie sąsiad z góry zalał nam mieszkanie i trzeba odświeżyć sufit.

Myślisz, że potrzeba do tego fachowca? Niekoniecznie. Mały remont mieszkania może zrobić każdy. Obecnie wystarczy wejść na YouTube i odpalić filmik instruktażowy, aby zmienić swoje mieszkanie w prawdziwy pałac.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Zawsze najpierw warto zrobić kosztorys remontu i wytypować prace, które możemy zrobić sami. Niestety może się okazać, że potrzebny będzie remont generalny obejmujący choćby elektrykę. Jeśli nie jesteśmy z zawodu elektrykiem warto zostawić tę część prac fachowcom, a samemu zabrać się za inne elementy.

Wypisanie prac budowlanych pozwoli też oszacować, ile remont mieszkania będzie kosztował. W zależności od stanu domu, wystarczające może być tylko pomalowanie ścian czy zdarcie starej tapety. Jednak nawet panele czy kafelki można z łatwością położyć samemu.

Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie materiały budowalne. Żeby kupić ich odpowiednią ilość trzeba dokładnie zmierzyć mieszkanie – powierzchnię podłóg, ścian czy sufitów, aby w tracie pracy nie zabrakło nam farby, ale też by nie zostało jej za dużo.

Drobne prace remontowe

W sieci można znaleźć filmiki typu zrób to sam pokazujące wszystkie etapy remontu. Od skucia tynku, po przemalowanie podłogi. Jeśli nie czujemy się pewnie w jakiejś dziedzinie warto je najpierw obejrzeć, aby zobaczyć, co nam będzie potrzebne i jak wykonać to zadanie prawidłowo.

Jednak najprostsze prace takie jak malowanie mieszkania może zrobić każdy. Warto kupić sobie folię malarską i przykryć podłogi oraz meble, a także okleić papierową taśmą framugę drzwi czy okien oraz inne elementy, aby ich nie pomalować. Na tak przygotowanej powierzchni wystarczy nałożyć grunt, a później farbą. Wystarczy wałek i pędzel, aby przemalować mieszkanie na wybrany kolor.

Także z tapetami nie ma dzisiaj problemu. Odrywanie starej tapety poległa głównie na jej skrobaniu szpachelką. Jeśli chcemy ścianę po prostu pomalować, niestety trzeba ją dobrze wygładzić przeznaczonym do tego papierem ściernym. Być może trzeba będzie użyć też gładzi, a później papieru, aby wszystko wyrównać. Jednak i to zajęcie jest w miarę łatwe.

Jeszcze łatwiejsze jest, gdy tapetę wymieniamy na inną. Wystarczy kupić  samoprzylepną! Są trochę droższe niż tradycyjne, ale jej układanie jest bajecznie proste, a do tego można je zamówić dokładnie na wymiar ściany, więc nie trzeba jej nawet docinać.

Plan remontu często obejmuje też wymianę podłóg. Najłatwiej będzie wymienić panele czy deski. Wystarczy je oderwać i upewnić się, że posadzka jest równa i nie ma w niej żadnych mokrych plam, ani śladów insektów.

Nowe panele kładzie się na zatrzask. Wystarczy je tylko docinać, aby sięgały od ściany do ściany, a samo ich zakładanie jest jak układanie puzzli na miejsce. Trzeba tylko pamiętać, aby zostawić mały odstęp od ścian, który później i tak zakryją listwy podłogowe.

Jak widać samodzielnie z powodzeniem można przemalować mieszkanie czy zmienić podłogę. Bez wysiłku, ale też bez większej wiedzy technicznej.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...