fbpx

Częstomocz – przyczyny, objawy i jak sobie z nimi radzić

Data:

Częstomocz to dość częsty problem nie tylko w przypadku pań, ale także wśród mężczyzn. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak sobie z nim radzić? Do czego może doprowadzić nieleczony częstomocz? Odpowiadamy na te i inne pytania związane ze zbyt częstym oddawaniem moczu.

Częstomocz – kiedy pojawia się problem?

Częste oddawanie moczu nie zawsze budzi niepokój mężczyzny, a powinno. O ile nie jest to skutek wypicia dużej ilości płynów, warto skonsultować się z lekarzem urologiem. Wizyta u lekarza jest szczególnie wskazana, jeśli częstemu oddawaniu moczu towarzyszy ból i uczucie dyskomfortu.

Przyjmuje się, że częstomocz oznacza sytuację, gdy mocz oddawany jest więcej niż 8 razy dziennie. Częstomocz może pojawiać się w ciągu dnia, w nocy albo przez całą dobę.

Częstomocz – przyczyny częstego oddawania moczu w przypadku mężczyzn

Częstomocz – przyczyny tej dolegliwości są zróżnicowane. Częste oddawanie moczu może pojawić się po wypiciu dużej ilości płynów, w tym tych moczopędnych. W takim przypadku nie ma powodu do niepokoju, o ile sytuacja taka nie pojawia się zbyt często.

Inne przyczyny to na przykład choroby pęcherza moczowego, przerost prostaty (gruczołu krokowego) oraz stany zapalne cewki moczowej. Tego rodzaju dolegliwości wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem i podjęcia leczenia.

Częstomocz u mężczyzn może też być skutkiem cukrzycy i chorób nerek.

Częstomocz – objawy towarzyszące i skutki nieleczonej dolegliwością

Częstemu oddawaniu moczu mogą towarzyszyć takie objawy jak ból w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz, w tym nagła potrzeba oddania moczu, a także nietrzymanie moczu. Ta ostatnia dolegliwość bywa bardzo krępująca i sprawia, że częstomocz dodatkowo wiąże się z obawą przed krępującymi sytuacjami zarówno w domu, jak i podczas codziennych aktywności poza nim.

Każdy przypadek częstego oddawania moczu wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ dolegliwość może być objawem poważnej choroby, a nieleczona może doprowadzić do pogorszenia się stanu pacjenta. Pamiętajmy, że wraz z moczem wypłukiwane są z organizmu mikro- i makroelementy.

Częstomocz u mężczyzn – jak sobie z nim radzić?

Leczenie zbyt częstego oddawania moczu u mężczyzn zależy od jego przyczyny. Lekarz urolog stawia diagnozę na podstawie wywiadu z pacjentem i badania, a następnie dobiera odpowiedni sposób leczenia. Gdy pojawia się częstomocz, warto też ograniczyć ilość wypijanej kawy i alkoholu, zwłaszcza piwa, ponieważ napoje te mają działanie moczopędne.

Jeśli pojawi się nietrzymanie moczu, warto sięgnąć po specjalne produkty przeznaczone dla panów borykających z problemem. Wkładki do bielizny dla mężczyzn będą przydatne przy lekkim nietrzymaniu moczu, w cięższych przypadkach i na noc sprawdzą się np. pieluchomajtki. Tego rodzaju produkty chronią przed nieprzyjemnym zapachem i zapewniają uczucie suchości. Są dyskretne i pozwalają cieszyć się życiem i aktywnością fizyczną bez obawy przed kompromitującą sytuacją związaną z nietrzymaniem moczu.

Udostępnij:

REKLAMA

Popularne

Więcej wpisów
Podobne

Kryptowaluty a podatek dochodowy w Polsce – co warto wiedzieć?

Osiągnięcie przychodu związanego z kryptowalutą jest w polskich przepisach...

Kiedy nie trzeba płacić PCC od kupna mieszkania?

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) może znacząco wpłynąć na...

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy...
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze