fbpx asd
wtorek, 15 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIECo zrobić, gdy dziecko ugryzie kleszcz?

Co zrobić, gdy dziecko ugryzie kleszcz?

-

Borelioza, to jedna z chorób roznoszonych przez kleszcze. Aby jej zapobiec wystarczy trzymać się z daleka od miejsc, w których mogą zaatakować. W praktyce jest to jednak niemożliwe. Zwłaszcza mając dzieci. Warto z nimi  spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, a to oznacza trawniki, lasy, skwerki czy nawet łąki, w których bytują kleszcze.

Oczywiście można używać produktów odstraszających te owady i chroniących przed ugryzieniem. Mimo to kleszcz może nas ukąsić. Ugryzienie kleszcza może wyglądać niewinnie, ale nigdy nie można go bagatelizować, a zwłaszcza gdy celem jest dziecko.

Jak usunąć kleszcza w domu?

Jak prawidłowo usunąć kleszcza to jedno z najczęściej wyszukiwanych pytań w Internecie. Niestety krąży na ten temat wiele mitów. Jeśli nie mamy pewności jak usunąć kleszcza dziecku warto udać się do przychodni, aby zrobiła to pielęgniarka. Mimo to, z powodzeniem można zrobić to w domu.

Kleszcza wystarczy chwycić np. pęsetą jak najbliżej skóry i wyrwać. Po prostu pociągnąć do góry. Bez kręcenia! Bez ściskania! W aptekach można kupić specjalne cążki do wykonania tej czynności. Jeśli będziemy kleszczem kręcić, to urwiemy mu nóżki, które zostaną w skórze, a potem trzeba będzie je usunąć nacinając skórę. Z kolei przyciskając odwłok, odda on do naszego ciała bakterie, przy czym może to być bakteria boreliozy. Ponadto kleszcza trzeba wyciągnąć szybko – do 12 godzin od wbicia się w skórę.

Co zrobić po usunięciu kleszcza?

Objawy boreliozy nie pojawiają się od razu. Dziecko zawsze trzeba obserwować i sprawdzać czy nic się nie dzieje w miejscu ugryzienia. Może być też tak, że nie zauważymy ugryzienia kleszcza, który wbije się na przykład w skórę głowy. Po jakimś czasie kleszcze same odpadają, a nawet można je pomylić z pieprzykiem czy inną naroślą skórną. Najczęściej odczyn na skórze pojawia się w ciągu 24 godzin.

Widząc niepokojące objawy jak zaczerwienie w miejscu ugryzienia koniecznie należy udać się do lekarza.

Kiedy trzeba zacząć się martwić?

Część rodziców przynosi do lekarza owada domagając się badania czy był on nosicielem choroby. Natomiast jeśli nie mamy kleszcza do badania, a po ukąszeniu jesteśmy zaniepokojeni należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Objawy boleriozy mogą pojawić się nawet po 14 dniach od ugryzienia. W miejscu ukąszenia pojawia się u 80-90% osób rumień o wielkości ponad 5 cm. Jednak dopiero po 2-3 tygodniach od ukąszenia można zrobić specjalistyczne badania krwi, ponieważ dopiero po tym czasie w organizmie wykształcą się przeciwciała, które będą znakiem obecności drobnoustrojów. Wszystkie badania diagnostyczne zleca lekarz prowadzący, który może też odesłać do lekarza chorób wewnętrznych czy zakaźnych.

Badania można też zrobić, kiedy borykamy się z różnymi objawami chorobowymi o niewyjaśnionym podłożu. Bardzo wiele osób długo się diagnozuje, aby na koniec okazało się, że cierpią właśnie na boreliozę.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...