fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIEPasożyty w naszym ciele

Pasożyty w naszym ciele

-

Chociaż trudno nam to przyznać, gdyż temat jest uważany za odpychający, ale praktycznie wszyscy w ciągu życia jesteśmy wystawieni na kontakt z różnego rodzaju pasożytami. Niestety, najbardziej na nie narażone są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Mowa tu nie tylko o tych bytujących na skórze żyjątkach, jak wszy czy świerzb, ale również zagnieżdżających się w narządach wewnętrznych np. owsikach. Co powinno nas zaniepokoić i jakie objawy będą wskazywać na możliwość bytowania pasożytów w organizmie?

Wszawica

Wszawicą określamy chorobę owłosionej skóry, najczęściej głowy, wywołaną przez obecność wszy głowowych. W związku z licznymi ugryzieniami na skórze powstaje stan zapalny, który objawia się silnym swędzeniem. Niestety, najłatwiej zarazić się poprzez bezpośredni kontakt, przebywając w dużych skupiskach ludzi, np. szkole i przedszkolu. Dotykanie włosów, głowy, używanie tych samych szczotek i grzebieni oraz ręczników sprzyja przenoszeniu się pasożytów między ludźmi.

Jeśli zauważysz u dziecka lub sam zaczniesz zmagać się z uporczywym swędzeniem, niezwłocznie skontroluj stan swoich włosów i skóry głowy. Z tą chorobą bez problemu da się walczyć specjalnymi preparatami i szamponami. Jednak ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się wszy jest to żmudny i wymagający dyscypliny proces.

Świerzb

Jest to jedna z najstarszych i najlepiej poznanych chorób skóry wywoływanych przez roztocza. Częściej atakuje zimą, szczególnie dzieci i młodzież poniżej 15 roku życia. Podobnie jak wszawicą, tu również zarazimy się poprzez bezpośredni kontakt, np. podając komuś rękę, używając tej samej bielizny pościelowej lub ręcznika.

Poza charakterystycznym, uporczywym swędzeniem, nasilającym się nocą i po kąpieli, zaobserwujemy również zmiany skórne. Warto zatem oglądać skórę dziecka, szczególnie w okolicy stóp, głowy i pośladków, gdzie pasożyt ten lubi bytować najczęściej.

Owsica

Owsik to jeden z najczęściej występujących pasożytów, zasiedlający końcowy odcinek przewodu pokarmowego. Najbardziej narażone na kontakt z owsikami są dzieci w wieku przedszkolnym. Jednak choroba ta może dotyczyć osób w każdym wieku. W tym przypadku zarażenie odbywa się drogą pokarmową, poprzez połknięcie jaj pasożyta.

Choroba może przebiegać bez objawów, jednak częściej obserwuje się charakterystyczne swędzenie okolic pośladków, szczególnie w nocy, miejscowe stany zapalne skóry, brak apetyty, niepokój i problemy ze snem.

Niestety, obecnie w placówkach kształcenia nie prowadzi się przesiewowych kontroli włosów i skóry dzieci, zatem ten obowiązek spada na rodziców. Zakażenie pasożytnicze, poza tym, że powoduje szereg przykrych dolegliwości, może być również groźne dla zdrowia młodego organizmu. Ponadto dziecko stanowi źródło potencjalnego zarażenia kolejnych osób.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...