Urlop to czas odpoczynku, który często spędzamy aktywnie, a wtedy nietrudno o kontuzję. Oczywiście najbardziej zagrożone są kości i stawy. Nawet jeśli zaczniemy trenować kilka dni przed urlopem, nie będzie to wystarczające i ryzyko wypadku dalej pozostanie.
Czasem z pozoru banalna kontuzja może okazać się groźna w skutkach. Nie lekceważ więc przedłużającego się bólu i powracających dolegliwości. Niestety, kontuzje i urazy mogą się zdarzyć niezależnie od tego czy wybieramy się na urlop latem czy w zimie.
Najczęstsze wypadki podczas urlopu
Większość urazów, których możemy się nabawić podczas wakacji to: stłuczenia, złamania, skręcenia. Jeżeli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do aktywności fizycznej, bardzo łatwo o kontuzję.
Stłuczenia, to najczęstsze urazy u dzieci oraz dorosłych. Powstają podczas mocnych uderzeń i upadków, objawiając się bólem, obrzękiem i zasinieniem. Każdy groźniejszy wypadek trzeba oczywiście skonsultować ze specjalistą, ale z tymi drobniejszymi poradzimy sobie domowymi metodami, np. stosując przeciwobrzękową maść z arniki. Po kilku dniach objawy powinny ustąpić, a zasinienie zmienić barwę na żółtą. Najczęściej stłuczenie dotyczy stawów, w tym, kolanowego, biodrowego, barkowego. Wrażliwe są także: kostki, kości palców, piszczele i nadgarstki.
Skręcenia i złamania
Dużo większym problemem są skręcenia i złamania. Charakteryzują się wystąpieniem silnego, trudnego do zniesienia bólu, który nie mija. W tym przypadku może zajść konieczność unieruchomienia kończyny w szynie lub gipsie. Oczywiście będzie to poprzedzone wykonaniem specjalistycznych badań np. RTG lub USG. Urazów takiej skali nie można lekceważyć, ponieważ powikłania mogą prowadzić do trwałego kalectwa.
Podręczna apteczka
Wyjeżdżając na wakacje nie zapominaj o skompletowaniu podręcznej apteczki. Dobrze wyposażona, będzie pierwszą pomocą przy nieszczęśliwym zdarzeniu. Proste urazy typu otarcia czy zadrapania trzeba zdezynfekować i następnie w celach ochronnych zaopatrzyć plastrem z opatrunkiem. W przypadku pęcherzy np. po oparzeniach należy użyć jałowych opatrunków. Istotnym jest, że nie wolno ingerować w rany – zrywać skóry, prostować, nastawiać. Takie działanie zamiast pomóc może przynieść odwrotne skutki.
Warto do podręcznej apteczki włożyć lekarstwa przeciwbólowe i przeciwalergiczne, węgiel, elektrolity i inne niezbędne leki, jeżeli chorujemy na schorzenia przewlekłe.