fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaURODAW jakim wieku można zacząć używać kremów przeciwzmarszczkowych

W jakim wieku można zacząć używać kremów przeciwzmarszczkowych

-

Niestety w Polsce panuje powszechne przekonanie, że wystarczy umyć twarz wodą z mydłem i użyć kremu dla dzieci, aby mieć piękną i wiecznie młodą twarz. Ponadto krem przeciwzmarszczkowy polecany jest dopiero kobietom dojrzałym, po 50. roku życia. Wtedy już niewiele da się zrobić, aby przywrócić młodzieńczy blask i trzeba choćby wypełnić już powstałe zmarszczki.

A tymczasem, jak sama nazwa wskazuje, krem przeciwzmarszczkowy ma działać przeciw pojawianiu się zmarszczek. Zatem powinno się go używać, jeszcze zanim pojawią się na naszej twarzy. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tych popularnych kosmetykach?

W jakim wieku cera zaczyna się starzeć?

Na pytanie o to, w jakim wieku można zacząć używać kremów przeciwzmarszczkowych, nie ma prawidłowej odpowiedzi. Wynika to stąd, że te kosmetyki mają bardzo różne składy!

Zdarza się, że preparaty rekomendowany osobom po 70. roku życia nie zawiera ani jednego składnika aktywnego, który by faktycznie zapobiegał powstawaniu zmarszczek, a jedynie ma w składzie emolienty, które nawilżają cerę. Można jednak odpowiedzieć na pytanie: w jakim wieku zaczynamy się starzeć.

Z upływem lat każda osoba może zauważyć zmiany w swojej twarzy. Już jako nastolatkowie zaczynamy „szczupleć”, ponieważ stopniowo pozbywamy się dziecięcego tłuszczu. Niestety w tym czasie pojawiają się też pierwsze problemy z cerą, takie jak trądzik czy nadmierna produkcja sebum.

Z kolei już po 20. roku życia stopniowo zaczyna się proces starzenia. Szacuje się, że do 25. roku życia w naszej skórze jest najwięcej komórek. Są to: fibroblasty, melanocyty, keratynocyty, oraz tworzy się najwięcej włókien kolagenowych i elastyny.

Po 25. roku życia stopniowo ich liczba zaczyna spadać, przez co cera traci jędrność. Pojawiają się pierwsze, jeszcze płytkie zmarszczki, a także łatwiej o przebarwienia. Jeśli zatem chcemy działać przeciwzmarszczkowo, to właśnie wiek 25 lat jest najlepszym czasem, aby zacząć używać tego rodzaju kosmetyków.

Składniki przeciwzmarszczkowe, których warto szukać

Nie każdy krem przeciwzmarszczkowy faktycznie działa w walce z powstającymi na twarzy bruzdami. Wszystko zależy od zawartości składników aktywnych.

Te w kremach dla osób 25+ są zwykle łagodne i skupiają się na nawilżeniu cery, aby zapobiec starzeniu się przez wysuszenie. Każdej osobie niezależnie od wieku polecane jest stosowanie codziennie kremów przeciwsłonecznych, ponieważ szkodliwe promieniowanie UV bardzo mocno przyspiesza proces starzenia się skóry.

Z kolei osoby dojrzałe mogą sięgnąć po krem liftingujący, który ma składniki poprawiające elastyczność skóry, a nawet powierzchniowo wygładzające już istniejące zmarszczki.

Jakich substancji aktywnych szukać w składzie kremów przeciwzmarszczkowych? Przede wszystkim nawilżających, takich jak kwas hialuronowy czy gliceryna.

Pomocne są też naturalne oleje, jak olej z róży, olej jojoba czy olej arganowy. W takim kremie lub serum powinien znaleźć się składnik aktywny o udowodnionym działaniu przeciwzmarszczkowym, czyli na przykład koenzym Q10, peptydy lub retinol.

Przydatne będą też antyoksydanty, które walczą z procesem starzenia się skóry. Można do nich zaliczyć witaminę C, niacynamid oraz witaminę E.

Zawsze warto sprawdzać skład kremu i nawet wygooglować sobie poszczególne składniki. Wtedy mamy pewność, że kosmetyk ma takie działanie, na jakim nam zależy.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...