fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaURODATrądzik – kiedy trzeba iść do dermatologa, a kiedy da się leczyć...

Trądzik – kiedy trzeba iść do dermatologa, a kiedy da się leczyć w domu?

-

Wbrew pozorom nawet co drugiej osoby mogą dotyczyć problemy z cerą takie jak trądzik. W telewizji każdego dnia można zobaczyć reklamy super produktów, które mają leczyć trądzik i zapobiegać jego nawrotom. Jednak nie warto brać takich preparatów na własną rękę, jeśli nie wiemy, z jakiego typu trądzikiem się borykamy.

Każda osoba, która zauważy u siebie niepokojące stany zapalne, powinna się udać do dermatologa. Później, już po rozpoznaniu choroby, można albo kontynuować kurację pod okiem specjalisty, albo też walczyć z dolegliwością domowymi sposobami.

Leczenie trądziku u specjalisty

Niestety nie każdy trądzik można leczyć domowymi sposobami. Choćby trądzik hormonalny musi być leczony pod okiem specjalisty, ponieważ problem dotyczy nie tylko skóry właściwej, ale i układy hormonalnego. Przy podejrzeniu tego schorzenia najpierw wykonuje się badania poziomu hormonów płciowych, przysadki mózgowej, nadnerczy i tarczycy.

Dopiero na podstawie wyników tych badań lekarz dobiera indywidualną metodę leczenia. Zwykle stosuje się doustne leki takie jak antybiotyki czy retinoidy. Pomocne może też być używanie maści aplikowanych miejscowo. Ani antybiotyków, ani retinoidów nie kupimy w aptece bez recepty, a bez nich leczenie tej formy trądziku nie przyniesie efektu.

Natomiast trądzik różowaty czy pospolity, o ile nie jest mocno nasilony lub też gdy pacjent nie chce korzystać z leków na receptę, można leczyć domowymi sposobami albo produktami przeciwtrądzikowymi dostępnymi bez recepty. Nie oznacza to jednak, że dermatologa można pominąć. Jeśli nasze starania nie przynoszą spodziewanych efektów, warto wybrać się na konsultację.

Co na trądzik różowaty?

Tutaj problemy skórne mogą być również spowodowane zaburzeniami metabolicznymi, do których należą choćby nadkwasota, zaburzenia hormonalne czy zapalenie żołądka. Eliminując te przyczyny, można poprawić stan skóry, jednak niestety trądziku różowatego nie można całkowicie wyleczyć.

Dlatego każda osoba borykająca się z tym problemem powinna dbać o dietę, regularnie się badać, aby sprawdzać ogólny stan zdrowia i zwracać uwagę na przyczyny, które mogą zaostrzać trądzik. W leczeniu stosuje się też retinoidy.

Zewnętrznie można stosować zabiegi z użyciem kwasu azelainowego, który redukuje stany zapalne, przez co skóra jest mniej zaogniona i zdrowsza. Można też stosować zabiegi kosmetyczne, które delikatnie złuszczają skórę. Pomocne będą też preparaty, które odbudowują naturalną barierę lipidową, aby poprawić odporność skóry.

Trądzik pospolity – najłatwiejszy do wyleczenia?

Najbardziej powszechny jest trądzik pospolity. Przyjmuje formę ropnych krost, czyli małych stanów zapalnych. Choć nie wolno go bagatelizować, ponieważ mogą nam zostać blizny, to jego leczenie może przebiegać także domowymi sposobami. Bardzo ważne jest oczyszczanie cery, w tym jej porów.

Można myć twarz olejem, aby zmyć nadmiar sebum. Popularne są też maseczki z zielonej glinki lub bentonitu. Mają działanie oczyszczające i odkażające, dzięki czemu w porach skóry nie gromadzi się łój ani nie żerują na niej bakterie. Jednocześnie nie można cery trądzikowej przesuszać, a wręcz trzeba ją nawilżać.

Gdy kupujemy kosmetyki, nie musi to być krem na trądzik, ale warto sprawdzić, czy w składzie nie ma substancji komedogennych. Są to składniki zapychające pory i przez to prowadzące do powstawania nowych wyprysków. U wielu osób trądzik zaostrza się z powodu jedzenia ostrych, tłustych lub słodkich potraw. Jeśli obserwujemy to u siebie, warto wykluczyć je z diety.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...