fbpx

Nierówna walka z trądzikiem – domowe sposoby

Trądzik można mieć w każdym wieku. Nie tylko jako nastolatek, ale też jako osoba dorosła, a co gorsza nawet bardzo dojrzała. Im później się pojawi, tym gorzej będziemy się z nim czuć.

Jednak nastolatkowie też mają ogromne kompleksy związane z trądzikiem. Co jest dobre na trądzik? Przede wszystkim uświadomienie sobie, że problem sam nie zniknie.

Zacznij od wewnątrz

Bardzo dużo osób leczy się u dermatologa. Skutki mogą być różne. Jednym osobom to bardzo pomaga i ich skóra wraca do normy, ale są też osoby niezadowolone z kuracji. Część, zwłaszcza młodych osób, do lekarza nie chodzi wcale i testuje same domowe sposoby na trądzik.

Nie jest to złe podejście, ale trądzik może mieć bardzo różne przyczyny i warto wiedzieć choćby z jakim typem mamy do czynienia. Przykładowo trądziku hormonalnego nie wyleczymy sami, ale już trądzik pospolity jak najbardziej możemy zredukować.

Pierwszym krokiem jest zbilansowana dieta! Należy pamiętać, że trądzik to choroba skóry, a skóra to największy organ w naszym ciele. Dostarczając zdrowych kalorii, białka, tłuszczów i cukrów w odpowiednich proporcjach sprawimy, że całe ciało, w tym skóra będą zdrowsze.

Ponadto są osoby, które obserwują pojawienie się krost po zjedzeniu ostrego jedzenia. Jeśli widzimy takie zależności warto zmienić dietę.

Gdy jesteśmy na lekarz przeciwtrądzikowych warto je przyjmować wedle zaleceń lekarza. Suplementem dostępnym bez recepty jest cynk na trądzik. Niedobór cynku w organizmie może prowadzić między innymi do zaostrzenia się trądziku.

Domowe kosmetyki na trądzik

W drogeriach można znaleźć wiele kosmetyków, które mają pomagać na trądzik. Cera trądzikowa zaraz obok cery mieszanej jest najpopularniejsza wśród młodych osób, a więc firmy produkują dla nich naprawdę dużo specyfików. Z tym, że czasami jest to tylko marketing. Czego szukać w kosmetykach na trądzik? Glinek, zwłaszcza zielonej i bentonitu, kwasu glikolowego, kwasu salicylowego czy cynku.

Ale domowe sposoby na pryszcze to przecież między innymi maseczki z glinki! Zielona glinka jest superłatwa w użyciu. Można kupić gotowe rozrobione glinki lub samą czysta glinkę, którą miesza się z wodą w proporcji 1:1.

Maseczkę można nanieść na cała twarz lub tylko partie trądzikowe. Wystarczy ją trzymać 10-15 minut, a potem spłukać ciepłą wodą. Regularnie robiona poprawi stan cery, oczyści ją i wyreguluje wydzielanie sebum.

Bardzo popularny jest też bentonit, będący składnikiem superpopularnej maski Aztec Clay. Bentonit można kupić w formie sproszkowanej. Jednak tu receptura jest inna. Miesza się go z octem jabłkowym. Najlepszy będzie domowy, ale można użyć też kupnego. Po wymieszaniu glinki i octu maseczka będzie napowietrzona.

Nakłada się ją na strefę T czy partie z krostami. Efekt jest silny, więc warto zacząć od trzymania jej 5 minut i stopniowo dojść do 20 minut. Po zmyciu maseczki cera może być czerwona, jednak zaczerwienienie zejdzie samo w kilkanaście minut.

Ta maseczka dosłownie wyciąga nieprzyjaciół i oczyszcza cerę. Bentonit można też pić, ale warto upewnić się czy na naszym kupionym produkcie jest adnotacja, że nadaje się do spożywania.

Domowe sposoby leczenia trądziku to też maść cynkowa. Aplikuje się ją na krosty, ale je wysuszyć i szybciej zniknęły. Jest to popularny i bezpieczny sposób, ale naprawdę trzeba jej używać punktowo. Dzięki temu nawet jeśli coś wyskoczy, szybko będzie wyleczone.

image sources

  • nierowna-walka-z-tradzikiem-domowe-sposoby-2087954: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *