fbpx asd
wtorek, 15 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMRozliczamy podatki, PIT – to proste

Rozliczamy podatki, PIT – to proste

-

Do 30 kwietnia mamy czas, aby rozliczyć podatki PIT w 2018r. za rok poprzedni. Zadanie wydaje się proste, ale poziom złożoności zależy od składanych wniosków, rodzajów umów i źródeł dochodu.

Jeżeli osiągnąłeś dochód, to znaczy, że musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym, wyjścia nie ma. Ważne jest, aby się pośpieszyć, ponieważ spóźnienie może kosztować nawet do 30 tys. złotych.

Najprostszą sytuację mamy w przypadku osób rozliczających się z jednej umowy o pracę. Wówczas mogą odebrać od pracodawcy wstępnie rozliczony PIT, który – jeśli nie mają żadnych innych dochodów, ulg i uprawnień – jest też wersją ostateczną. Oczywiście dotyczy to osób prywatnych, rozliczających PIT-37.

Jakie mamy rodzaje PITów?

PIT-37

To najczęściej używany formularz, który przeznaczony jest dla podatników, zarabiających w Polsce, których stawka podatku wynosi 32 lub 18 procent. Ten druk dotyczy umów o pracę, zleceń, zasiłków, kontraktów, stypendiów i innych umów wymienionych w kodeksie pracy.

PIT-28

Ten formularz służy do wyliczenia podatku od dochodu obarczonego ryczałtem. Jest rozwiązaniem dla osób prowadzących własną działalność lub uzyskujących dochód z najmu. Deklarację należało złożyć do końca stycznia. Co ważne, tego dokumentu nie rozliczamy wspólnie z małżonkiem ani z podopiecznym, czyli dzieckiem.

PIT-36

Najpopularniejszy wniosek, przeznaczony dla podatników o stawkach podatku 18 i 32 procent, ale uzyskujących dochód większy niż podlegający pod PIT-37. Z tego rozwiązania powinni korzystać podatnicy, prowadzący działalność gospodarczą,  użytkujący gospodarstwo rolne, wynajmujący je   lub dzierżawcy. Ten wniosek dotyczy również osób, które uzyskały dochód za granicą.

PIT-36L

To druk dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na 19-procentowy podatek liniowy. Dotyczy on również przedsiębiorców, którzy uzyskali przychody od wybranych produkcji rolnych z naliczonym podatkiem liniowym. Tego wniosku także nie można rozliczać wspólnie z małżonkiem. Formularz ten nie pozwala na korzystanie z ulg.

PIT-39

Ten formularz dotyczy wyłącznie osób, które prywatnie zarobiły na nieruchomościach. Dodatkowo dotyczy to podatników, którzy wzbogacili się na mieszkaniach kupionych w latach 2010-2015. Pamiętajmy więc, że w zeznaniu za ubiegły rok nie musimy wpisywać sprzedaży z 2009 roku i wcześniejszych.  Co ważne, nawet jeśli małżonkowie mają wspólną nieruchomość to i tak muszą składać dwa wnioski.

PIT-38

Rozwiązane specjalne, stosowane w przypadku inwestorów. Dotyczy sytuacji, kiedy zarobiliśmy na zbyciu: udziałów w spółkach, papierów wartościowych, różnych instrumentów finansowych itp.

REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...