Własna działalność gospodarcza – współpraca

Własna działalność gospodarcza to duże wyzwanie. Niestety nie da się wszystkiego zrobić samemu. Część zadań z pewnością powinniśmy wyoutsoursować, czy to jest opłacalne? Z pewnością zaoszczędzimy trochę czasu i pieniędzy.

Księgowość

Przy zakładaniu firmy pierwszą rzeczą jaką załatwiamy to księgowość. Przecież się jej nie nauczymy. Tu możemy skorzystać z szerokiej oferty wyspecjalizowanych firm jak i indywidualnych księgowych. Ich zadaniem jest systematyczne księgowanie naszych przychodów i rozchodów oraz doradzanie w co można ewentualnie inwestować, lokować lub skąd pozyskać środki na rozbudowę naszego biznesu. Zaletą dużych firm rachunkowych może być to, że w swoim pakiecie usług mogą mieć opiekę medyczną, karty multisportu, programy flotowe, lepsze warunki kredytowe, jest to związane z tym, że reprezentują dużą grupę małych i średnich biznesmenów.

Strona WWW

Mamy więc założoną firmę i księgowość. Dobrze na samym początku zrobić sobie podstawową stronę dla naszego biznesu tak aby po jakimś czasie jak się wypozycjionuje w googlach, ktoś mógł nas znaleść. Stronę najlepiej zrobić na jakimś gotowym CMSie, system umożliwiający nam w prosty sposób wprowadzanie danych o tym co i jak robimy oraz możemy te dane w prosty sposób zmienić czy uzupełnić. Może to być Word Press albo Joomla lub inny darmowy system. Oczywiście nie jesteśmy ekspertem w tworzeniu stron, Więc najlepiej znaleść osobę lub firmę, która nam pomoże. Pierwsze co sprawdzają nasi potencjalni klient i kontrachęci to naszą stronę i co na niej mamy. Problemy zaczynają się w chwili gdy nie mamy strony. Stajemy się mniej wiarygodni niż nasza konkurencja.

Informatyk

Podstawowym nerzędziem pracy będzie z pewnością komputer, stacjionarny lub przenośny. Do tego przyda się telefon i internet zarówno stacjionarny jak i mobilny. Gdyż część naszej pracy będziemy wykonywać poza „biurem”. Komputer lubi czasem działać nie tak jak byśmy tego chcieli. Wtedy potrzebny nam jest informatyk. Ale gdzie go znaleść jeżeli nie mamy pod ręką nikogo znajomego. Na przeciw temu wyzwaniu pewien operator sieci komórkowej stworzył specjalną usługę informatyczną na małych przedsiębiorstw. Może warto z niej skorzystać.

Partnerstwo

No to możemy zaczynać. Wokół nas jest wiele firm, osób, które posiadają ciekawe doświadczenie w branży, w której chcemy działać. Nie bójmy się skorzystać z ich usuług. Zakładając np małą agencję reklamową lub PR nigdy na początku nie osiągniemy tak preferencyjnych cen jakie mają duże koncerny. Z pewnością będą nas porównywać, nie mniej jednak liczy się pomysł i unikalność w tym co oferujemy.

Pracując samemu, czy też zlecając niektóre prace na zewnątrz należy zawsze sobie przeliczyć koszty. Z pewnością trzeba się nauczyć delegować, sami wszystkiego nie zrobimy.

Własna działalność – Case study

Kiedyś słyszałem historię kobiety, która w domu rozwinęła w bardzo prosty sposób biznes w branży budowlanej. Przewoziła ziemię z jednej budowy na drugą. Szukała kto ma problem z pozbyciem się ziemi z wykopów i kto jej potrzebuje żeby coś zasypać. Łączyła te dwa fakty i dawała dyspozycję kierowcom wywrotek gdzie co przewieść. Do biznesu był potrzebny tylko telefon i kilka kontaktów, które nie były trudne do zdobycia.

image sources

  • własna działalność: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *