Od kilku lat można zaobserwować fenomen kosmetyków z retinolem. Jego zaletą jest szerokie spektrum działania. Polecany jest zarówno osobom borykającym się z trądzikiem, jak i dla osób, które chcą skutecznie zapobiegać zmarszczkom. Sam retinol to po prostu najbardziej aktywna forma witaminy A. Czy zatem wystarczy brać tę witaminę, aby mieć piękną cerę?
Retinol – pochodna witaminy A
Różne postacie retinoidów wykorzystywane są do tworzenia leków, jak i kosmetyków. Najbardziej popularną formą witaminy A jest właśnie retinol. Zarazem jest też jej najbardziej aktywną formą. Badania nad działaniem retinolu pod kątem leczenia i pielęgnacji skóry trwają od lat 80. XX wieku. Do dzisiaj naukowcy utrzymują, że to właśnie ten składnik działa najskuteczniej pod kątem spłycania zmarszczek. Dlatego tak często wykorzystuje się go w kosmetykach przeciwzmarszczkowych.
A co z trądzikiem? Tutaj faktycznie mamy całkowicie inne oczekiwania. Jednak retinol dzięki działaniu odmładzającemu, sprawia też, że skóra szybciej się złuszcza i regeneruje. A to z kolei jest bardzo pożądanym działaniem przy leczeniu trądziku czy po prostu pielęgnacji cery tłustej, w tym dojrzałej.
Właściwości retinolu
Badania nad tą substancją wykazały, że retinol może przeniknąć do głębokich warstw skóry. I właśnie to czyni z niego tak skuteczny składnik. Jego głównym działaniem jest pobudzenie komórek do samodzielnej odnowy. Również przyspiesza produkcję elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego, które sprawiają, że skóra jest bardziej jędrna, elastyczna i ma promienny wygląd. A dzięki temu wolniej pojawiają się na niej zmarszczki.
Sam retinol jako składnik ma wiele innych ciekawych właściwości. Nie tylko spowalnia proces starzenia się i zwiększa produkcję potrzebnych nam składników odżywczych w skórze. Może także przyspieszyć regenerację skóry, między innymi przez złuszczanie naskórka, nawodnić naskórek, czy rozjaśnić przebarwienia. Ma też silne działanie przeciwtrądzikowe, ponieważ leczy stany zapalne. Wspomagająco używa się go nawet do leczenia oparzeń i odmrożeń.
Lek czy kosmetyk?
Po pierwsze warto zauważyć, że produkt z retinolem może być przepisany przez lekarza, ale może być też dostępny dla wszystkich w lokalnej drogerii. W wypadku leczenia poważnych uszkodzeń i chorób skóry warto zasięgnąć porady dermatologa, który może przepisać odpowiedni lek na receptę. Ponadto produkty z retinolem przepisane przez lekarza mogą mieć wyższe stężenie niż te dostępne bez recepty. Również tabletki do leczenia chorób skóry, w tym trądziku, które zawierają retinoidy przepisywane są przez lekarza. Takim przykładem jest popularny lek Izotek, który przepisywany jest w celu leczenia przewlekłego trądziku. Dlatego, jeśli borykamy się z poważnym problemem skórnym lub już przeprowadziliśmy pielęgnacyjną kurację retinolem i chcemy spróbować produktów o wyższym stężeniu, warto udać się do lekarza.
Jednakże, gdy chcemy postawić na działanie pielęgnacyjne retinolu i nie mamy żadnych przeciwskazań do jego stosowania, mamy możliwość po prostu kupić kosmetyk w drogerii lub w gabinecie kosmetycznym. Wśród kosmetyków z retinoidami znajdziemy obecnie ogromny wybór. Dlatego trzeba być ostrożnym. Zwłaszcza gdy pierwszy raz używamy retinolu, warto postawić na kosmetyki z jego szczątkową ilością. Przy używaniu produktów z tym składnikiem ważna jest regularność. Dzięki niej zobaczymy efekty, nawet używając kremu, który ma zaledwie 0,1% jakiejś formy witaminy A w składzie.
Kosmetyki z retinolem – od czego zacząć?
Obecnie można kupić najczęściej kremy i sera z retinolem w różnym stężeniu. Na kosmetykach można znaleźć informację o tym, w jakim stężeniu oraz w jakiej formie, w produkcie występuje retinoid. Jest to substancja, która bardzo silnie oddziałuje na skórę, dlatego zaleca się stosowanie początkowo jak najniższego stężenia, aby zbudować tolerancję.
Osoby, które nigdy nie używały tego składnika w swojej pielęgnacji, jak i te, które miały dużą przerwę powinny zacząć np. od kosmetyków z retinolem w stężeniu 0,1%. Mimo to i tak należy używać takiego produktu 2-3 razy w tygodniu, a najlepiej w ramach wieczornej pielęgnacji. Należy pamiętać, o stosowaniu codziennie kremów z filtrem SPF 50, który uchroni przed fotouczuleniem lub innymi podrażnieniami powodowanymi silnym promieniowaniem. Nawet jeśli nie wychodzimy z domu i tak należy krem z filtrem nałożyć.
Co zrobić, jeśli cera piecze, jest zaczerwieniona lub złuszczanie się jest widoczne gołym okiem? Koniecznie odstawiamy produkt z retinolem i wprowadzamy pielęgnację, która zrównoważy skórę i ją odbuduje. Mogą to być produkty z pantenolem i ceramidami. Najpowszechniejszym błędem jest stosowanie retinolu w zbyt dużym stężeniu, zbyt często, z innymi składnikami aktywnymi czy bez produktów z filtrem UV. Wtedy może dojść do podrażnienia. Dlatego warto zacząć przygodę z retinolem od bardzo małej dawki, aplikowanej co kilka dni. Wtedy pierwsze efekty zobaczymy nawet po miesiącu.