fbpx
środa, 18 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaTECHNOLOGIESkładany smartfon – wady i zalety

Składany smartfon – wady i zalety

-

Telefony ze składaną klapką były pierwszym prawdziwym designerskim hitem. Można było zamknąć je z satysfakcją albo zatrzasnąć ze złością. Podnosząc klapkę, gdy telefon dzwonił, można było od razu odebrać połączenie. Jednak jak wszystko i one po jakimś czasie przestały być użyteczne. Nie oznacza to jednak, że na dobre zaprzestano pomysłu produkcji telefonów komórkowych z funkcją złożenia na pół. Obecnie kilka firm wypuściło składane smartfony! Co jednak warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Składany telefon – odświeżony hit czy odgrzany kotlet?

Modele, które można złożyć przed laty miały naprawdę wielu fanów. A co z popularnością składanych smartfonów? Przez pewien czas były nowością, która zszokowała świat. Jednak po okresie przejściowym stały się czymś więcej niż tylko nowym wynalazkiem. Rozkładany ekran, który zapewniał dwa razy większą powierzchnię niż złożony telefon, stał się dla sporego grona osób bardzo praktyczny.

Choć składane telefony nie są niczym nowym, to składany ekran budził wiele wątpliwości. Dlaczego? Wymagał wprowadzenia nowej technologii elastycznego ekranu. W przeszłości składane telefony miały w jednej części ekran, a w drugiej klawiaturę. Tutaj sam ekran musi się złożyć na pół. A to budziło zarówno ciekawość, jak i konsternację. Czy po wielokrotnym składaniu nie pojawią się wyraźne linie w miejscu zgięcia?

Mimo że sama forma nie jest nowa, to nowoczesny ekran jest zdecydowanie ciekawym osiągnięciem. Posiadając składany smartfon, można niejako pracować na nim jak na telefonie, ale i rozłożyć do wielkości przeciętnego tabletu. Co dla osób, które wszystkie sprawy załatwiają z poziomu smartfonu, będzie bardzo wygodne. A nawet, jeśli używamy smartfona jedynie do surfowania po Internecie, oglądania zdjęć czy filmików i tak podwójnej wielkości ekran będzie przydatny. Dlatego, mimo że do tego typu smartfonów podchodzono z nieufnością, a nawet z obawą jak to będzie działać na dłuższą metę, to teraz sporo osób zastanawia się nad ich zakupem.

Samsung, Huawei, Motorola a może Xiaomi?

Na ten moment coraz więcej firm wprowadza tego rodzaju smartfony do sprzedaży. Najbardziej znane są jednak modele od tych czterech firm. Z czego można nawet powiedzieć, że największą popularnością cieszy się linia Samsunga, która podzielona jest na modele Flip – składane na pół w pionie i Fold – rozkładane na bok, jak strony gazety.

Warto jednak wiedzieć, że żadna z tych firm, nie była pierwsza! Nowoczesny smartfon, który można złożyć, jak książkę został zaprezentowany w 2019 roku na targach CES przez firmę Royale. W Polsce niestety ten model nie był dostępne w sprzedaży. A ponadto nie przeszedł zbyt wielkim echem. Zdecydowanie większym zaskoczeniem, jak i zadziwieniem na rynku były modele wprowadzone przez Samsunga. A potem przez inne firmy.

Kultowa stała się również propozycja Motoroli pod nazwą Razr2019. Jest to ukłon w stronę modelu Razr V3, który był ogromnym hitem wśród telefonów z klapką. Obecnie produkowany Razr ma o wiele większe możliwości i jest jednym z chętniej wybieranych modeli. Także Huawei Mate XS prezentuje się niezwykle dobrze. Wysoka jakość smartfonów tej firmy także ma wielu zwolenników. Jedna model Mate XS nie jest tak chętnie wybierany, jak produkty marek konkurencyjnych.

Wracając do Samsunga i serii Fold oraz Flip, również trzeba przyznać, że smartfony z tych serii modelowych cieszą się wielkim zainteresowaniem. Większa część osób chcąc kupić tego typu smartfon, stawia na produkt Samsunga. Co jakiś czas wypuszczane są nowsze modele, mające udoskonalony ekran czy też rozbudowane o pamięć wewnętrzną, procesor i jeszcze lepszy aparat fotograficzny. Jednakże wśród nowoczesnych, składanych smartfonów Samsung ma propozycje najdroższe. Czy można kupić taki telefon taniej?

Niestety sama technologia oraz nowość na rynku sprawiają, że ceny nie są niskie. Najtańszy na ten moment będzie produkt marki Xiaomi, która znana jest z budżetowych propozycji o dobrych parametrach. Xaomi Mi Mix Fold występuje w kilku wariantach i rozkłada się jak książka. Cena zależy między innymi od wybranej specyfikacji. Jednakże nadal nie powiemy, że jest to smartfon bardzo tani, ponieważ trzeba na niego wydać niewiele mniej niż na modele od Motoroli czy Samsunga.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...