fbpx
środa, 18 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaFINANSEPolski ład – co realnie zmieni w naszym życiu?

Polski ład – co realnie zmieni w naszym życiu?

-

Niestety na chwilę obecną wprowadzone przepisy wciąż otrzymują nowe zmiany. Wprowadzane są poprawki, które nie zawsze są korzystne lub jasne. Także same przepisy tzw. Polskiego Ładu wprowadzają więcej zamieszania niż jasności. Nawet jeśli pracujemy na etacie i zmiany dotyczą nas tylko pośrednio i tak warto wiedzieć, co możemy zyskać na wprowadzeniu nowych przepisów. Dobrze jest wiedzieć, za co tak naprawdę będziemy płacić i na jakie ulgi podatkowe możemy liczyć.

Brak PIT-u, PIT-2 czy podatek dochodowy dla klasy średniej – co nas dotyczy?

Najwięcej kontrowersji, a jednocześnie największe zainteresowanie wzbudzają zmiany podatkowe. Te, choć zostały już wprowadzone w życie, nadal są niejasne. I można założyć, że jeszcze przez kilka tygodni będą trudne do weryfikacji. Jednakże założenia Polskiego Ładu sprawią, że będziemy mogli płacić mniejsze podatki. W jaki sposób?

Tak zwana kwota wolna od podatku została zwiększona do 30 tysięcy złotych. Natomiast próg podatkowych podniesiono z 85 tysięcy na 120 tysięcy złotych. Wprowadzono też postulat o braku PIT od płacy minimalnej. A zatem podatek będzie odprowadzany już od pierwszej zarobionej złotówki, powyżej kwoty 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Oznacza to, że nawet 1,5 miliona Polaków nie będzie musiało płacić PIT.

A co z PIT-2 i ulgą dla klasy średniej? Bardzo szybko można się pogubić w nazewnictwie oraz dokumentach podatkowych. Obecnie z ulgą dla klasy średniej i nowym sposobem obliczania miesięcznej zaliczki na podatek PIT, jest więcej niewiadomych niż wiadomych.

Ulga dla klasy średniej dotyczyć będzie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę oraz osoby, które prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Kolejny warunek to suma uzyskanych przychodów w roku podatkowym. Muszą się one w skali roku mieścić w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł brutto. Oznacza to, że w żadnym miesiącu nie mogą być niższe niż 5701 zł ani wyższe niż 11 141 zł brutto.

Dobrze jest wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek naliczać tę ulgę w każdym miesiącu, jeśli wynagrodzenie mieści się we wskazanym przedziale. Chyba że sam pracownik złoży wniosek o nienaliczanie ww. ulgi.

A o co chodzi z PIT-2? Ten dokument związany jest z wyrażeniem zgody na wyliczanie zaliczek na podatek PIT z potrąceniem kwoty wolnej od podatku. Ponieważ kwota ta w 2022 roku wzrosła aż do 30 tysięcy złotych, oznacza to, że w skali miesiąca ulga wyniesie 425 zł. Sam dokument PIT-2 nie musi być ponownie składany, ponieważ został już złożony pracodawcy w momencie zatrudnienia się.

Zatem dzięki tym zmianom mamy realne szanse płacić niższe podatki, jeśli spełniamy stawiane prawnie wymagania. W praktyce warto skonsultować swoje opcje z księgowym lub radcom prawnym, aby mieć pewność, że wybieramy najlepszą dla siebie opcję.

Zmiany, które dotkną przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników na umowę o pracę, po pierwsze muszą wprowadzić w życie ww. zmiany dotyczące ulg podatkowych. Jednak z punktu widzenia przedsiębiorcy nie tylko to się zmieni. Wśród równie poważnych zmian można wymienić nowe rozwiązania wpływające na rozliczanie składki zdrowotnej.

Według nowych założeń dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, składka wyniesie 9% od dochodu i nie będzie można jej odliczyć od podatku. Natomiast dla przedsiębiorców płacących podatek liniowy, składka będzie wynosić 4,9% od dochodu.

Z kolei dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem ustanowiono składkę w wysokości 9%, która będzie liczona od podstawy zależnej m.in. od kondycji przedsiębiorstwa. Co oznacza:

  • Dla firm o przychodach do 60 tysięcy złotych miesięcznie, podstawa wyniesie 60% przeciętnego wynagrodzenia.
  • Dla firm o przychodach do 300 tysięcy złotych, podstawa to 100% przeciętnego wynagrodzenia.
  • Dla firm o przychodach wyższych niż 300 tysięcy złotych, podstawa t 180% przeciętnego wynagrodzenia.

Podatnicy, którzy rozliczają się na podstawie karty podatkowej, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% liczoną od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Zmianie podlegają też terminy dotyczące obliczania wysokości tej składki! Składka za marzec będzie płacona na podstawie dochodów z lutego, ale w terminie do 20 kwietnia! Tak samo składka za kwiecień będzie obliczana na podstawie dochodów z marca, ale płatna do 20 maja.

Co zrobić, gdy nie rozumiemy zmian?

Wprowadzone zmiany wywołały ogromny chaos. Nie tylko zwyczajni przedsiębiorcy mają z nimi kłopot. Także osoby pracujące w kadrach, księgowości, biurach rachunkowych, a nawet radcy prawni, mogą mieć wątpliwości. Dlatego zawsze zalecane jest uzyskanie indywidualnej interpretacji, aby mieć pewność, w jaki sposób dany przepis wpływa na nasze działanie. Kiedy odgórny urząd rozpatrzy nasze wątpliwości i wyda konkretną decyzję dla naszego przypadku, możemy mieć pewność swoich działań.

A co, jeśli boimy się wystąpić o interpretację? Koniecznie trzeba śledzić wszystkie zmiany. Choćby na rządowych stronach czy w lokalnych urzędach. Zawsze dobrze jest korzystać z konsultacji z innymi księgowymi czy prawnikami. Zmiany, które weszły w życie, są na tyle poważne, że nie można ich po prostu zignorować.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...