fbpx
środa, 18 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMInteligentny robot odkurzający – kaprys czy pierwsza potrzeba?

Inteligentny robot odkurzający – kaprys czy pierwsza potrzeba?

-

Automatyzacja pracy dotyczy nie tylko firm przemysłowych. Również w naszych domach nie brakuje urządzeń, które sprawiają, że wykonywanie różnych czynności jest szybsze i łatwiejsze. A nawet dostępne są sprzęty, które po odpowiednim ustawieniu, same wykonają wiele drobnych prac. Jednym z nich jest inteligentny robot sprzątający. Szturmem zdobył on grono zainteresowanych osób. W końcu sprzątanie jest codzienną koniecznością, a sprzęt, który to ułatwia, jest na wagę złota. Ale czy samojezdne roboty są tak dobre, jak ręczne sprzątanie podłogi?

Robot odkurzający, mopujący czy sprzątający?

Samojezdne roboty mogą mieć kilka funkcji lub jedną konkretną. Dlatego też możemy spotkać roboty sprzątające, jakich zadaniem jest zarówno odkurzanie, jak i przetarcie na mokro podłogi, a nawet porządne jej umycie. Są też roboty odkurzające, których zadaniem jest jedynie odkurzenie powierzchni. Istnieją też sprzęty przeznaczone do mycia. I to nie tylko podłóg! Kupić można również roboty myjące okna.

Na jakiej zasadzie działają takie urządzenia? Mają one wgrane specjalne oprogramowanie, które pozwala na stworzenie mapy pomieszczenia. Dzięki niej mogą poruszać się po przestrzeni swobodnie bez wpadania np. na ścianę, ale też nie ominą żadnego wolnego miejsca. Roboty sprzątające są bezprzewodowe. Jednak mają swoją stację ładowania, która zasiana jest kablem z gniazdka elektrycznego. Po wykonaniu swojej pracy robot sam wraca do bazy na ładowanie.

Odpowiadając na pytanie, jaki typ robota jest najlepszy, trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby i preferencje. Jeśli oczekujemy, że robot podczas naszej nieobecności odkurzy mieszkanie, to wystarczy model z funkcją odkurzania. Gdy nie lubimy sprzątać i robimy to tylko raz w tygodniu, warto zaopatrzyć się w urządzenie z funkcją odkurzania i oczyszczania podłogi na mokro.

Na co zwrócić uwagę kupując bezprzewodowy odkurzacz?

Kiedy już zdecydujemy, czy chcemy, aby robot tylko odkurzał czy jeszcze mył podłogi, trzeba również wybrać konkretny model i markę. W Polsce wybór jest naprawdę duży, ale dobrze jest trzymać się marek znanych i renomowanych. Jednakże równie ważne co cena czy marka, są parametry techniczne sprzętu.

Tak jak przy zakupie tradycyjnego odkurzacza wzięlibyśmy pod uwagę jego moc, tak i tu musimy przyjrzeć się pewnym parametrom. Przede wszystkim ważny jest czas pracy urządzanie. Zwłaszcza jeśli mamy duże mieszkanie, nie chcemy przecież, aby odkurzacz musiał się kilka razy ładować, zanim posprząta całe. Dlatego pojemność akumulatora oraz potencjalny czas pracy na jednym ładowaniu są bardzo istotne. Sam czas pracy przy takiej samej pojemności baterii może być różna dla odmiennych modeli. Dlatego bardziej istotna może być długość pracy niż sama bateria. Tutaj istotny jest też czas ładowania akumulatora. Niektóre model ładują się do pełna 5 godzin, a inne jedynie 3 godziny.

Kolejna kwestia związana z funkcjonowaniem robota to moc silnika, jaki go napędza. Im większa moc, tym lepiej poradzi sobie z oczyszczaniem powierzchni. Może to być istotne zwłaszcza w wypadku, gdy mamy dużo dywanów albo mamy w domu zwierzęta, które gubią sierść. Im większa moc silnika, tym większa siła ssania odkurzacza. Jednakże potężniejsze urządzenie, potrzebuje też większej baterii, ponieważ szybko będzie zużywać zapas energii.

Czy potrzebujemy robota sprzątającego?

Nie da się ukryć, że robot, który automatycznie posprząta posadzki w całym mieszkaniu, jest świetną alternatywą dla codziennego odkurzania. Tak naprawdę, jeśli chcemy utrzymać lśniące podłogi i czystość każdego dnia, będzie to świetny dodatek, który nam w tym pomoże. Sami nie musimy chodzić z odkurzaczem po całym mieszkaniu, ponieważ robot wyruszy w swoją podróż po całej zmapowanej powierzchni i ją oczyści.

Jednakże warto używać również tradycyjnych metod sprzątania. Choć roboty odkurzające są coraz niższe i mniejsze, to nie zawsze wjadą pod każdy mebel czy dotrą do każdego konta. Są świetną pomocą domową i jak najbardziej posprzątają nam mieszkanie, ale nie odkurzą każdego zakamarka. Ponadto modele z funkcją mopa, nie są przeznaczone do generalnego mycia, a jedynie przemywania powierzchni. Dlatego też można powiedzieć, że roboty sprzątające służą nam dużą pomocą. Ale i tak od czasu do czasu będziemy musieli posprzątać mieszkanie w zwykły sposób.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...