fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMInteligentny robot odkurzający – kaprys czy pierwsza potrzeba?

Inteligentny robot odkurzający – kaprys czy pierwsza potrzeba?

-

Automatyzacja pracy dotyczy nie tylko firm przemysłowych. Również w naszych domach nie brakuje urządzeń, które sprawiają, że wykonywanie różnych czynności jest szybsze i łatwiejsze. A nawet dostępne są sprzęty, które po odpowiednim ustawieniu, same wykonają wiele drobnych prac. Jednym z nich jest inteligentny robot sprzątający. Szturmem zdobył on grono zainteresowanych osób. W końcu sprzątanie jest codzienną koniecznością, a sprzęt, który to ułatwia, jest na wagę złota. Ale czy samojezdne roboty są tak dobre, jak ręczne sprzątanie podłogi?

Robot odkurzający, mopujący czy sprzątający?

Samojezdne roboty mogą mieć kilka funkcji lub jedną konkretną. Dlatego też możemy spotkać roboty sprzątające, jakich zadaniem jest zarówno odkurzanie, jak i przetarcie na mokro podłogi, a nawet porządne jej umycie. Są też roboty odkurzające, których zadaniem jest jedynie odkurzenie powierzchni. Istnieją też sprzęty przeznaczone do mycia. I to nie tylko podłóg! Kupić można również roboty myjące okna.

Na jakiej zasadzie działają takie urządzenia? Mają one wgrane specjalne oprogramowanie, które pozwala na stworzenie mapy pomieszczenia. Dzięki niej mogą poruszać się po przestrzeni swobodnie bez wpadania np. na ścianę, ale też nie ominą żadnego wolnego miejsca. Roboty sprzątające są bezprzewodowe. Jednak mają swoją stację ładowania, która zasiana jest kablem z gniazdka elektrycznego. Po wykonaniu swojej pracy robot sam wraca do bazy na ładowanie.

Odpowiadając na pytanie, jaki typ robota jest najlepszy, trzeba wziąć pod uwagę swoje potrzeby i preferencje. Jeśli oczekujemy, że robot podczas naszej nieobecności odkurzy mieszkanie, to wystarczy model z funkcją odkurzania. Gdy nie lubimy sprzątać i robimy to tylko raz w tygodniu, warto zaopatrzyć się w urządzenie z funkcją odkurzania i oczyszczania podłogi na mokro.

Na co zwrócić uwagę kupując bezprzewodowy odkurzacz?

Kiedy już zdecydujemy, czy chcemy, aby robot tylko odkurzał czy jeszcze mył podłogi, trzeba również wybrać konkretny model i markę. W Polsce wybór jest naprawdę duży, ale dobrze jest trzymać się marek znanych i renomowanych. Jednakże równie ważne co cena czy marka, są parametry techniczne sprzętu.

Tak jak przy zakupie tradycyjnego odkurzacza wzięlibyśmy pod uwagę jego moc, tak i tu musimy przyjrzeć się pewnym parametrom. Przede wszystkim ważny jest czas pracy urządzanie. Zwłaszcza jeśli mamy duże mieszkanie, nie chcemy przecież, aby odkurzacz musiał się kilka razy ładować, zanim posprząta całe. Dlatego pojemność akumulatora oraz potencjalny czas pracy na jednym ładowaniu są bardzo istotne. Sam czas pracy przy takiej samej pojemności baterii może być różna dla odmiennych modeli. Dlatego bardziej istotna może być długość pracy niż sama bateria. Tutaj istotny jest też czas ładowania akumulatora. Niektóre model ładują się do pełna 5 godzin, a inne jedynie 3 godziny.

Kolejna kwestia związana z funkcjonowaniem robota to moc silnika, jaki go napędza. Im większa moc, tym lepiej poradzi sobie z oczyszczaniem powierzchni. Może to być istotne zwłaszcza w wypadku, gdy mamy dużo dywanów albo mamy w domu zwierzęta, które gubią sierść. Im większa moc silnika, tym większa siła ssania odkurzacza. Jednakże potężniejsze urządzenie, potrzebuje też większej baterii, ponieważ szybko będzie zużywać zapas energii.

Czy potrzebujemy robota sprzątającego?

Nie da się ukryć, że robot, który automatycznie posprząta posadzki w całym mieszkaniu, jest świetną alternatywą dla codziennego odkurzania. Tak naprawdę, jeśli chcemy utrzymać lśniące podłogi i czystość każdego dnia, będzie to świetny dodatek, który nam w tym pomoże. Sami nie musimy chodzić z odkurzaczem po całym mieszkaniu, ponieważ robot wyruszy w swoją podróż po całej zmapowanej powierzchni i ją oczyści.

Jednakże warto używać również tradycyjnych metod sprzątania. Choć roboty odkurzające są coraz niższe i mniejsze, to nie zawsze wjadą pod każdy mebel czy dotrą do każdego konta. Są świetną pomocą domową i jak najbardziej posprzątają nam mieszkanie, ale nie odkurzą każdego zakamarka. Ponadto modele z funkcją mopa, nie są przeznaczone do generalnego mycia, a jedynie przemywania powierzchni. Dlatego też można powiedzieć, że roboty sprzątające służą nam dużą pomocą. Ale i tak od czasu do czasu będziemy musieli posprzątać mieszkanie w zwykły sposób.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...