fbpx
środa, 18 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaROZRYWKANetflix, Amazon Prime Video czy HBO Go – co wybrać?

Netflix, Amazon Prime Video czy HBO Go – co wybrać?

-

Kiedy oglądamy klasyczną telewizję? Z badań wynika, że większość osób włącza TV, aby obejrzeć wiadomości czy relacje na żywo z wydarzeń sportowych. Oferty filmów i seriali nie są już tak przekonujące, jak kiedyś. Choćby dlatego, że obecnie możemy korzystać z wielu serwisów VOD i sami wybieramy, kiedy, gdzie i co chcemy obejrzeć. Obecnie najbardziej popularne są Netflix, Amazon Prime Video i HBO GO. Według założeń serwis Disney+ również niedługo ma zostać uruchomiony, ale póki co jest niedostępny. Mając tak szeroką ofertę, można się pogubić. Zwłaszcza że serwisy te różnią się nie tylko dostępnością pozycji, ale i cenami. Który warto mieć?

Cena jest istotna, czyli ile kosztują serwisy VOD?

Gdy musimy dodatkowo zapłacić za oglądanie seriali i filmów, na pewno zastanawiamy się, ile to będzie nas kosztować. Każda z ww. platform oferuje okres próbny za darmo. Dzięki niemu można zobaczyć całą ofertę serwisu. A co po okresie próbnym? Nie da się ukryć, że ceny platform VOD są bardzo różne. I mogą ulegać zmianie. Ponadto niektóre pakiety oferują możliwość dzielenia konta, a więc każda osoba w domu, może mieć swoje osobne konto, w lepszej cenie niż kupując pakiet indywidualny.

Platforma HBO GO kosztuje 24,99 zł miesięcznie i nie ma w ofercie różniących się od siebie pakietów. Netflix oferuje trzy plany, które różnią się ceną, ilością osób, które jednocześnie mogą korzystać z platformy na jednym koncie oraz jakością. Plany przedstawiają się następująco:

  • Plan podstawowy 29 zł/ Msc – 1 ekran, jakość SD (480p)
  • Plan standard 43 zł/ Msc – 2 ekrany, jakość FHD (1080p)
  • Plan premium 60 zł / Msc – 4 ekrany, jakość 4K (2160p)

Natomiast Amazon Prime Video całkowicie zmienił swój cennik. W związku z wejściem usługi Prime, która wiąże się m.in. z darmową dostawą z serwisu amazon.pl dla wybranych produktów, także serwis VOD uzyskał nowe, lepsze ceny. Obecnie można wykupić dostęp do Amazon Prime w cenie 49 złotych rocznie. A w ramach tej usługi mamy nie tylko darmową dostawę dla produktów oznaczonych symbolem Prime, ale też dostęp do serwisu Prime Video czy gier. Jeśli jednak nie zależy nam na rocznym pakiecie, można wybrać pakiet miesięczny, który kosztuje jedynie 10,99 zł.

Oprócz opcji Amazon Prime Video kupowanej za 49 zł/rok, inne można kupować z miesiąca na miesiąc. Co to oznacza? W lutym możemy kupić dostęp do Netflixa i zrezygnować z niego z końcem miesiąca. A w marcu wykupić HBO GO, po czym zrezygnować z niego na koniec miesiąca i w kwietniu kupić subskrypcję Amazon Prime Video. Za każdy miesiąc oglądania płacimy w dniu, w którym wykupimy subskrypcję i można z niej zrezygnować w dowolnym momencie.

Ilość produkcji w ofercie

Teoretycznie najlepsza powinna być platforma, która daje nam dostęp do największej liczby produkcji. Jednak chcąc obejrzeć konkretny serial czy film, wybierzemy przecież platformę, która daje nam taką opcję. Nie mniej, gdy liczymy na rozrywkę przez długi czas, musimy zwrócić uwagę na ilość produkcji, które są dostępne. Codziennie możemy oglądać inny firm czy śledzić na bieżąco losy swoich ulubionych serialowych bohaterów.

Warto jednak dowiedzieć się, która usługa VOD ma największy katalog i na tej podstawie wybrać opcję dla siebie. Im więcej materiałów do oglądania, tym większa szansa, że znajdziemy na platformie coś, co nam się spodoba. Dobrze jest jednak wiedzieć, że w każdym miesiącu statystyki mogą się zmieniać. Nowe produkcje są dodawane regularnie, ale i niektóre z nich, gdy ich licencja wygaśnie, są z platformy usuwane. Dlatego ilość dostępnych materiałów do obejrzenia na każdej z platform, można jedynie oszacować.

Na chwilę obecną wygląda to w ten sposób:

  • Netflix zapewnia nam około 4500 produkcji.
  • HBO GO oferuje trochę ponad 1500 materiałów.
  • Amazon Prime Video ma w bibliotece zaledwie 1200 produkcji.

Co wybrać?

Patrząc na bogactwo oferty i cenę, można przyznać, że Netflix wypada najlepiej. Jednak różnica polega na tym, że każda z platform ma inne seriale, filmy, materiały dokumentalne i show do obejrzenia. Gdy najbardziej przypadły nam do gustu produkcje własne HBO, to wydaje się rozsądne wybranie HBO GO. Jeśli jednak nie mamy konkretnych preferencji i chcemy pooglądać „cokolwiek”, lepszy może się okazać serwis, zapewniający wielki wybór. A co, jeśli uwielbiamy zakupy? Połączenie różnych usług Amazona w formie Prime, zdecydowanie ułatwi nam wybór.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...