Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane. W ostatnich latach wracają do łask, zyskując bardzo dużą popularność. Cieszą się nią zasłużenie, stanowiąc doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań.
Grządki na podwyższeniu świetnie sprawdzą się tam, gdzie podłoże nie nadaje się do uprawy warzyw (np. jest zbyt gliniaste czy piaszczyste). Pozwalają również skorzystać z własnych ziół czy jarzyn ogrodnikom, którzy do dyspozycji mają jedynie niewielki ogródek miejski, taras albo balkon.
Jak wykonać podwyższone grządki?
Podwyższane grządki można wykonać z różnych materiałów. Najczęściej używa się do ich budowy:
- cegieł (można wybrać te z recyclingu);
- kamienia naturalnego;
- palet;
- desek;
- aluminium.
Warto podkreślić, że podkłady kolejowe, mimo kształtów, które idealnie wpisują się w koncepcję podwyższonych grządek, nie nadają się do tego celu. Do ich konserwacji używa się impregnatów, które nawet po wielu latach mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia.
Dlaczego warto stosować podwyższone grządki?
Podwyższone grządki to ciekawy element krajobrazu, który sprawia, że nasz ogród nabiera określonego charakteru. Poza atrakcyjnym wyglądem, uprawa roślin na podwyższeniu podyktowana jest względami praktycznymi. O grządki na podwyższeniu dużo łatwiej zadbać niż o tradycyjne – przeprowadzenie prac związanych z sadzeniem rośli czy pieleniem jest wygodniejsze niż w przypadku warzyw czy ziół sadzonych bezpośrednio w gruncie.
Dodatkowo, grządki na podwyższeniu umożliwiają zachowanie większej wilgotności gleby, a także jej wyższą temperaturę dzięki nagrzewaniu objętości ziemi od góry i po bokach. Wszystkie te czynniki wpływają na przyspieszenie rozwoju roślin i pozwalają na uzyskanie wyższych plonów.
Co uprawiać na podwyższanych grządkach?
Podwyższone grządki doskonale nadają się do uprawy tych roślin, które są stosunkowo niewysokie, a jednocześnie wymagają albo troskliwej pielęgnacji, albo też często z nich korzystamy. Będą to zioła i przyprawy (np. oregano, bazylia, lubczyk, mięta czy melisa), a także warzywa, zwłaszcza:
- korzeniowe (marchew, pietruszka, seler);
- rzepkowate (rzepa, brukiew, rzodkiew);
- liściowe (sałata, pietruszka naciowa, seler naciowy, cykoria, szpinak);
- strączkowe (groch, fasola);
- kapustne (kapusty, brokuł, kalarepa);
- cebulowe (cebula, czosnek, por czy szczypiorek);
- dyniowate (dynia, cukinia, melon).
Warto podkreślić, że w naszym klimacie podwyższone grządki idealnie nadają się pod uprawę roślin jednorocznych. Wieloletnie są w nich bardziej niż bezpośrednio w glebie narażone na przemarzanie podczas mroźnych zim. Dlatego decydując się na uprawianie na podwyższonych grządkach bazylii czy oregano, musimy liczyć się z tym, że być może nasze rośliny nie przetrwają zimy.
Podwyższone grządki z drewnianych desek – DIY
Prostym sposobem na wykonanie podwyższonych grządek jest użycie desek, z których powstaną prostokątne skrzynie, wypełnione następnie odpowiednim podłożem. Zanim przystąpimy do montażu, zaopatrzmy się w:
- poziomicę;
- wiertarko-wkrętarkę;
- zaimpregnowane deski;
- wkręty do drewna;
- łopatę;
- drucianą siatkę przeciw gryzoniom;
- matę ściółkującą;
- podłoże ogrodnicze.
SKRĘCANIE DREWNIANYCH SKRZYŃ
Pierwszy etap prac to przygotowanie drewnianych skrzyń. Docięte na wymiar deski należy połączyć ze sobą używając wiertarko-wkrętarki i wkrętów. W ten sposób powstanie skrzynia o wysokości około 0,5 m i szerokości 1,2 m oraz długości do 5 m – takie wymiary są optymalne, zarówno pod względem łatwości wykonania skrzyć, jak i późniejszej obsługi grządek.
Jeśli na grządce chcemy wysiać warzywa korzeniowe, warto zdecydować się na nieco wyższe skrzynie.
PRZYGOTOWANIE GRZĄDKI
Gotową skrzynię należy ustawić na wypoziomowanym gruncie, z którego uprzednio usuwamy darń za pomocą łopaty. Poziomicą sprawdzamy prawidłowe ustawienie skrzyni i wykonujemy kolejne czynności:
- Ułożenie siatki drucianej na dnie skrzyni. Siatka uniemożliwi gryzoniom podjadanie warzyw.
- Ułożenie na siatce maty ściółkowej.
- Wysypanie na matę pierwszej warstwy podłoża ogrodniczego i wyrównanie jej za pomocą łopaty.
- Wysypanie kolejnych warstw aż do zapełnienia skrzyni.
- Wyrównanie ziemi grabiami.
Tak powstała grządka jest przygotowana do sadzenia i uprawy roślin.