fbpx
piątek, 2 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaPODRÓŻENajpopularniejsze termy w Polsce

Najpopularniejsze termy w Polsce

-

Ośrodki z ciepłą wodą termalną, czyli popularne termy, cieszą się w Polsce ogromną popularnością, szczególnie w sezonie zimowym. Nic dziwnego, w końcu jesteśmy trzecią europejską potęgą pod względem liczby basenów termalnych na terenie kraju.

Wyprzedzają nas tylko Słowacy i Węgrzy. Taki wypoczynek to wspaniały pomysł na jednodniowy wypad lub na dłuższy, weekendowy pobyt. Miejsca te budowane są w całej Polsce, także dotarcie do nich nie powinno sprawiać trudności. Warto je odwiedzić nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też zdrowotnych.

Wody termalne są to zbiorniki podziemne o temperaturze nie mniejszej niż 20°C. Pochodzą z bardzo głębokich warstw skorupy ziemskiej lub znajdują się w pobliżu ognisk wulkanicznych. W miejscach, gdzie samoczynnie wydostają się na powierzchnie lub przez specjalne odwierty, buduje się ośrodki z basenami termalnymi, inaczej nazywane cieplicami.

Warmia i mazury

Na północy kraju obszarów z wodami termalnymi jest niewiele, ale dwa najbardziej znane ośrodki to: Warmia Park. Termy Medical nieopodal Olsztyna i Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.

W tych pierwszych skorzystamy nie tylko z kilku rodzajów basenów, zewnętrznego i wewnętrznego jacuzzi, tężni i basenów solankowych, ale też z saunarium i bogatej oferty SPA.

Z kolei Termy Warmińskie to ośrodek zarówno dla aktywnych, jak i tych nastawionych na chwile wytchnienia i odpoczynek od codzienności. W część sportowej znajdziemy baseny pływackie oraz brodziki dla dzieci, a także zjeżdżalnie i wodne place zabaw. Strefa wypoczynku oferuje różnego rodzaju dysze masujące i natryski, jacuzzi, baseny solankowe oraz całoroczny basen zewnętrzny z wysoką temperaturą wody. Oczywiście i tu nie zbraknie saunarium, groty solnej i aromaterapeutycznej.

Wielkopolska i Mazowsze

W tych rejonach mamy nieco więcej ośrodków oferujących wodne atrakcje. Jednym z największych w kraju są Termy Maltańskie znajdujące się w Poznaniu. Oferta obejmuje baseny sportowe, jak i miejsca do rekreacji oraz wypoczynku.

Ogromna strefa saunarium pozwala na wypoczynek w tradycyjnej saunie fińskiej, parowej, łaźni tureckiej, a także grocie śnieżnej i tężni solankowej. Możemy również skorzystać z popularnych seansów parowych prowadzonych przez saunamistrza. Osoba taka polewa rozgrzane kamienie wybranymi olejkami zapachowymi, a następnie rozprowadza za pomocą ręcznika powstałą aromatyczną parę po całym pomieszczeniu.

Termy Mszczonów to ośrodek położony najbliżej Warszawy. Obejmuje kompleks basenów o temperaturze wody 26–34°C. Jak we wszystkich tego typu obiektach znajdziemy tam szereg atrakcji dla rodzin z dziećmi. Zapewni to bogate zaplecze brodzików, zjeżdżalni i wodnych placów zabaw. Nie zabraknie też miejsca dla osób szukających wyciszenia i relaksu, np. w grocie solnej.

Termy Uniejów to z kolei kompleks, który posiada status uzdrowiska. Możemy tam skorzystać z leczniczych, gorących kąpieli w solankach termalnych. Baseny, również te zewnętrzne, są oczywiście całoroczne. Na odwiedzających czeka kompleks zjeżdżalni, jacuzzi oraz taras wypoczynkowy. Skorzystamy również z tężni solankowej, nasycającej powietrze jodem, bromem i innymi mającymi dobroczynny wpływ na drogi oddechowe mikroelementami.

Południe Kraju

Nie da się ukryć, że to właśnie na południu Polski znajdziemy najwięcej uzdrowisk i cieplic. Prawdopodobnie najbardziej popularne są obecnie dwie lokalizacje, czyli Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Termy Bania w Białce Tatrzańskiej.

Białka oferuje nam ogromny, nowoczesny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który idealnie sprawdzi się na relaks po całym dniu szusowania na stoku. W strefie zabawy przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym zjeżdżalnie i brodziki, karuzele wodne, wodospad i rwącą rzekę. Strefa relaksu to natomiast miejsce dla nieco starszych, szukających wyciszenia i odpoczynku. Zewnętrzne baseny oferują gorącą wodę z fenomenalnym widokiem na Tatry, a także możliwość zamówienia drinka, którego wypijemy, nie wychodząc z basenu. Oczywiście do dyspozycji mamy też oddzielną strefę saunarium, w której możemy skorzystać z licznych rytuałów saunowych, np. seansu z peelingiem solnym, witkami brzozowymi lub mroźnego z kryształkami mentolu.

Bukovina jest z kolei największym kompleksem 12 basenów termalnych. Temperatura wody jest tu wysoka, bo pomiędzy 30–38°C. Ponieważ miejsce to znajduje się u samego podnóża Tatr z niemal wszystkich basenów, zewnętrznych i wewnętrznych, możemy podziwiać górską panoramę. Skorzystamy również z saunarium oraz strefy SPA i tężni solankowych.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...