fbpx
czwartek, 19 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaPODRÓŻENajpopularniejsze termy w Polsce

Najpopularniejsze termy w Polsce

-

Ośrodki z ciepłą wodą termalną, czyli popularne termy, cieszą się w Polsce ogromną popularnością, szczególnie w sezonie zimowym. Nic dziwnego, w końcu jesteśmy trzecią europejską potęgą pod względem liczby basenów termalnych na terenie kraju.

Wyprzedzają nas tylko Słowacy i Węgrzy. Taki wypoczynek to wspaniały pomysł na jednodniowy wypad lub na dłuższy, weekendowy pobyt. Miejsca te budowane są w całej Polsce, także dotarcie do nich nie powinno sprawiać trudności. Warto je odwiedzić nie tylko w celach rekreacyjnych, ale też zdrowotnych.

Wody termalne są to zbiorniki podziemne o temperaturze nie mniejszej niż 20°C. Pochodzą z bardzo głębokich warstw skorupy ziemskiej lub znajdują się w pobliżu ognisk wulkanicznych. W miejscach, gdzie samoczynnie wydostają się na powierzchnie lub przez specjalne odwierty, buduje się ośrodki z basenami termalnymi, inaczej nazywane cieplicami.

Warmia i mazury

Na północy kraju obszarów z wodami termalnymi jest niewiele, ale dwa najbardziej znane ośrodki to: Warmia Park. Termy Medical nieopodal Olsztyna i Termy Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.

W tych pierwszych skorzystamy nie tylko z kilku rodzajów basenów, zewnętrznego i wewnętrznego jacuzzi, tężni i basenów solankowych, ale też z saunarium i bogatej oferty SPA.

Z kolei Termy Warmińskie to ośrodek zarówno dla aktywnych, jak i tych nastawionych na chwile wytchnienia i odpoczynek od codzienności. W część sportowej znajdziemy baseny pływackie oraz brodziki dla dzieci, a także zjeżdżalnie i wodne place zabaw. Strefa wypoczynku oferuje różnego rodzaju dysze masujące i natryski, jacuzzi, baseny solankowe oraz całoroczny basen zewnętrzny z wysoką temperaturą wody. Oczywiście i tu nie zbraknie saunarium, groty solnej i aromaterapeutycznej.

Wielkopolska i Mazowsze

W tych rejonach mamy nieco więcej ośrodków oferujących wodne atrakcje. Jednym z największych w kraju są Termy Maltańskie znajdujące się w Poznaniu. Oferta obejmuje baseny sportowe, jak i miejsca do rekreacji oraz wypoczynku.

Ogromna strefa saunarium pozwala na wypoczynek w tradycyjnej saunie fińskiej, parowej, łaźni tureckiej, a także grocie śnieżnej i tężni solankowej. Możemy również skorzystać z popularnych seansów parowych prowadzonych przez saunamistrza. Osoba taka polewa rozgrzane kamienie wybranymi olejkami zapachowymi, a następnie rozprowadza za pomocą ręcznika powstałą aromatyczną parę po całym pomieszczeniu.

Termy Mszczonów to ośrodek położony najbliżej Warszawy. Obejmuje kompleks basenów o temperaturze wody 26–34°C. Jak we wszystkich tego typu obiektach znajdziemy tam szereg atrakcji dla rodzin z dziećmi. Zapewni to bogate zaplecze brodzików, zjeżdżalni i wodnych placów zabaw. Nie zabraknie też miejsca dla osób szukających wyciszenia i relaksu, np. w grocie solnej.

Termy Uniejów to z kolei kompleks, który posiada status uzdrowiska. Możemy tam skorzystać z leczniczych, gorących kąpieli w solankach termalnych. Baseny, również te zewnętrzne, są oczywiście całoroczne. Na odwiedzających czeka kompleks zjeżdżalni, jacuzzi oraz taras wypoczynkowy. Skorzystamy również z tężni solankowej, nasycającej powietrze jodem, bromem i innymi mającymi dobroczynny wpływ na drogi oddechowe mikroelementami.

Południe Kraju

Nie da się ukryć, że to właśnie na południu Polski znajdziemy najwięcej uzdrowisk i cieplic. Prawdopodobnie najbardziej popularne są obecnie dwie lokalizacje, czyli Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej oraz Termy Bania w Białce Tatrzańskiej.

Białka oferuje nam ogromny, nowoczesny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, który idealnie sprawdzi się na relaks po całym dniu szusowania na stoku. W strefie zabawy przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych, w tym zjeżdżalnie i brodziki, karuzele wodne, wodospad i rwącą rzekę. Strefa relaksu to natomiast miejsce dla nieco starszych, szukających wyciszenia i odpoczynku. Zewnętrzne baseny oferują gorącą wodę z fenomenalnym widokiem na Tatry, a także możliwość zamówienia drinka, którego wypijemy, nie wychodząc z basenu. Oczywiście do dyspozycji mamy też oddzielną strefę saunarium, w której możemy skorzystać z licznych rytuałów saunowych, np. seansu z peelingiem solnym, witkami brzozowymi lub mroźnego z kryształkami mentolu.

Bukovina jest z kolei największym kompleksem 12 basenów termalnych. Temperatura wody jest tu wysoka, bo pomiędzy 30–38°C. Ponieważ miejsce to znajduje się u samego podnóża Tatr z niemal wszystkich basenów, zewnętrznych i wewnętrznych, możemy podziwiać górską panoramę. Skorzystamy również z saunarium oraz strefy SPA i tężni solankowych.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...