fbpx

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji cery

Pielęgnacja skóry twarzy wbrew pozorom nie opiera się na umyciu jej mydłem i nałożeniu kremu Nivea.

Wiele osób, mimo że stara się dbać o cerę, popełnia bardzo podstawowe błędy, przez co skóra nie wygląda dobrze lub nawet boryka się z drobnymi pryszczami, podrażnieniami czy suchością. Jak temu zapobiegać?

Jak prawidłowo dbać o cerę?

Przede wszystkim warto powiedzieć sobie jasno, że skóra naszego ciała to nasz największy organ. Jeśli nie zadbamy o nią, to cały organizm będzie odczuwał tego skutki. Z kolei, gdy będziemy dbać o nią źle, to również reszta ciała nie będzie czuć się dobrze.

Wiele problemów skóry wynika ze złej diety czy choćby braku wody. Dlatego dbanie o skórę warto zacząć od zadbania o prawidłową dietę i dodanie do jadłospisu dużej ilości wody.

Po drugie są różne typy cery. Najczęściej wyróżnia się cery: suchą, mieszaną, tłustą. Jednak skóra na twarzy może być też wrażliwa lub alergiczna.

Ponadto mamy też cerę młodzieńczą, dorosłą i dojrzałą. Pielęgnacja cery suchej czy tłustej bardzo się między sobą różni, dlatego nie można kupować kosmetyków jak popadnie.

Codzienna pielęgnacja

Pielęgnacja cery wrażliwej lub alergicznej powinna opierać się o bardzo delikatne kosmetyki pozbawione drażniących substancji, np. SLS, który jest bardzo silnym detergentem.

Warto też kupować produkty oznaczone jako te do pielęgnacji cery wrażliwej, a nawet wyroby apteczne, które mają skład hipoalergiczny i nie będą podrażniać.

Jak dbać o cerę suchą? Tutaj podstawą jest odbudowanie naturalnej bariery ochronnej skóry zbudowanej z lipidów. Przesuszenie nasila się, gdy ta bariera jest złamana.

Dla tego typu cery również polecane są produkty z delikatnym składem, ale jednocześnie trzeba ją nawadniać i nawilżać. I tutaj właśnie pojawiają się najczęstsze błędy w pielęgnacji twarzy.

Nawadnianie oznacza używanie kosmetyków, które „oddadzą wodę” skórze, a nawilżanie to kosmetyki, które mają składniki „zamykające” wodę w skórze, dlatego nie pozwolą jej odparować. Można też używać produktów lekko natłuszczających, które całkowicie zamkną wszystkie inne składniki pod sobą.

Nie można używać solo kremu nawadniającego, bo odparuje on ze skóry i nic nam taka pielęgnacja nie da. Z kolei na tłusty krem nie można nakładać wodnego serum, bo nie przebije się ono przez barierę.

A co z cerą mieszaną i tłustą? Bardzo wiele osób uważa, że trzeba ją… wysuszać! Niestety to jest jeden z największych błędów, jaki można popełnić. Używając produktów wysuszających czy silnie matujących, uzyskujemy odwrotny skutek. Sebum produkowane jest mocniej, przez co cera szybciej się przetłuszcza. Tutaj również trzeba skórę dobrze nawilżać. Bez trudu można znaleźć kremy nawilżające z efektem matowienia cery.

Jak prawidłowo pielęgnować twarz? Przede wszystkim wszystko zależy od typu cery. Jednak podstawą jest jej oczyszczanie, zwłaszcza z makijażu, oraz nawadnianie i nawilżanie. I to każdego typu cery – młodej, dojrzałej, suchej czy tłustej.

Nie musimy używać tylko drogich kosmetyków albo tylko produktów naturalnych, ale warto zwracać uwagę na to, czy kosmetyki nie mają substancji podrażniających, dużej ilości konserwantów albo zapachu czy dodatkowego koloru, które również mogą nie być korzystne dla cery.

image sources

  • najczesciej-popelniane-bledy-w-pielegnacji-cery-2437901: pexels.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *