fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMKwiaty doniczkowe – domowa dżungla dla każdego

Kwiaty doniczkowe – domowa dżungla dla każdego

-

Zaskakująco często słyszy się opinie, że ktoś nie ma ręki do kwiatów i ususzy nawet kaktusa. Mimo to zieleń i towarzystwo kwiatów w domu, szczególnie jeśli mieszka się w bloku, jest odprężające i wyciszające.

Warto więc zastosować parę patentów i wybrać odpowiednie dla siebie gatunki roślin, aby cieszyły oko cały rok.

Właściwe podlewanie

Tak jak my nie będziemy pić byle czego, tak i rośliny niekoniecznie zadowolą się zwykłą wodą kranową. Najbardziej lubią przegotowaną, odstaną wodę. Jak to zrobić bez specjalnego przygotowywania? Gotujesz wodę na herbatę i resztka zostaje w czajniku? Zlewaj takie końcówki do butelki lub konewki. Po tygodniu będzie z tego materiał na podlewanie.

Do tego raz na 2 tygodnie warto dodać trochę nawozu. Najlepszy biohumus to koszt kilku złotych za litrową butlę, a wystarcza na parę miesięcy. Nie musisz też się przejmować, że masz różne rodzaje roślin, bo ten nawóz jest uniwersalny.

Wybieraj odpowiednie gatunki

Przed zakupem roślin doniczkowych warto dowiedzieć się, w jakich warunkach oświetlenia dany gatunek czuje się najlepiej.

MIEJSCA SŁONECZNE

Na takim stanowisku najlepiej będą się czuły wszelkie rośliny z kolcami, aloesy i sukulenty. Plus jest taki, że spokojnie można je podlewać raz na 2 tygodnie, a w miesiącach zimowych nawet rzadziej. Dla zapominalskich to idealne rozwiązanie.

Sukulenty mają przeróżne wybarwienia, poza tradycyjnymi – zielonymi, dostaniemy rośliny o liściach w odcieniach czerwonych, żółtych, fioletowych czy niebieskich. Przy takiej gamie kolorystycznej nasz parapet na pewno będzie prezentował się oryginalnie i egzotycznie.

Minusem może być to, że zwykle są to kwiaty dość niewielkie i powoli rosną, zatem trochę czasu minie, zanim dorobimy się okazałej domowej dżungli.

MIEJSCA JASNE (z rozproszonym światłem)

Na takim stanowisku poradzi sobie bardzo dużo gatunków roślin. Begonie, anturia, difenbachie, draceny czy paprocie. Wszystkie z niezwykle ozdobnymi, pięknie wybarwionymi liśćmi. W tej kategorii jest sporo roślin pnących, które można ciekawie uformować i poprowadzić po ścianie czy meblach. Rosną też dużo szybciej niż kaktusy.

Podobnie jak u sukulentów tu też spotkamy inne kolory, nie tylko zieleń. Liście begonii występują przykładowo w odcieniach czerwieni, niebieskiego czy bieli. Te rośliny staramy się podlewać raz w tygodniu. Najłatwiej ustalić sobie, że robimy to np. zawsze w niedzielę. A jeśli to nie wystarczy, by zapamiętać, ustawmy przypomnienie w telefonie.

MIEJSCA OCIENIONE

Wybór cieniolubnych roślin do mieszkania jest już nieco mniejszy, ale i tu natrafimy na prawdziwe perełki. Przykładem będzie znany powszechnie bluszcz, który w odmianach doniczkowych może zaskoczyć pięknym kształtem i wybarwieniem liści.

Kolejnym pozostającym w cieniu kwiatem doniczkowym jest sanseweria kształtem przypominająca szable. Na koniec, chyba najbardziej znany i zawsze polecany jako roślina „nie do zdarcia”, jest zamioculcas.

Wszystkie tu wspomniane są tolerancyjne na brak wody, zatem dla zapominalskich stanowią doskonałe rozwiązanie. Niemniej warto poświęcać więcej uwagi domowym roślinom i cieszyć się ich pięknem oraz różnorodnością.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...