fbpx
wtorek, 18 stycznia, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaDOMKwiaty doniczkowe – domowa dżungla dla każdego

Kwiaty doniczkowe – domowa dżungla dla każdego

-

Zaskakująco często słyszy się opinie, że ktoś nie ma ręki do kwiatów i ususzy nawet kaktusa. Mimo to zieleń i towarzystwo kwiatów w domu, szczególnie jeśli mieszka się w bloku, jest odprężające i wyciszające.

Warto więc zastosować parę patentów i wybrać odpowiednie dla siebie gatunki roślin, aby cieszyły oko cały rok.

Właściwe podlewanie

Tak jak my nie będziemy pić byle czego, tak i rośliny niekoniecznie zadowolą się zwykłą wodą kranową. Najbardziej lubią przegotowaną, odstaną wodę. Jak to zrobić bez specjalnego przygotowywania? Gotujesz wodę na herbatę i resztka zostaje w czajniku? Zlewaj takie końcówki do butelki lub konewki. Po tygodniu będzie z tego materiał na podlewanie.

Do tego raz na 2 tygodnie warto dodać trochę nawozu. Najlepszy biohumus to koszt kilku złotych za litrową butlę, a wystarcza na parę miesięcy. Nie musisz też się przejmować, że masz różne rodzaje roślin, bo ten nawóz jest uniwersalny.

Wybieraj odpowiednie gatunki

Przed zakupem roślin doniczkowych warto dowiedzieć się, w jakich warunkach oświetlenia dany gatunek czuje się najlepiej.

MIEJSCA SŁONECZNE

Na takim stanowisku najlepiej będą się czuły wszelkie rośliny z kolcami, aloesy i sukulenty. Plus jest taki, że spokojnie można je podlewać raz na 2 tygodnie, a w miesiącach zimowych nawet rzadziej. Dla zapominalskich to idealne rozwiązanie.

Sukulenty mają przeróżne wybarwienia, poza tradycyjnymi – zielonymi, dostaniemy rośliny o liściach w odcieniach czerwonych, żółtych, fioletowych czy niebieskich. Przy takiej gamie kolorystycznej nasz parapet na pewno będzie prezentował się oryginalnie i egzotycznie.

Minusem może być to, że zwykle są to kwiaty dość niewielkie i powoli rosną, zatem trochę czasu minie, zanim dorobimy się okazałej domowej dżungli.

MIEJSCA JASNE (z rozproszonym światłem)

Na takim stanowisku poradzi sobie bardzo dużo gatunków roślin. Begonie, anturia, difenbachie, draceny czy paprocie. Wszystkie z niezwykle ozdobnymi, pięknie wybarwionymi liśćmi. W tej kategorii jest sporo roślin pnących, które można ciekawie uformować i poprowadzić po ścianie czy meblach. Rosną też dużo szybciej niż kaktusy.

Podobnie jak u sukulentów tu też spotkamy inne kolory, nie tylko zieleń. Liście begonii występują przykładowo w odcieniach czerwieni, niebieskiego czy bieli. Te rośliny staramy się podlewać raz w tygodniu. Najłatwiej ustalić sobie, że robimy to np. zawsze w niedzielę. A jeśli to nie wystarczy, by zapamiętać, ustawmy przypomnienie w telefonie.

MIEJSCA OCIENIONE

Wybór cieniolubnych roślin do mieszkania jest już nieco mniejszy, ale i tu natrafimy na prawdziwe perełki. Przykładem będzie znany powszechnie bluszcz, który w odmianach doniczkowych może zaskoczyć pięknym kształtem i wybarwieniem liści.

Kolejnym pozostającym w cieniu kwiatem doniczkowym jest sanseweria kształtem przypominająca szable. Na koniec, chyba najbardziej znany i zawsze polecany jako roślina „nie do zdarcia”, jest zamioculcas.

Wszystkie tu wspomniane są tolerancyjne na brak wody, zatem dla zapominalskich stanowią doskonałe rozwiązanie. Niemniej warto poświęcać więcej uwagi domowym roślinom i cieszyć się ich pięknem oraz różnorodnością.

Monika Jatczak
Z wykształcenia fizjoterapeutka i elektroradiolog. Od początku, to nauki ścisłe i przyrodnicze kształtowały moje zainteresowania i pasje. Medycyna i zdrowie, funkcjonowanie organizmu człowieka, literatura, podróże, kuchnia, nowinki z dzidziny żywienia i prowadzenia gospodarstwa domowego, sport, a w szczególności joga i air yoga, to tematy, które są mi najbliższe.

Przeczytaj róznież

Dom energooszczędny – czy warto taki wybudować?

Obecnie wiele projektów domów opiera się na standardach wyznaczonych dla budynków energooszczędnych lub pasywnych. Nie jest to tylko nowy trend, który pozwala nam dbać...

Czy zakup mieszkania do remontu się opłaca?

Szukając idealnego mieszkania, możemy mieć duży problem ze znalezieniem właściwego. Często trafiamy na zachęcające ogłoszenie, ale okazuje się, że lokal jest do gruntownego remontu....

Jak dbać o postawę podczas pracy zdalnej?

Wydawać by się mogło, że praca z domu to najwygodniejsze rozwiązanie. A tymczasem już po paru tygodniach bolą nas plecy, budzimy się rano niewyspani...

Jak poprawić jakość snu przy urazach?

Problemy ze snem mogą być niezwykle uciążliwe, tym bardziej, gdy towarzyszą im różnego rodzaju urazy. Mogą one dotyczyć każdego z nas. Dyskomfort i ból...

Rehabilitacja – co musisz o niej wiedzieć?

Jeszcze do niedawna rehabilitacja kojarzyła nam się tylko z pracą nad powrotem do pełnej sprawności. A dzisiaj z fizykoterapeuty korzystają nawet dzieci. Problematyczny jest...

Planujesz remont? To musisz wiedzieć, zanim zaczniesz!

Każde mieszkanie po kilku latach wymaga odświeżenia. Mogły zmienić się trendy w aranżacji i nasze cztery kąty już nie wyglądają modnie. Jednak o wiele...