fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaKOBIETAWypadanie włosów – jak mu zapobiegać?

Wypadanie włosów – jak mu zapobiegać?

-

Codziennie wypada nam około 100 włosów i jest to proces normalny. Wiele osób skarży się, że po umyciu głowy i włosów wypada ich nawet więcej. Jednak jest to tylko złudzenie, ponieważ podczas mycia zmywamy sebum czy produkty do stylizacji włosów, które mogły „trzymać” już odłączone od cebulki włosy.

Dlatego właśnie wtedy wydaje nam się, że włosy wypadają nam w ogromnych ilościach. Natomiast problemem jest, gdy znajdujemy martwe włosy przez cały czas na ramionach, podłodze, w wannie czy na szczotce. Może to wskazywać na zbyt silne ich wypadanie. Co można wtedy zrobić?

Dlaczego włosy wypadają?

Niestety część osób może cierpieć na zaburzenia hormonalne, przez co po prostu zaczynają łysieć. Jeżeli zauważymy nagle, że włosy wypadają nam w dużych ilościach, a jesteśmy w wieku dojrzałym lub w przypadku kobiet w trakcie menopauzy, warto udać się do lekarza i zbadać poziom hormonów w organizmie.

Kolejnym problemem zdrowotnym, który może objawiać się nadmiernym wypadaniem włosów, są choroby tarczycy – aby je wykryć, wystarczą podstawowe badania krwi.

Coraz częściej jednak wypadanie włosów dotyka osoby o niezbyt różnorodnej diecie. Niedobory białka, żelaza, cynku czy aminokwasów w organizmie mogą prowadzić do utraty włosów. Zwłaszcza osoby, które są bardzo wybredne co do jedzenia i wciąż jedzą to samo, lub też osoby odchudzające się na dietach 1000 kcal mogą odnotować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy.

Zdarza się to też u tych, którzy są na dietach jednoskładnikowych, do nich należy między innymi dieta wegańska. Jeśli chcemy zdrowo się odżywiać, ale rezygnujemy z mięsa czy przetworów mlecznych, warto więc korzystać choćby z suplementów diety, które uzupełnią niedobory.

Witaminy dla zdrowych włosów

Jeśli nasze ciało jest zdrowe, a mimo to obserwujemy nasilone wypadanie włosów, może to być objaw stresu czy też ich sezonowa utrata. Co pomaga na wypadanie włosów? Przede wszystkim suplementacja witamin i mikro- oraz makroelementów, które wpływają na ich zwiększoną odporność.

Warto brać witaminę A, która odpowiada między innymi za właściwy poziom keratyny, będącej budulcem włosa. Witamina E poprawia pracę naczyń krwionośnych skóry, przez co składniki nakładane od zewnątrz na skórę głowy mogą przenikać głębiej. Co ciekawe, witamina B5 sprawia, że włosy są bardziej odporne na uszkodzenia, a nawet na działanie pogody. W suplementach diety bardzo często można znaleźć też biotynę, która odpowiada za wzrost włosów.

Jak zahamować wypadanie włosów?

Domowe sposoby, to przede wszystkim stosowanie wcierek po myciu głowy. Można kupić gotowe kosmetyki przeznaczone do tego zabiegu. Są one oparte między innymi na skrzypie polnym, który świetnie przenika w głąb skóry i poprawia pracę cebulek. Taką wcierkę można nakładać na mokry lub suchy skalp i należy ją delikatnie wmasować. Wcierek można używać po każdym myciu lub nawet codziennie.

Odżywka na wypadanie włosów czy maska do skóry głowy, to również popularne produkty. Warto je stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo popularne są te, zawierające drożdże czy oleje naturalne, które nawilżają skórę.

Samo olejowanie włosów też jest jedną z metod pielęgnacji. Warto nakładać olej nie tylko na same włosy, ale i na skórę głowy, i delikatnie go wmasować. Olej można zmyć delikatnym szamponem, więc nie ma obaw o to, że fryzura będą po takiej kuracji oklapnięta.

REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...