W ostatnich czasach nietrudno o sytuacje stresowe. Układ nerwowy działa automatycznie, przez co organizm może działać w różny sposób. Jak radzić sobie ze stresem?
Stres – rozpoznaj źródło problemu
Choć stres to automatyczna reakcja organizmu na sytuację, która może zaburzyć naszą wewnętrzną harmonię, wiele zależy od źródła jego pochodzenia. Może to trwać zaledwie kilka minut albo przewlekle, przez długi czas. Ta druga przypadłość jest bardzo niebezpieczna. Przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją czy bóle głowy mogą w efekcie doprowadzić do chorób, szczególnie serca.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę z problemu i rozpoznać jego źródło. Jeśli samodzielnie jest to niemożliwe, pomóc mogą bliscy albo psycholog.
Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna
Alkohol i używki mogą tylko spotęgować problem. Działają pobudzająco, dlatego w sytuacjach stresowych konieczne jest ich odstawienie. Lepiej zamienić je na wodę albo herbaty ziołowe. Dobrze jest też zacząć lepiej się odżywać – uniknąć produktów spożywczych, które zawierają dużo cukru albo są pikantne. Twoja sytuacja finansowa nie pozwala na zmianę sposobu żywienia? Kredyty pozabankowe mogą Ci pomóc.
Nie zapominaj o regularnym piciu wody oraz aktywności fizycznej. Ta powoduje rozładowanie napięcia, nie chodzi tu tylko o boks czy uciążliwy cross fit. Możesz rozpocząć od biegania albo jazdy na rowerze. Wyciszająca jest również joga – spróbuj! Regularne ćwiczenia to za duży nakład finansowy? Kredyty pozabankowe możesz wydać na dowolny cel.
Sytuacja stresowa? Spróbuj ją opanować
W sytuacji stresowej spróbuj zachować pozytywne nastawienie. Zastanów się, czy masz nad nią kontrolę i czy masz wpływ, na to, co się dzieje – pewnie nie. Pomyśl o swoich uczuciach i przekonaniu, zamiast się złościć.
Złap się za miejsce, w którym jest żołądek i ustabilizuj oddech – to na pewno Ci pomoże. Warto też rozpocząć ćwiczenia oddechowe w domu, które w takich sytuacjach mogą być bardzo pomocne.
Planuj, pracuj, odpoczywaj
Spokój możesz doznać wtedy, kiedy będziesz dobrze zarządzać swoim czasem. Wprowadź też rytuał, który jest źródłem przyjemności, np. wieczorna kąpiel, 15 minut na czytanie książki czy wieczorny spacer brzegiem rzeki. Przywróć harmonię. Możesz to zrobić dzięki prowadzeniu dziennika wdzięczności, w którym wypiszesz codziennie, co dobrego Ci się przytrafiło. Staraj się szukać rozwiązań, a nie problemów.
Pracuj, ale nie przepracowuj się. Znajdź czas na swoje hobby i zainteresowania. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają, a nie powodują stres i obowiązek tłumaczenia się z każdej decyzji. Zadbaj też o regularny sen, w którym cały organizm odpocznie.