fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaMĘŻCZYZNAJak dbać o swój motocykl?

Jak dbać o swój motocykl?

-

Motocykle coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Zwłaszcza w lecie jeździ ich mnóstwo. Jest to bardzo wygodny środek lokomocji, który nie tylko pomaga nam się przemieszczać z punktu A do punktu B, ale też daje wiele radości z jego prowadzenia.

Jednak warto wiedzieć, że i o motocykl trzeba dbać, aby zachował ładny wygląd, ale przede wszystkim, aby jego stan techniczny pozwalał na sprawne prowadzenie. Jak dbać o motocykl?

Czysty motocykl, to podstawa

Pięknie wyczyszczony, błyszczący motocykl zawsze dobrze się prezentuje. Jednak regularne czyszczenie maszyny ma też inne zalety.

Można przy okazji zobaczyć, czy łańcuch jest odpowiednio naciągnięty, na tłumiku nie ma śladu rdzy, a nawet zajrzeć w poszczególne mechanizmy, by zorientować się, czy nic się nie wyszczerbiło.

Jest to też świetna okazja, aby dolać olej i sprawdzić, czy wszystko chodzi, jak trzeba.

Ważna jest ochrona lakieru i elementów chromowanych. Można znaleźć mnóstwo produktów do czyszczenia motocykli, ale w zasadzie każda część maszyny potrzebować będzie innego środka. Niestety motocykla nie umyjemy zwykłym szamponem do spłukania wodą.

Lakier i chromy warto wyczyścić, a później wypolerować specjalną pastą, która będzie chroniła przed przyczepianiem się zabrudzeń oraz wodą. A czym czyścić łańcuch motocyklowy?

Tutaj też potrzebny jest inny środek, który pozwoli usunąć tłuszcz, ale i wszelkie zabrudzenia. Po wyczyszczeniu łańcucha trzeba go ponownie nasmarować.

Konserwacja motocykla, to też dbałość o siedzenie i kufry, jeśli takich używamy. Zwłaszcza elementy wykonane ze skóry trzeba często konserwować. Jest ona podatna jest na wysychanie, więc trzeba ją delikatnie wyczyścić, a później natłuścić aby rozgrzane promienie słońca lub deszcz jej nie zniszczyły.

Wymiana zużytych elementów

Tak samo jak w przypadku samochodu i w motocyklu trzeba regularnie kontrolować stan techniczny. Nie tylko przez obowiązkowe, coroczne badanie w stacji kontroli pojazdów, ale też sprawdzanie choćby raz w miesiącu „na oko”, czy nic się nie dzieje.

Oczywiście niektóre usterki mogą pojawić się nagle, ale poważnym awariom można zapobiec przez wcześniejszą wymianę zużytych elementów.

Zawsze trzeba kontrolować poziom oleju i uzupełniać ten płyn po przejechaniu określonej liczby kilometrów. Na tym nie można oszczędzać, ponieważ brudny olej nie będzie działał jak powinien i możemy poważnie uszkodzić motor.

Bardzo często przez dziurawe, polskie drogi uszkodzeniom ulegają elementy zawieszenia. Tutaj też nie warto czekać z naprawą, ponieważ zwlekanie może grozić nawet urwaniem koła, co jest skrajnie niebezpieczne.

Kolejnym elementem, którego stan techniczny trzeba na bieżąco kontrolować będzie układ hamulcowy. Ciągłe używanie hamulców sprawia, że klocki hamulcowe się ścierają. Nie tylko trzeba je wymieniać regularnie, ale też co jakiś czas warto przeczyścić tarcze i okoliczne elementy z opiłków, które powstają podczas ścierania się klocków hamulcowych.

A co zrobić, gdy zobaczymy kropkę rdzy? Wystarczy nawet odrobina Coca Coli, aby rdzę we wstępnej fazie wytępić. Natomiast później warto użyć już specjalistycznych produktów, które zapobiegną rozprzestrzenianiu się jej na kolejne miejsca. W ostateczności, jeśli jest to możliwe, warto wymienić cały metalowy element na nowy.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...