fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaURODAClean Beauty – czym cechują się „czyste kosmetyki”

Clean Beauty – czym cechują się „czyste kosmetyki”

-

Clean beauty to pojęcie coraz szerzej znane. Z jednej strony mowa tu o kosmetykach, które opierają się na naturalnych składnikach. Możemy je nawet zrobić samodzielnie z tego, co mamy w domu.

Jednak chodzi tu też o wyroby wykonane ze składników wytwarzanych sztucznie. Są one pozbawione substancji, które mogłyby podrażniać skórę i w długotrwały sposób negatywnie na nią oddziaływać.

Czysty kosmetyk – czego nie powinien mieć w swoim składzie?

I tutaj zaczyna się problem, ponieważ nikt nie reguluje, jakie składniki trzeba usunąć ze składu produktu, aby można było go uznać za „clean”. Natomiast regulacje UE faktycznie zabraniają fabrykom używania substancji uznanych za niebezpieczne. Także tych nieprzebadanych tak szczegółowo, by wiedzieć, czy mogą być stosowane.

Dlatego nie musimy się obawiać tego, że kupując jakikolwiek kosmetyk, sprawimy sobie problemy zdrowotne. Problem może nastąpić, gdy sprowadzamy kosmetyki z krajów, gdzie nie ma aż tak ścisłych restrykcji.

Jednak nawet dopuszczone i przebadane substancje mogą być kontrowersyjne. Za takie uważa się między innymi SLES, SLS, parabeny i ftalany.

Przy czym producenci często też oznaczają swoje kosmetyki jako nietestowane na zwierzętach, bez glutenu, odpowiednie dla wegan czy bez substancji zapachowych.

Czy ftalany, SLS i parabeny są groźne dla zdrowia?

Ftalany

Niestety faktycznie mogą one mieć negatywny wpływ. Natomiast SLS czy parabeny nie są aż tak groźne, jak grzmią o tym fani kosmetyków naturalnych. Z kolei przy ftalanach można znaleźć szereg obostrzeń, jak między innymi zakaz używania ich w produkcji kosmetyków dla dzieci, ponieważ mogą wywoływać u nich różne schorzenia.

Ftalany stosuje się w kosmetykach, które mają przylepiać się do ciała, jak balsamy, kremy, mleczka, lakiery do paznokci i włosów, a nawet perfumy. Dzięki nim produkt zyskuje elastyczność. Niestety profesjonalne badania medyczne dowiodły, że te składniki mogą między innymi zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu.

SLS/SLES

A co z SLS/SLES? Otóż jest to dość silny detergent używany w kosmetykach myjących: do ciała, włosów, twarzy i w produktach, które mają się po prostu dobrze pienić. Nie jest on niebezpieczny, o ile nie będziemy się w nim moczyć przez 24 godziny lub dłużej. Ponadto produkty do mycia dość szybko spłukujemy z ciała. Nie oddziałują one powierzchniowo dłużej niż kilka-kilkadziesiąt minut.

Jednakże, ponieważ jest to silny środek myjący, u osób z suchą czy skórą wrażliwą może doprowadzić do przełamania naturalnej bariery lipidowej tego narządu. To z kolei prowadzi do podrażnień czy nawet wysypu podskórnych zbiorników z osoczem. Dlatego osoby z bardzo wrażliwą skórą nie powinny go często używać.

Parabeny

Z kolei parabeny, to konserwanty, które stosuje się, aby produkt nie uległ zepsuciu. Zwłaszcza kosmetyki na bazie wody potrzebują konserwantów, żeby się nie zepsuć przed terminem ważności. Parabeny wbrew pozorom nie są tak groźne, jak reklamy mówią. Jeśli kupimy produkt z 1-2 parabenami na końcu składu, nic nam nie będzie.

Aczkolwiek tu warto się zastanowić nad produktami, które nie mają ich w składzie. Co z nimi? Otóż potrzebują bardzo wielu innych związków konserwujących, które być może nie są aż tak dobrze przebadane jak parabeny.

Kremy naturalne bez konserwantów można kupić w każdej drogerii, ale jaka jest ich trwałość? Bardzo krótka. Praktycznie nie da się wykończyć opakowania kremu w czasie jego ważności. Dlatego kosmetyki potrzebują dodatku konserwantów, aby nam dłużej służyć.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...