fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaZDROWIECzy wiesz, które z Twoich nawyków sprzyjają nadwrażliwości zębów?

Czy wiesz, które z Twoich nawyków sprzyjają nadwrażliwości zębów?

-

Ostry, przeszywający ból zębów, pojawiający się pod wpływem zimna, ciepła, kwaśnego lub słodkiego smaku, a także w trakcie szczotkowania – znasz to? Tak objawia się nadwrażliwość zębów. Ze względu na powszechność występowania tego problemu wiele osób niestety go ignoruje. Przeczytaj, dlaczego nie warto tego robić oraz jak skutecznie zwalczyć nadwrażliwość.

Dlaczego moje zęby stały się nadwrażliwe?

Zadbane zęby to lepsze zdrowie, samopoczucie i wygląd. Podstawą ich pielęgnacji jest codzienne szczotkowanie, przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, czego uczymy się już w dzieciństwie. Jednak na zdrowie zębów wpływa wiele czynników i czasami pomimo starannej higieny w jamie ustnej pojawiają się problemy. Jednym z nich jest nadwrażliwość. Rozwija się ona, kiedy na zęby stale działają czynniki prowadzące do zmiękczania lub ścierania szkliwa. Erozja szkliwa (lub cementu w części korzeniowej) prowadzi do odsłonięcia zębiny i występowania objawów nadwrażliwości. Innym mechanizmem, który skutkuje nadwrażliwością, jest odsłonięcie, czyli recesja dziąsła, co według wielu ekspertów jest nawet częstszym powodem występowania nadwrażliwości.(1,2) Do występowanie nieprzyjemnego bólu prowadzą natomiast zwykle nasze własne nawyki. Znając je, możemy więc pozbyć się objawów oraz zapobiegać im w przyszłości.

Czynniki prowadzące do nadwrażliwości zębów

Jeśli nie masz ochoty odczuwać bólu za każdym razem, kiedy jesz coś zimnego, kwaśnego, albo kiedy myjesz zęby, przyjrzyj się swoim nawykom i oceń, które z nich mogą sprzyjać nadwrażliwości zębów w twoim przypadku:

  • Czyszczenie zębów twardą szczoteczką – szorowanie powierzchni szkliwa twardymi włóknami może naruszyć jego strukturę, a dodatkowo twarda szczoteczka często kaleczy delikatne dziąsła. Lepiej więc wybrać szczoteczkę z miękkimi i delikatnymi włóknami, np. szczoteczkę Splat INNOVA, stworzoną z myślą o wrażliwych zębach. Składa się z ultracienkich włókienek, optymalnych do usuwania płytki nazębnej i bezpiecznych dla dziąseł. Dzięki jonom srebra na szczoteczce nie namnażają się natomiast bakterie ani wirusy.
  • Używanie zbyt mocnych środków wybielających – silnie rozjaśniająca pasta, żel, paski… być może szybko dają efekt wybielania, ale niestety tak agresywne traktowanie szkliwa może poskutkować jego osłabieniem, a przecież to zdrowie zębów jest najważniejsze. Lepiej więc sięgnąć po profesjonalną, innowacyjną pastę Splat INNOVA, która zawiera w składzie biozgodny i bezpieczny dla organizmu hydroksyapatyt wapnia oraz wapń Calcis, pozyskiwany ze skorupek jaj, które odbudowują i wzmacniają szkliwo już od pierwszego użycia pasty. Dodatkowo, pasty z serii INNOVA wzbogacone są systemem WhiTanine, delikatnie rozjaśniającym zęby, dzięki czemu nie musisz sięgać po agresywne środki, aby cieszyć się perlistym uśmiechem.
  • Mycie zębów bezpośrednio (do 30 minut) po spożyciu produktów bogatych w kwasy, które rozmiękczają szkliwo zębów – do produktów tych należą jabłka, soki owocowe, wino, cydr, napoje gazowane. W takiej sytuacji, aby odświeżyć oddech i zadbać o zęby, lepiej jest sięgnąć po zawiesinę INNOVA Płynne szkliwo o działaniu wzmacniającym, regenerującym i odkażającym jamę ustną.
  • Gryzienie twardych przedmiotów, na przykład ołówków, łańcuszków, obgryzanie paznokci – ten z pozoru niewinny nawyk ściera szkliwo i może poskutkować nadwrażliwością.
  • Stresujący styl życia, przepracowywanie się – chociaż pozornie nie mają wiele wspólnego ze zdrowiem zębów, silny stres czasami prowadzi do bruksizmu – zaburzenie to polega na zaciskaniu zębów i zgrzytaniu zębami, do czego często dochodzi podczas snu lub drzemki, jednak bruksizm może pojawić się o każdej porze i w różnych sytuacjach. Siły działające podczas nieświadomego zaciskania szczęki mogą być nawet 10 razy większe, niż podczas zwykłego życia pokarmów! To zaś może mieć niebezpieczne konsekwencje, od uszkodzeń zgryzu po dolegliwości bólowe. Chociaż aby złagodzić skutki bruksizmu zaleca się używanie na noc szyny rozluźniającej, dobrze jest zniwelować czynniki, które mu sprzyjają, przede wszystkim stres.(3,4)

Oczywiście czasami za nadwrażliwością zębów stoi poważne schorzenie, na przykład choroba refluksowa lub bulimia, przez które do jamy ustnej dostają się kwasy pochodzące z żołądka. W takich sytuacjach należy leczyć się pod okiem specjalisty oraz zwrócić szczególną uwagę na ochronę zębów, nieustannie narażonych na szkodliwe czynniki, w czym pomogą innowacyjne, specjalistyczne produkty INNOVA.

Bibliografia:

  1. Tomaszewska I. M. Nadwrażliwość zębów. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow Data dostępu: 19.08.2020.
  2. Zielińska-Zborowska J. i wsp. Etiologia i diagnostyka nadwrażliwości zębiny – przegląd piśmiennictwa. Dental Forum 2014, XLII(1): 83-86.
  3. Saczuk K. i wsp. Bruksizm – etiologia i diagnostyka – przegląd piśmiennictwa. Protet Stomatol, 2018; 68(4): 456-463.
  4. Brzoznowski W. Mocne zaciskanie szczęki (bruksizm). https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/lekarze-odpowiadaja/64075,mocne-zaciskanie-szczeki-bruksizmData dostępu: 19.08.2020.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Dlaczego warto podróżować last minute?

W czasach, gdy zagraniczne podróże stały się pewnym standardem wypoczynku dla Polaków, biura podróży dają wiele możliwości, aby zwiedzać świat nie wydając na to...

Jak wykonać bruzdowanie pod rury i przewody?

Poprawne wykonanie bruzdowania jest niezbędne dla skutecznego działania instalacji. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat. Dziś przedstawimy Wam zasady bruzdowania krok po kroku. Jak...

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie – dlaczego warto go odwiedzić ?

Mazury, spora grupa osób uważa ten rejon Polski za najładniejszy. Pomimo coraz większej popularności turystycznej i niestety coraz większej ilości turystów, Mazury starają się...

Piercing — modny dodatek szaleństwa karnawałowego.

Karnawał to czas szaleństwa, doskonałej zabawy i ekstrawagancji. To również okres, w którym Polacy chętniej bawią się modą i biżuterią. Nic w tym dziwnego,...

Fluid idealnie dopasowany – znajdź swój odcień i ciesz się piękną cerą!

Niewłaściwe dobranie fluidu do cery skutkuje „efektem maski” - twarz jest albo zbyt ciemna, albo przeciwnie - wygląda nienaturalnie blado. Dlatego niemal każda linia...

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...