fbpx
środa, 18 maja, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaMOTORYZACJACzy warto mieć polisę Autocasco?

Czy warto mieć polisę Autocasco?

-

Zawierając umowę o ubezpieczenie samochodu, zwykle decydujemy się na opłacenie ubezpieczenia obowiązkowego. Jednak zawsze warto zastanowić się nad dobrowolnym ubezpieczeniem dodatkowym. Choćby polisa Autocasco (AC) jest dobrym pomysłem na inwestycję pieniędzy. Dlaczego? Dzięki ochronie, jaką zapewnia. Warto się jednak zastanowić czy w naszym przypadku będzie to korzystna umowa. Co trzeba wziąć pod uwagę?

OC i AC – czym się różnią?

Ubezpieczenie OC – odpowiedzialność cywilna, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Nie możemy z niego zrezygnować, ale jeśli będziemy musieli z niego skorzystać, będzie bardzo przydatne do pokrycia kosztów związanych np. z wypadkiem komunikacyjnym. Nawet jeżeli nie mamy zamiaru użyć OC, tak naprawdę nigdy nie wiemy, czy nam się nie przyda. A może być potrzebna zarówno podczas dużego wypadu, ale i drobnej stłuczki, nawet z pieszym. Za brak ważnej polisy OC jest obligatoryjna kara finansowa.

Inaczej jest z polisą AC. Tę wykupujemy dobrowolnie. Jest kilka wyjątków, ale mają one związek najczęściej z oddaniem pojazdu w zastaw lub kupieniem go np. na kredyt samochodowy. Wtedy kredytodawca czy wierzyciel, może wymagać posiadania polisy AC. Jednak zwykle będzie ona dobrowolna i sami zdecydujemy, czy chcemy zawrzeć taką umowę, czy nie.

Mam Assistance, czy muszę mieć Autocasco?

Naprawdę sporo osób myli Autocasco i Assistance. Oba warianty oznaczają inną ochronę. Również oba są nieobowiązkowe. Możemy więc wykupić jedno wybrane, oba lub żadne. Wart jednak wiedzieć, jaka jest różnica między zakresem ochrony i pomocy.

Opcja Assistance jest przeznaczona głównie do pomocy w czasie jazdy. Pozwala nam zapewnić większy komfort użytkowania auta, bo mamy pewność, że np. gdy się nagle zepsuje, otrzymamy pomoc. Na podstawie tej polisy otrzymamy pomoc polegającą na naprawie w drodze, holowaniu, wymianie opony, udostępnieniu auta zastępczego, a nawet dostarczeniu paliwa. Jest więc świetną opcją dla osób, które dużo jeżdżą i chcą mieć większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Wykupując Assistance, możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w sytuacjach kryzysowych.

Natomiast Autocasco jest polisą, która materialnie pokrywa szkody. Nie jest istotne czy my, czy inny kierowca spowodowaliśmy stłuczkę. A nawet gdy szkody powstaną z powodu ulewy, pożaru czy gradu, możemy liczyć na naprawę auta za środki z polisy. Także w sytuacji, gdy pojazd zostanie ukradziony, otrzymamy odszkodowanie w wysokości rynkowej wartości skradzionego auta. Zatem jest to polisa, która mówiąc w uproszczeniu, chroni nasz majątek w postaci pojazdu.

Bardzo często kupując razem Assistance i Autocasco otrzymamy zniżkę na polisy. Dlatego sporo osób decyduje się na posiadanie obu opcji. Zwłaszcza że opłata za Assistance nie jest zbyt wygórowana. A daje nam to możliwość zabezpieczenia przed różnymi sytuacjami, które mogą nas spotkać na drodze.

Czy opłaca się kupić Autocasco?

Wiele osób podchodzi do sprawy zakupu dodatkowego ubezpieczenia ostrożnie. Przede wszystkim każda firma ubezpieczeniowa może mieć inne warunki zawarcia polisy, a co za tym idzie wypisane różne szkody i różne formy zadośćuczynienia za nie. Z tego powodu dobrze jest dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia i przemyśleć, czy taka polisa będzie dla nas korzystna.

Druga kwestia to cena. Przykładowo dla samochodu o wartości 20-30 tysięcy złotych, roczna składka AC może wynosić 1-2 tysiące złotych. W zależności od tego, jakie mamy zniżki, czy opłacaliśmy takie ubezpieczenie, a nawet od stażu w danej firmie, może ona się różnić. Jednakże dodatkowy tysiąc złotych wpłacony na nieobowiązkowe ubezpieczenie, może wydawać się dla jednych kwotą niską, a dla innych zbyt wysoką. Czy zatem warto płacić dodatkowo za AC?

Autocasco daje nam dodatkową i dość szeroką ochronę pojazdu. Czy wyrządzimy szkodę samodzielnie, czy w wyniku zdarzenia drogowego zrobi to inny kierowca i tak możemy liczyć na odszkodowanie. Ponadto AC chroni przed zdarzeniami nieprzewidzianymi. Są to również zdarzenia losowe czy czynniki atmosferyczne. Dla większości osób wybierających tę polisę najważniejsze jest jednak ubezpieczenie chroniące pojazd przed kradzieżą czy dewastacją. Żadne inne ubezpieczenie nie chroni od tego naszego pojazdu. I choćby dlatego warto rozważyć zawarcie tego rodzaju polisy.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jak przygotować auto, aby przeszło przegląd techniczny?

Choć przegląd techniczny jest w Polsce obowiązkowy, to wciąż wielu kierowców wybiera się na kontrolę niechętnie. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu po polskich...

Co to Digital fashion i dlaczego jest tak popularny na Instagramie?

Kupowanie nowych ubrań sprawia nam przyjemność. Może jednak być też problematyczne. Zwłaszcza gdy nasze wymiary są osadzone pomiędzy klasycznymi rozmiarami ubrań, które dostaniemy w...

Co to NFT? Czy to przyszłość świata czy chwilowy trend?

Niewymienny token, czyli Not-Fungible Token (NFT) to unikalna wartość cyfrowa, która obecnie podbija świat. Wszystko, co ma wymiar cyfrowy, spotyka się z dużym zainteresowaniem....

Podwyższone grządki w angielskim stylu – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Lead: Podwyższone grządki (ang. raised bed) to częsty element ogrodów angielskich. Znane były i szeroko stosowane również w Polsce, jednak z czasem zostały zapomniane....

Co zamiast trawnika w ogrodzie?

Kiedy zakładamy ogród, dość często decydujemy się na pokrycie większych, otwartych przestrzeni trawą. Piękny i zadbany trawnik to oczywiście ozdoba ogrodu, jednak utrzymanie doskonałego...

Ogród w stylu zen – uporządkowany, piękny i łatwy w utrzymaniu

Na temat ogrodów w stylu zen można znaleźć wiele sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że trudno go utrzymać, inni –wręcz przeciwnie. Jak to jest...