fbpx
środa, 3 kwietnia, 2024
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaMOTORYZACJACzy warto mieć polisę Autocasco?

Czy warto mieć polisę Autocasco?

-

Zawierając umowę o ubezpieczenie samochodu, zwykle decydujemy się na opłacenie ubezpieczenia obowiązkowego. Jednak zawsze warto zastanowić się nad dobrowolnym ubezpieczeniem dodatkowym. Choćby ubezpieczenie Autocasco (AC) jest dobrym pomysłem na inwestycję pieniędzy. Dlaczego? Dzięki ochronie, jaką zapewnia. Warto się jednak zastanowić czy w naszym przypadku będzie to korzystna umowa. Jak sprawdzić, czy nam opłaca się wykupić ubezpieczenie OC AC w pakiecie?

Ubezpieczenie OC i AC – czym się różnią?

Ubezpieczenie OC – odpowiedzialność cywilna, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Nie możemy z niego zrezygnować, ale jeśli będziemy musieli z niego skorzystać, będzie bardzo przydatne do pokrycia kosztów związanych np. z wypadkiem komunikacyjnym. Nawet jeżeli nie mamy zamiaru użyć OC, tak naprawdę nigdy nie wiemy, czy nam się nie przyda. A może być potrzebna zarówno podczas dużego wypadu, ale i drobnej stłuczki, nawet z pieszym. Za brak ważnej polisy OC jest obligatoryjna kara finansowa. A sama wysokość składki nie jest tak wysoka, aby ponosić ryzyko związane z jej brakiem. Likwidacja szkody dzięki polisie OC będzie o wiele łatwiejsza. A towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje też wiele inny kosztów związanych z samym zdarzeniem, jak i jego skutkami dla osób w nim uczestniczących.

Inaczej jest z polisą AC. Tę wykupujemy dobrowolnie i dlatego można się zastawiać czy warto kupić AC, czy może wcale to ubezpieczenie nie jest nam potrzebne. Jest kilka wyjątków, kiedy jest ono wymagane. Mają one jednak związek najczęściej z oddaniem pojazdu w zastaw lub kupieniem go np. na kredyt samochodowy. Wtedy kredytodawca czy wierzyciel, może wymagać posiadania polisy AC. Jednak zwykle będzie ona dobrowolna i sami zdecydujemy, czy chcemy zawrzeć taką umowę, czy nie. Dlatego warto wiedzieć jak działania odszkodowanie z AC, jaki jest zakres ubezpieczenia i cena polisy. Właściciel pojazdu sam decyduje czy chce ubezpieczyć nowe auto, jaki ma być zakres polisy lub czy połączyć ją z i innymi pakietami.

Mam Assistance, czy muszę mieć Autocasco?

Naprawdę sporo osób myli Autocasco i Assistance. Oba warianty oznaczają inną ochronę. Również oba są nieobowiązkowe. Możemy więc wykupić jedno wybrane, oba lub żadne. Wart jednak wiedzieć, jaka jest różnica między zakresem ochrony i pomocy. Ochrona ubezpieczeniowa daje nam możliwość wyboru, jaki kupić pakiet. Bardzo często już do podstawowego ubezpieczenia OC oferuje się zakres ochrony ubezpieczeniowej Assistance.

Opcja Assistance jest przeznaczona głównie do pomocy w czasie jazdy. Nie jest to tradycyjne ubezpieczenie komunikacyjne. Pozwala nam zapewnić większy komfort użytkowania auta, bo mamy pewność, że np. gdy się nagle zepsuje, otrzymamy pomoc. Na podstawie tej polisy otrzymamy pomoc polegającą na naprawie w drodze, holowaniu, wymianie opony, udostępnieniu auta zastępczego, a nawet dostarczeniu paliwa. Jest więc świetną opcją dla osób, które dużo jeżdżą i chcą mieć większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Wykupując Assistance, możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w sytuacjach kryzysowych. Jednakże autocasco chroni przed innymi zdarzeniami i zapewnia nam odszkodowanie w przypadku zdarzenia wymienionego w owu.

Polisa autocasco – co pokrywa?

Rozważając, czy warto kupić autocasco, warto wiedzieć kiedy możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Autocasco jest polisą, która materialnie pokrywa szkody. AC obejmuje między innymi zdarzenia na drodze. Nie jest istotne czy my, czy inny kierowca spowodowaliśmy stłuczkę. Może nawet nastąpić szkoda całkowita lub konieczność oddania auta do naprawy na kilka tygodni, a i tak otrzymamy środki z polisy. A nawet gdy szkody powstaną z powodu ulewy, pożaru czy gradu, możemy liczyć na naprawę auta za środki z ubezpieczenia. Autocasco jest też ubezpieczeniem od kradzieży.

W sytuacji, gdy pojazd zostanie ukradziony, otrzymamy odszkodowanie w wysokości rynkowej wartości skradzionego auta. Zatem jest to polisa, która mówiąc w uproszczeniu, chroni nasz majątek w postaci pojazdu.

Bardzo często kupując razem Assistance i Autocasco otrzymamy zniżkę na polisy. Dlatego sporo osób decyduje się na posiadanie obu opcji. Zwłaszcza że opłata za Assistance nie jest zbyt wygórowana. A daje nam to możliwość zabezpieczenia przed różnymi sytuacjami, które mogą nas spotkać na drodze. Także kupując razem w jednej firmie OC, AC i Asisstance można liczyć na to, że kalkulator pokaże lepszą kwotę do zapłaty i wysoką sumę ubezpieczenia.

Czy warto kupić ubezpieczenie AC?

Wiele osób podchodzi do sprawy zakupu dodatkowego ubezpieczenia ostrożnie. AC należy do ubezpieczeń nieobowiązkowych, więc nie musimy go kupować. Przede wszystkim każda firma ubezpieczeniowa może mieć inne warunki zawarcia polisy, a co za tym idzie wypisane różne szkody i różne formy zadośćuczynienia za nie. Z tego powodu dobrze jest dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia i przemyśleć, czy taka polisa będzie dla nas korzystna. Można też kupić pełne autocasco lub ac mini. W zależności od tego, na czym nam najbardziej zależy.

Druga kwestia to cena. Przykładowo dla samochodu o wartości 20-30 tysięcy złotych, roczna składka AC może wynosić 1-2 tysiące złotych. W zależności od tego, jakie mamy zniżki, czy opłacaliśmy takie ubezpieczenie, a nawet od stażu w danej firmie, może ona się różnić. Jednakże dodatkowy tysiąc złotych wpłacony na nieobowiązkowe ubezpieczenie, może wydawać się dla jednych kwotą niską, a dla innych zbyt wysoką. Czy zatem warto płacić dodatkowo za AC?

Autocasco daje nam dodatkową i dość szeroką ochronę pojazdu. Znając wyłączenia odpowiedzialności, możemy zdecydować czy jest to polisa zapewniająca pełną ochronę, na jakiej nam zależy. Czy wyrządzimy szkodę samodzielnie, czy w wyniku zdarzenia drogowego zrobi to inny kierowca i tak możemy liczyć na odszkodowanie. Ponadto AC chroni przed zdarzeniami nieprzewidzianymi. Są to również zdarzenia losowe czy czynniki atmosferyczne. Dla większości osób wybierających tę polisę, najważniejsze jest jednak ubezpieczenie chroniące pojazd przed kradzieżą czy dewastacją. Żadne inne ubezpieczenie nie chroni od tego naszego pojazdu. I choćby dlatego warto rozważyć zawarcie tego rodzaju polisy.

Czy opłaca się kupić AC dla starszego samochodu?

Poruszaliśmy już kwestię kosztów. Udział własny w ubezpieczeniu może wynosić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Dlatego autocasco dla starszego auta musi być lepiej przemyślane. Jednak nie oznacza to, że nie opłaca się wykupić polisy. Koszt naprawy po kolizji, sama odpowiedzialność za wypadek, a nawet kradzież samochodu zawsze będą droższe niż roczna składka. Ubezpieczenie objąć może szerszy zakres lub wybrane punktu, ja uszkodzenie samochodu z powodu warunków atmosferycznych czy w kolizji. Nawet dla kilkunastoletnich auto warto wykupić ubezpieczenie AC.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...

Zalety życia na Jana Kazimierza – co oferują nowe mieszkania w tej okolicy?

Centrum Woli to okolica uznawana przez wielu za jedną z najlepszych do zamieszkania. Można liczyć tutaj na wiele nowoczesnych udogodnień, dużo zieleni i bliski dojazd do...

Odkryj atrakcje sportowe w Poznaniu

Stolica Wielkopolski to miasto o bogatej historii i kulturze, które zaskakuje również różnorodnością atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Niezależnie od tego, czy jesteś...

Potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu? Sprawdź suplementy diety wspomagające odchudzanie

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, wiele osób boryka się z problemem nadwagi i otyłości. Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna...

Opony nowe czy używane? Podpowiadamy!

Wybór między nowymi a używanymi oponami to dylemat, który ma wielu kierowców podczas planowania wymiany ogumienia w swoim pojeździe. Każda opcja ma swoje zalety...

Na co zwrócić uwagę, wybierając lawetę samochodową?

Prowadzisz działalność związaną z przewożeniem uszkodzonych aut? Poszukujesz sprawdzonego sprzętu, który pozwoli Ci legalnie transportować rozmaite modele samochodów? Bezpieczny załadunek pojazdów i maszyn wymaga...