fbpx
poniedziałek, 3 października, 2022
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaMOTORYZACJACzy warto mieć polisę Autocasco?

Czy warto mieć polisę Autocasco?

-

Zawierając umowę o ubezpieczenie samochodu, zwykle decydujemy się na opłacenie ubezpieczenia obowiązkowego. Jednak zawsze warto zastanowić się nad dobrowolnym ubezpieczeniem dodatkowym. Choćby polisa Autocasco (AC) jest dobrym pomysłem na inwestycję pieniędzy. Dlaczego? Dzięki ochronie, jaką zapewnia. Warto się jednak zastanowić czy w naszym przypadku będzie to korzystna umowa. Co trzeba wziąć pod uwagę?

OC i AC – czym się różnią?

Ubezpieczenie OC – odpowiedzialność cywilna, jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Nie możemy z niego zrezygnować, ale jeśli będziemy musieli z niego skorzystać, będzie bardzo przydatne do pokrycia kosztów związanych np. z wypadkiem komunikacyjnym. Nawet jeżeli nie mamy zamiaru użyć OC, tak naprawdę nigdy nie wiemy, czy nam się nie przyda. A może być potrzebna zarówno podczas dużego wypadu, ale i drobnej stłuczki, nawet z pieszym. Za brak ważnej polisy OC jest obligatoryjna kara finansowa.

Inaczej jest z polisą AC. Tę wykupujemy dobrowolnie. Jest kilka wyjątków, ale mają one związek najczęściej z oddaniem pojazdu w zastaw lub kupieniem go np. na kredyt samochodowy. Wtedy kredytodawca czy wierzyciel, może wymagać posiadania polisy AC. Jednak zwykle będzie ona dobrowolna i sami zdecydujemy, czy chcemy zawrzeć taką umowę, czy nie.

Mam Assistance, czy muszę mieć Autocasco?

Naprawdę sporo osób myli Autocasco i Assistance. Oba warianty oznaczają inną ochronę. Również oba są nieobowiązkowe. Możemy więc wykupić jedno wybrane, oba lub żadne. Wart jednak wiedzieć, jaka jest różnica między zakresem ochrony i pomocy.

Opcja Assistance jest przeznaczona głównie do pomocy w czasie jazdy. Pozwala nam zapewnić większy komfort użytkowania auta, bo mamy pewność, że np. gdy się nagle zepsuje, otrzymamy pomoc. Na podstawie tej polisy otrzymamy pomoc polegającą na naprawie w drodze, holowaniu, wymianie opony, udostępnieniu auta zastępczego, a nawet dostarczeniu paliwa. Jest więc świetną opcją dla osób, które dużo jeżdżą i chcą mieć większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Wykupując Assistance, możemy liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w sytuacjach kryzysowych.

Natomiast Autocasco jest polisą, która materialnie pokrywa szkody. Nie jest istotne czy my, czy inny kierowca spowodowaliśmy stłuczkę. A nawet gdy szkody powstaną z powodu ulewy, pożaru czy gradu, możemy liczyć na naprawę auta za środki z polisy. Także w sytuacji, gdy pojazd zostanie ukradziony, otrzymamy odszkodowanie w wysokości rynkowej wartości skradzionego auta. Zatem jest to polisa, która mówiąc w uproszczeniu, chroni nasz majątek w postaci pojazdu.

Bardzo często kupując razem Assistance i Autocasco otrzymamy zniżkę na polisy. Dlatego sporo osób decyduje się na posiadanie obu opcji. Zwłaszcza że opłata za Assistance nie jest zbyt wygórowana. A daje nam to możliwość zabezpieczenia przed różnymi sytuacjami, które mogą nas spotkać na drodze.

Czy opłaca się kupić Autocasco?

Wiele osób podchodzi do sprawy zakupu dodatkowego ubezpieczenia ostrożnie. Przede wszystkim każda firma ubezpieczeniowa może mieć inne warunki zawarcia polisy, a co za tym idzie wypisane różne szkody i różne formy zadośćuczynienia za nie. Z tego powodu dobrze jest dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia i przemyśleć, czy taka polisa będzie dla nas korzystna.

Druga kwestia to cena. Przykładowo dla samochodu o wartości 20-30 tysięcy złotych, roczna składka AC może wynosić 1-2 tysiące złotych. W zależności od tego, jakie mamy zniżki, czy opłacaliśmy takie ubezpieczenie, a nawet od stażu w danej firmie, może ona się różnić. Jednakże dodatkowy tysiąc złotych wpłacony na nieobowiązkowe ubezpieczenie, może wydawać się dla jednych kwotą niską, a dla innych zbyt wysoką. Czy zatem warto płacić dodatkowo za AC?

Autocasco daje nam dodatkową i dość szeroką ochronę pojazdu. Czy wyrządzimy szkodę samodzielnie, czy w wyniku zdarzenia drogowego zrobi to inny kierowca i tak możemy liczyć na odszkodowanie. Ponadto AC chroni przed zdarzeniami nieprzewidzianymi. Są to również zdarzenia losowe czy czynniki atmosferyczne. Dla większości osób wybierających tę polisę najważniejsze jest jednak ubezpieczenie chroniące pojazd przed kradzieżą czy dewastacją. Żadne inne ubezpieczenie nie chroni od tego naszego pojazdu. I choćby dlatego warto rozważyć zawarcie tego rodzaju polisy.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
- Advertisment -

Przeczytaj róznież

Jakie kolczyki są najlepsze do piercingu nosa

Piercing nosa to jedna z metod na wyrażenie siebie, nadania swojej twarzy charakteru czy też zmiany wizerunku. Najpopularniejsze są kolczyki do nosa umieszczane w...

Naturalne sposoby walki z zaburzeniami erekcji. O czym warto wiedzieć?

Zaburzenia erekcji nie należą wcale do rzadkości, choć wielu mężczyzn woli o nich nie mówić. Ich przyczyną może być choroba, ale także spadek nastroju...

Sprzedaż używanych rzeczy w sieci a podatek – kiedy trzeba go zapłacić?

Wiosenne porządki to dobra okazja, aby trochę zarobić. W jaki sposób? Sprzedawanie używanych ubrań, torebek, sprzętów elektronicznych czy książek jest bardzo proste. Wystarczy założyć...

Inwestycje społecznościowe – forma inwestycji czy metoda oszustwa?

Nie ma osoby, która by nie chciała zarabiać w sposób pasywny. Raz inwestujemy środki, a potem przez wiele lat czerpiemy z tego zysk. Sporo...

Typy i podtypy cery – jak je rozpoznać?

Jeszcze do niedawna mówiliśmy o tym, że mamy cztery typy cery: suchą, normalną, mieszaną i tłustą. Jednak teraz wiemy o wiele więcej i możemy...

Czy równowaga PEH to nowy trend w pielęgnacji włosów?

Piękne włosy to zadbane włosy. Można używać wielu różnych produktów do dbania o ich kondycję i wciąż nie widzieć efektów. Ale też są osoby,...