fbpx asd
poniedziałek, 14 października, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaFINANSECzy dłużnik może dostać kredyt?

Czy dłużnik może dostać kredyt?

-

Niestety z roku na rok coraz więcej osób popada w długi. Nie mówimy o nich wtedy, gdy ktoś ma kredyt i spłaca go regularnie. Takie zobowiązania są akceptowalne i nie ma w nich nic niepokojącego. Dopóki ktoś rzeczywiście je spłaca na czas.

Gdy tylko pominiemy termin spłaty raty kredytu albo rachunku za prąd, czy też nie zapłacimy mandatu za zbyt szybką jazdę, to niestety będzie to wpisane jako dług. Tym właśnie rodzajem długów należy się już martwić. Po pierwsze dlatego, że odsetki będą rosły i z miesiąca na miesiąc będzie coraz więcej do spłaty. Po drugie nie dostaniemy wówczas kredytu w żadnym banku.

Kredyt dla zadłużonych – gdzie można go otrzymać?

Niestety można sobie od razu wybić z głowy kredyt dla zadłużonych w banku. Tak samo niemożliwy jest kredyt bez BIK, czy też wzięcie kredytu, kiedy ma się ustanowionego nad sobą komornika za niespłacone długi. Przyczyna jest prosta. Każdy bank sprawdza obowiązkowo BIK i bankowy rejestr.

Ponadto automatycznie odrzucane są osoby, które w historii kredytowej mają negatywne wpisy. Tutaj decyduje nawet nie pracownik banku, a system bankowy, który sprawdza bazy i przetwarza wniosek. Wystarczy mieć opóźnienie w spłacie, a co dopiero dług, aby nie dostać kredytu. Gdzie można szukać pomocy finansowej, jeśli mamy taką potrzebę? W parabanku.

Czym są parabanki?

Przedsiębiorstwa, powszechnie nazywane parabankami trudnią się pożyczaniem pieniędzy zwykle osobom fizycznym, ale też i innym firmom. Parabank, to po prostu prywatna działalność gospodarcza, której głównym zakresem jest oprocentowane wsparcie finansowe innych.

Dlatego też muszą one być wpisane do ewidencji przedsiębiorstw oraz przestrzegać prawa gospodarczego. Same pożyczki udzielane są natomiast na podstawie prawa cywilnego.

Pożyczki dla zadłużonych

Pożyczki bez BIK, to główny produkt parabanków. Jednak nie oznacza to, że firma w ogóle nie sprawdza żadnych baz danych i udziela każdemu zainteresowanemu czasowego wsparcia. Oczywiście pożyczka dla zadłużonych jest możliwa do zaciągnięcia, ale firma pożyczkowa i tak sprawdzi historię kredytową na tyle, na ile może.

Nie wszystkie parabanki mają dostęp do BIK, dlatego też powszechnie się reklamują, że tej bazy nie sprawdzają. Jednakże większość z nich kontroluje BIG Info Monitor, co dla dłużnika może okazać się gorsze. Otóż w skład tej bazy wchodzi kilka innych, w tym KRD. Z tych wszystkich źródeł można odczytać nie tylko historię kredytową, ale też ogólnie historię zobowiązań i zadłużenia.

Dlatego nawet chwilówki bez BIK mogą nie być osiągalne, gdy ktoś ma długi wpisane w Krajowym Rejestrze Długów, ponieważ w parabanku pojawi się raport z tej bazy. Warto jednak szukać pożyczek dla zadłużonych, które dedykowane są osobom z problemami finansowymi.

Zwykle z tych pożyczek można spłacić długi, aby powoli wychodzić na prostą, mając tylko jedno zobowiązanie z dogodnymi ratami do spłacenia. Aczkolwiek większość firm pożyczkowych oferuje pieniądze pod zastaw lub z żyrantem. Dlatego, mimo że są one ogólnodostępne, to nie są aż tak łatwe do otrzymania.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...