Znany potentat informatyczny Microsoft wydał nową aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 10. Według danych z firmy nowy system Windows 10 zawiera ulepszenia wielu różnych elementów.
Windows 10 – WiFi Sense
Najciekawszą, a zarazem wzbudzającą spore kontrowersje jest opcja Wi-Fi Sense. Ta popularna aktualizacja systemu Windows 10 oraz wersji ósmej i mobilnej w Lumii ułatwia dostęp do sieci Wi-Fi między poszczególnymi użytkownikami.
Mechanizm jest wyjątkowo prosty. Wyobraźmy sobie sytuację, że odwiedza nas ktoś ze swoim sprzętem – np. telefonem albo laptopem. Wyraża chęć skorzystania z naszego dostępu do Internetu. Normalnie podalibyśmy mu hasło, ale działanie opcji Wi-Fi Sense jest znacznie prostsze i szybsze. Gdy gość chce się podłączyć do sieci, wtedy automatycznie system operacyjny podaje konkretne hasło. Jest ono zapisane w chmurze i pobrane przez nas wcześniej. Dzięki temu nasze urządzenie łączy się automatycznie i „inteligentnie”.
Nasz gość nie musi podawać hasła, mało tego, może nawet go nie zobaczyć. Lista znajomych, którzy chcieliby się przyłączyć do naszej sieci jest również automatycznie pobierana z serwisów komunikacyjnych: Facebooka, Skype, Outlooka. Oczywiście ta funkcjonalność działa w obie strony. Zasada funkcjonowania i wymóg jest jeden: każdy musi mieć ten sam system – Windows 10 oraz włączoną funkcję Wi-Fi Sense.
Specjaliści od zabezpieczeń w sieci zastanawiali się jaki będzie miało to wpływ na bezpieczeństwo. Okazuje się, że opcja nie jest wcale taka diabelska. Na szczęście funkcja pozwala jedynie na dostęp do Internetu, a nie do całej sieci lokalnej. Co ważne, dane naszej sieci, do której ktoś ma dostęp za pomocą Wi-Fi Sense nie mogą być udostępnione. Jeżeli, mimo wszystko kogoś nie przekonują te fakty, funkcję można wyłączyć w ustawieniach systemu Windows 10.
Co jeszcze z nowości?
Oczywiście odświeżony system został wzbogacony o nowy, przejrzysty i intuicyjny interfejs. Menu Start wygląda teraz bardzo atrakcyjnie. Ulepszono także aspekty wizualne tak, by były zgodne z całym systemem i jego filozofią.
Rozwijane elementy intuicyjne menu tzw. hamburger menu, po najechaniu kursorem na zespół aplikacji podświetlają się również inne programy, a nie tylko same nazwy grupy. Rozmiary aktywnych elementów są również nowe i odświeżone. Teraz są mniejsze, co wygląda wyraźnie lepiej, chociaż pytanie, czy będą one nadal łatwo dostępne za pomocą interfejsu dotykowego. Mimo wszystko pamiętajmy, że struktura Windows 10 jest wciąż systemem w trakcie tworzenia.
System można aktualizować za darmo do końca roku pod adresem: