Istnieje kilka metod uzyskiwania potrzebnych kształtów z podanego materiału. Jedną z najpopularniejszych jest zaś toczenie. Wynika to przede wszystkim z niezaprzeczalnych zalet procesu, ale też jego możliwości. Zobacz, w jaki sposób profesjonaliści przeprowadzają tego typu obróbkę i kiedy warto ją zastosować przy swoim projekcie.
Jak przebiega proces toczenia CNC?
W tym artykule skupimy się na warsztatach operujących komputerowo sterowanymi maszynami (z ang. Computerized Numerical Control, w skrócie CNC). W przeciwieństwie do konwencjonalnych metod wytwarzania są nieco trudniejsze w obsłudze ze względu na konieczność przygotowania programu. I na tym właśnie polega pierwszy krok realizacji. Toczenie CNCzaczyna się od ustalenia szczegółów wykonania w aplikacji inżynieryjnej CAD, które obejmują m.in. ruchy osi tokarki czy trajektorii narzędzi.
Parametry będą się różnić w zależności od efektu, jaki się chce osiągnąć, oraz wybranego ostrza. Ogółem toczenie dzieli się na:
- poprzeczne,
- wzdłużne,
- stożkowe,
- kształtowe,
- wiercenie,
- gwintowanie,
- radełkowanie.
Dzięki nim uzyskuje się bardzo różnorodne kształty. Maszynowe toczenie jest niezastąpione przy wytwarzaniu wałków, osi, tulei, łożysk, gwintów, nacięć, a nawet narzędzi tnących.
Jakie zalety ma toczenie CNC?
Na korzyść sterowanej komputerowo obróbki metalu przemawiają trzy szczególnie istotne atuty. To one sprawiły, że toczenie jest obecnie wyjątkowo popularne w licznych branżach (o czym jeszcze wspomnimy). Do głównych zalet zalicza się:
- Wysoką precyzję wykonania. Komputer jest nieporównywalnie dokładniejszy od człowieka. To sprawia, że może wykonać nawet najbardziej skomplikowane kształty bez popełniania błędu.
- Powtarzalność procesu. CNC jest w pełni zautomatyzowane. Oznacza to, że można stworzyć dowolną liczbę detali o tych samych parametrach, wyglądzie i jakości.
- Szybki czas wykonania. O ile zaprogramowanie maszyn tokarskich zajmuje trochę czasu, to sam proces jest wręcz ekspresowy. Na dodatek wystarczy raz ustalić tryb pracy, by toczenie odbywało się bez przerwy.
Gdzie toczenie CNC znajdzie swoje zastosowanie?
Metoda jest dość uniwersalna. Korzysta z niej wiele firm z bardzo odmiennych od siebie branż. Szczególną popularność zyskała w przemyśle motoryzacyjnym. Potrzebuje on wysokiej jakości detali o skomplikowanych kształtach, które najłatwiej uzyskać właśnie poprzez toczenie. Mowa m.in. o tulejach, cylindrach, osiach oraz elementach układu silnika. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku lotnictwa czy kosmonautyki.
Nieco mniej oczywisty jest przemysł medyczny oraz elektroniczny. Wymagają one drobnych elementów, jak złącza, implanty czy narzędzia dentystyczne. I w tym przypadku toczenie okazuje się niezastąpione.
Komu powierzyć obróbkę metali CNC?
Polecamy uwadze firmę Sacher. Działa na rynku od wielu lat i zdobyła zaufanie wśród klientów profesjonalnym podejściem oraz korzystną wyceną. Realizowana przez nią obróbka metali CNC spełnia wszelkie wymagania, włącznie z terminami wykonania. Zadzwoń lub napisz maila do jej przedstawicieli, aby uzgodnić szczegóły współpracy.