fbpx asd
środa, 25 grudnia, 2024
REKLAMA
  • Usługi remontowe: Łazienka Kuchnia Poddasze
Strona głównaFINANSEJak zacząć oszczędzać pieniądze?

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

-

Większość z nas ma jakieś oszczędności. Zwykle odkładamy pieniądze, aby czuć się komfortowo i mieć wolne środki na czarną godzinę. Wiele osób systematycznie odkłada pieniądze, aby móc kupić droższy produkt, wyjechać na wakacje czy przeznaczyć je na edukację.

Jednak problemem jest to, jak oszczędzać pieniądze, aby jednocześnie nie odmawiać sobie przyjemności codziennego życia, a suma na koncie oszczędnościowym rosła?

Jak zaplanować finanse domowe?

Budżet domowy wielu z nas jest w miarę stabilny. Jeśli mamy stałe dochody i każdego miesiąca zarabiamy tyle samo, łatwiej nam będzie zaplanować wydatki. Jednak mogą być one każdego miesiąca inne.

Oczywiście mamy pewne stałe elementy jak opłaty za mieszkanie, media, bilet na miejski środek transportu czy paliwo do samochodu. Jednak w każdym miesiącu można wydać inną kwotę na jedzenie, wypady do restauracji, zakup nowych ubrań czy choćby dekoracji do domu. Dlatego zawsze oszczędzanie warto zacząć od obliczenia budżetu domowego.

Jak skutecznie oszczędzać? Przede wszystkim potrzebne jest działanie regularne. Planując budżet na dany miesiąc, warto skorzystać z aplikacji na telefon, arkusza kalkulacyjnego na komputerze bądź zwykłej kartki.

Wystarczy najpierw wpisać miesięczny dochód, a później posegregować wydatki od najważniejszych, czyli na przykład opłaty za mieszkanie, jedzenie, paliwo do samochodu, raty kredytów bankowych itd. Później można wpisać szacunkowe kwoty wydawane na żywność, obiady w pracy czy wyjścia do restauracji.

Kolejno wpisuje się konieczne zakupy, których dokonujemy co miesiąc np. chemia do domu, nowe ubrania czy karnet na siłownię. Po podsumowaniu wydatków i porównaniu ich do dochodu powinna nam zostać wolna kwota.

Dwa sposoby na oszczędzanie

W zasadzie pieniądze można odkładać na dwa sposoby. Kiedy tylko dostaniemy wypłatę, możemy odłożyć od razu obliczoną wolną kwotę. Jednakże sporo osób dopiero na koniec miesiąca ją odkłada, kiedy już zapłaci za wszystkie rachunki i wie, że zaraz przyjdzie na konto kolejna wypłata. Co jest lepsze?

Jeśli mamy problem z oszczędzaniem i wiemy, że kusi nas, aby wydać pieniądze, warto odkładać je od razu po przyjściu pensji na konto. Gdy nie mamy z tym problemu, można pieniądze odłożyć na koniec miesiąca. Powstaje pytanie gdzie je odkładać?

Gdzie ulokować oszczędności?

Jeśli nasze oszczędności są jeszcze niskie, na przykład mamy dopiero 200 złotych, to niestety żadna bankowa lokata nie będzie miała sensu. Warto więc otworzyć konto oszczędnościowe, które często jest oferowane jako dodatkowe subkonto do posiadanego już rachunku bankowego.

Można na nie przelać dowolną kwotę, a nawet zrobić kilka przelewów w ciągu miesiąca, jeśli nagle okaże się, że możemy odłożyć więcej. Z drugiej strony konta oszczędnościowe są elastyczne, ponieważ co najmniej raz w miesiącu można z nich wypłacić pieniądze za darmo. Oznacza to, że w razie, gdybyśmy ich nagle potrzebowali, cały czas mamy do nich dostęp.

W przypadku gdy mamy odłożone już kilka tysięcy złotych, warto sprawdzić oferty lokat bankowych. Choć tutaj jest to inwestycja na kilka miesięcy lub nawet lat, jeśli będziemy lokatę odnawiać. Lokaty dają stały zysk, aczkolwiek dość niski.

Bardziej zyskowne są inwestycje w fundusze inwestycyjne, ale te z kolei niosą za sobą też ryzyko poniesienia strat. Mimo to są to jedne z najpowszechniejszych miejsc inwestycji.

Natasza Miszczuk
Copywriter z wyboru, ekonomista z wykształcenia. Autorka dwóch blogów – jakdojadedo.info i nokosmetykach.pl. Amatorka spędzania czasu w pociągach donikąd i zwiedzania zza szyby. Zapalona fanka sportów motocyklowych i zimowych. O najnowszych kosmetykach wie wszystko, a finanse, które trzeba na nie wydać, nie mają dla niej tajemnic.
REKLAMA

Przeczytaj róznież

Zasady księgowości dla spółdzielni: przewodnik

Spółdzielnie mieszkaniowe to podmioty, które zostały utworzone, aby zaspokajać potrzeby lokalowe osób fizycznych. Założenie i prowadzenie rachunkowości takich instytucji wymaga fachowej wiedzy, popartej wieloletnim...

Sprzedaż mieszkania – o czym pamiętać?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z licznymi formalnościami. Jeśli zapomnimy o którejś z nich, może się to skończyć problemami w spieniężeniu nieruchomości lub nawet narazić...

Aktywny rodzic – nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3

„Aktywny rodzic” to nowy program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej skierowany do rodziców dziecka od 12. do 35. miesiąca życia. Jego założeniem jest wsparcie...

Pakowanie bagażu dla niemowlaka na wyjazd zagraniczny – co zabrać?

Pierwszy wyjazd za granicę z niemowlakiem wymaga starannego przygotowania. Dzięki temu unikniemy zbędnego stresu, a dziecko będzie się czuło komfortowo. Pakując bagaż dziecka, powinniśmy pamiętać...

Wymiana oleju silnikowego – co warto wiedzieć?

Smarowanie silnika jest ważne, a im nowsza konstrukcja, tym bardziej jest on narażony na uszkodzenia związane z nieprzestrzeganiem określonych interwałów wymiany oleju silnikowego. Oprócz częstotliwości...

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego? Które mieszkanie warto wybrać?

Czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czy pierwotnym To jedno z najczęstszych pytań zadawanie przez osoby poszukujące nowego domu. Zarówno nowe, jak i...